Kuka maksaa saketin?

Frakki

Bestman tiedustelee:

En tiedä mitä hääpari minulle tulee saketin kustannuksista ehdottamaan. Tietysti olisi kiva auttaa hääparia kustannusten jaossa ja maksaa kustannukset itse, mutta kun ei ole juurikaan ylimääräistä rahaa.

Miten tilanteesta selviää kunnialla
Saketti 130 €

6

2390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallis

      Ei kannata tehdä asioista liian vaikeita.
      Jos sulla on tumma puku tms niin sano hääparille että sulla vaan ei ole varaa sakettiin. Silloin hääpari maksaa jos välttämättä haluaa sullekin saketin. MTV3:n pukuvuokraamosta muuten löytyy vaikka mitä paljon halvemmalla kuin juhlapukuvuokraamoista.

    • Minä

      Bestman pukeutuu juhlaan hääparin esittämien toiveiden mukaan ja sulhasen pukeutumista noudattaen. Mikäli asua ei omasta takaa ole ja hääpari esittää toiveen tietynlaisesta pukeutumisesta, kuuluu hääparin kustantaa kyseinen asu bestmanille. Kuitenkin tavallisen tumman puvun, juhlakenkien, polvisukkien ja valkoisen paidan solmukkeen tai kravatin kanssa katsotaan kuuluvan jokaisen itseään kunnioittavan herran vaatekaapin sisältöön, joten niiden mahdollinen puute ja niiden hankinnasta aiheutuva budjettivaje kuuluu bestmanin omiin velvollisuuksiin.

      Eli, eli jos hääpari haluaa sinun pukeutuvan sakettiin, kuuluu heidän se myös kustantaa.

      • nim: aviomies

        maksoimme bestman:n frakin ym vermeiden vuokrat. Jälkikäteen anoimme myös kiitoslahjan. Osallistuimme myös kaason kuluihin tasapuolisuuden vuoksi.

        Puvun maksaminen on mielestäni reilua varsinkin, jos kyseessä on vähissä varoissa oleva opiskelia.

        Kun itse olin BM:n roolissa, niin ainoa mitä sain oli kukka rintapieleen ja kiitoskortti ½-vuoden päästä.

        että näin.


      • tebis
        nim: aviomies kirjoitti:

        maksoimme bestman:n frakin ym vermeiden vuokrat. Jälkikäteen anoimme myös kiitoslahjan. Osallistuimme myös kaason kuluihin tasapuolisuuden vuoksi.

        Puvun maksaminen on mielestäni reilua varsinkin, jos kyseessä on vähissä varoissa oleva opiskelia.

        Kun itse olin BM:n roolissa, niin ainoa mitä sain oli kukka rintapieleen ja kiitoskortti ½-vuoden päästä.

        että näin.

        hei, eihän sun kuulu maksaa sakettia, jos tumma puku ei kelpaa ja hääpari haluaa että sulla on saketti (kuten ilmeisesti sulhasellakin) niin kyllähän se on yleisesti tiedossa että hääpari maksaa bestmanin puvun vuokrauksen NÄIN TEIMME ITSE (naimisiin mentiin lokakuussa 2005)

        Hei pidä puolesi ja sano suoraan tai esitä tyhmää kysymällä että "teille tulee tosi kalliiksi jos mullakin on saketti, voisin laittaa musta puvun, joka mulla on itselläni......" Älä edes anna sellaista kuvaa että maksaisit saketin itse kokonaan tai edes osittain....


    • rouva 05

      Me halusimme, että bestman pukeutuu sulhasen tavoin sakettiin ja luonnollisesti myös maksoimme sen vuokran. Kaasojen puvut teetettiin ja he saivat puvut itselleen. Kaasot maksoivat itse valitsemansa kankaat ja me työn.

    • saketin

      kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      196
      5172
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      41
      4558
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      13
      3186
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      258
      3100
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      162
      3038
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      55
      2600
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1949
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      58
      1918
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      87
      1917
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1839
    Aihe