Bestman tiedustelee:
En tiedä mitä hääpari minulle tulee saketin kustannuksista ehdottamaan. Tietysti olisi kiva auttaa hääparia kustannusten jaossa ja maksaa kustannukset itse, mutta kun ei ole juurikaan ylimääräistä rahaa.
Miten tilanteesta selviää kunnialla
Saketti 130 €
Kuka maksaa saketin?
6
2346
Vastaukset
- kallis
Ei kannata tehdä asioista liian vaikeita.
Jos sulla on tumma puku tms niin sano hääparille että sulla vaan ei ole varaa sakettiin. Silloin hääpari maksaa jos välttämättä haluaa sullekin saketin. MTV3:n pukuvuokraamosta muuten löytyy vaikka mitä paljon halvemmalla kuin juhlapukuvuokraamoista. - Minä
Bestman pukeutuu juhlaan hääparin esittämien toiveiden mukaan ja sulhasen pukeutumista noudattaen. Mikäli asua ei omasta takaa ole ja hääpari esittää toiveen tietynlaisesta pukeutumisesta, kuuluu hääparin kustantaa kyseinen asu bestmanille. Kuitenkin tavallisen tumman puvun, juhlakenkien, polvisukkien ja valkoisen paidan solmukkeen tai kravatin kanssa katsotaan kuuluvan jokaisen itseään kunnioittavan herran vaatekaapin sisältöön, joten niiden mahdollinen puute ja niiden hankinnasta aiheutuva budjettivaje kuuluu bestmanin omiin velvollisuuksiin.
Eli, eli jos hääpari haluaa sinun pukeutuvan sakettiin, kuuluu heidän se myös kustantaa.- nim: aviomies
maksoimme bestman:n frakin ym vermeiden vuokrat. Jälkikäteen anoimme myös kiitoslahjan. Osallistuimme myös kaason kuluihin tasapuolisuuden vuoksi.
Puvun maksaminen on mielestäni reilua varsinkin, jos kyseessä on vähissä varoissa oleva opiskelia.
Kun itse olin BM:n roolissa, niin ainoa mitä sain oli kukka rintapieleen ja kiitoskortti ½-vuoden päästä.
että näin. - tebis
nim: aviomies kirjoitti:
maksoimme bestman:n frakin ym vermeiden vuokrat. Jälkikäteen anoimme myös kiitoslahjan. Osallistuimme myös kaason kuluihin tasapuolisuuden vuoksi.
Puvun maksaminen on mielestäni reilua varsinkin, jos kyseessä on vähissä varoissa oleva opiskelia.
Kun itse olin BM:n roolissa, niin ainoa mitä sain oli kukka rintapieleen ja kiitoskortti ½-vuoden päästä.
että näin.hei, eihän sun kuulu maksaa sakettia, jos tumma puku ei kelpaa ja hääpari haluaa että sulla on saketti (kuten ilmeisesti sulhasellakin) niin kyllähän se on yleisesti tiedossa että hääpari maksaa bestmanin puvun vuokrauksen NÄIN TEIMME ITSE (naimisiin mentiin lokakuussa 2005)
Hei pidä puolesi ja sano suoraan tai esitä tyhmää kysymällä että "teille tulee tosi kalliiksi jos mullakin on saketti, voisin laittaa musta puvun, joka mulla on itselläni......" Älä edes anna sellaista kuvaa että maksaisit saketin itse kokonaan tai edes osittain....
- rouva 05
Me halusimme, että bestman pukeutuu sulhasen tavoin sakettiin ja luonnollisesti myös maksoimme sen vuokran. Kaasojen puvut teetettiin ja he saivat puvut itselleen. Kaasot maksoivat itse valitsemansa kankaat ja me työn.
- saketin
kaikille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612805Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152645Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2691582Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841184Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631098- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56889
- 79875