YLE SENSUROI - MIKSI???

26.1.klo 6.15 YLE:n Radio 1:nen lähetti aamuhartauden, jossa puhui pääsihteeri Kalevi Virtanen. Hän kritisoi aika rankoin sanoin medioita siitä, että mm.lööpeissä yms. on niin paljon kuvia ja kirjoituksia, jotka eivät ole soveliaita lapsille. JA KAS KUMMAA: SAMA LÄHETYS TULI UUSINTANA KLO 7.50, NIIN SIITÄ OLI SENSUROITU VIRTASEN KOMMENTIT POIS. Kuuluttaja vain sanoi, että soitamme musiikkia.!!!
YLE HOI! ETTEKÖHÄN ALA JO PIKKUHILJAA UNOHTAA VANHAT KOMMARIAATTEET SENSUROINNISTA. OLIS VARMAAN PAREMPAAKIN SENSUROITAVAA KUIN AAMUHARTAUS.

2

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minna Kettunen

      Kuulin tuon Kalevi Virtasen loistavan aamuhartauden 26.1. klo 6.15. Kun uusintaa ei tullut, soitin Ylelle josta kerrottiin syyksi inhimillinen erehdys. Minun oli vaikea uskoa sitä, koska kuuluttaja ei pahoitellut mitään; yleensähän nuo mainiot kuuluttajat pyytelevät anteeksi pienimpiäkin virheitään.
      Sitten lähetin sähköpostia Yleisradion johtajille ja Kotimaa-lehteen. Antti Pajamo Yleltä vastasi erittäin paneutuen ja pahoitteli mainiten syyksi saman inhimillisen virheen. Kotimaa-lehden Mari Teinilä oli tiedustellut asiaa Kirkon tiedotuskeskuksesta, josta oli jo tiedetty kertoa että Kalevi Virtasen hartaus uusitaan 2.5. klo 6.15 ja 7.50. Kuunnelkaa!
      Niin... ja soitin vielä Iltalehteenkin ja tarjosin heille juttuvinkkiä: tapahtuiko Ylessä tuona aamuna sensurointi. Kun kerroin Iltalehden toimittajalle hartauden sisällöstä, muuttui ensin asiallinen ääni varsin viileäksi: "Meillä on Suomessa sananvapaus..." Tuolla perusteella siis Iltalehden mielstä mitä tahansa kauheaa, pelottavaa ja sairasta saa asettaa pienten lasten silmien tasolle!
      Kalevi Virtasen hartaus löytyy myös Ylen nettisivuilta -> radio1 -> hae hartausohjelmat -> hartausohjelmien arkisto.
      Hyvä kirkon Lasten keskuksen pääsihteeri Kalevi Virtanen, profeetallinen mies ja rohkea sanankäyttäjä! Hyvä kirkko, jonka edustaja nousee vastenmielistä viihdebisnestä vastaan!
      Minna Kettunen
      Lapinlahti

      • Tämä - toivottavasti kiinnostava keskustelu - on myös käynnissä palstalla "uskonnot ja uskomukset" ja siellä "arvot ja etiikka". Lukekaa ja ottakaa kantaa mielestäni tosi tärkeään asiaan meidän sananvapaudesta ja median mahdista määräilemään meitä ihan miten vain. Vastaavasti meillä ei tietenkään ole mahdollisuuksia määräillä, mitä joku iltapäivälehti tai yms.julkaisee !. Toki yksityisen ihmisen sana ei kuulu koskaan, eikä missään, niin laajalti, kuin median.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksoisliekki-ihmiset

      Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.
      Ikävä
      306
      2827
    2. Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?

      Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.
      Ikävä
      92
      1706
    3. Lupaa mulle nainen rakas

      Että otat minuun heti yhteyttä jos jotain sattuu. Pyydän, että et kuvittele olevasi yksin. Minä haluan olla sinulle joku
      Ikävä
      64
      1436
    4. Rikos keskellä päivää Suomussalmella

      Kaksi henkilöautoa törmäsi Suomussalmella viitostiellä taajaman kohdalla, kun kuljettaja ajoi yllättäen STOP-merkin taka
      Suomussalmi
      62
      1421
    5. Osta säkin sellainen

      Osta säkin sellainen makkaratakki
      Ikävä
      32
      1415
    6. Olit nainen vanhentunut

      ei ole aika ollut armelias sulle.
      Ikävä
      85
      1363
    7. Oletko jo saanut apua mt-ongelmiisi?

      Ja onko harhat helpottuneet? Vieläkö tunnet että sinua seurataan, ja kotonasi käydään poissa ollessasi?
      Ikävä
      179
      1282
    8. Et voi pettää minua nainen

      Niin kauan kun ei olla yhdessä. Silti tykkään sinusta. Ehkä me vielä päädymme yhteen, mutta en voi toivoa sulta nyt mitä
      Ikävä
      76
      1273
    9. Menetit hyvän miehen.

      Paluuta ei ole. 😱
      Ikävä
      53
      1219
    10. Kaahailijat

      Onse kumma ettei saaha mitään rotia nuihin kaahailijoihin.Mönkijöillä ja mersuilla kaahaillaan hiihtoladut ja tiet sonal
      Suomussalmi
      55
      1153
    Aihe