olenko liian nipottava ?

Itselläni on kaksi kissaa. asun kerrostalossa.
toinen on 3 vuotias. ja toinen on aikuinen löytökisu , ikää en tiedä.
nyt on alkanu pännimään kissan hiekka lattialla ja karmea haju. hiekan lentämistä oon koittanut estää esim. ostamalla "wc:n"..mutta ei auta.. auttaiskohan vauvan amme? jos siihen laittais hiekkaa. siinä ois ainakin korkeat reunat.
sitten tuntuu ettei mikään hiekka pidä hajuja.
sitten kissat juoksevat koko ajan.. ja kaatelevat huonekaluja, syövät kukkasia, juoksevat ihan kaikissa paikoissa..
hermot menee! molemmat on leikattuja narttuja.
aina vanhempien luona asuessani en kokenut vastaavaa..vaikka kisuja oli aina.
epätoivon partaalla!
3230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Usein me "kissojen palvelijat" saamme tottua kodissamme tiettyyn suuripiirteisyyteen siisteyden suhteen. Vaikka kaikki ei aina olekaan tip top, niin jotain on silti tehtävissä, jos vain on mahdollisuuksia sijoittaa rahaa kissojen mukavuuteen.

Reilun kokoinen kiipeilyteline/raapimispuu saattaa kiinnostaa kissoja siinä määrin, että huonekalut voivat jäädä rauhaan energian kuluessa tässä kohteessa. Näin varsinkin silloin jos rakennelmaan kuuluu viihtyisä "löhöpaikka" mukavalla tarkkailukorkeudella.

Kissanhiekkojen hajun sitovuus vaihtelee keskimäärin valmistajan hintapolitiikan ja valmistuskustannusten seuraavuuden mukaisesti. Kun muutamat valmisteet sekä paakkuuntuvat että sitovat hajuja tehokkaasti, ei näitä tai jompaa kumpaa ominaisuutta katsota tarpeelliseksi kaikien tuottajien valmisteissa.

Kuljetuskoppaa muistuttava katettu umpinainen hiekkalaatikko on jo löytänyt tiensä moneen kissaperheeseen. Luukusta sisään menevä kissa saa roiskia hiekkaa seinille mielin määrin ilman, että se leviää huoneeseen. Kerrotaan myös laatikon katossa olevan aktiivihiilisuodattimen poistavan tekokkaasti hajuhaitat.

Kissanruoho valmispakkaukset kuuluvat lemmikkieläin tarvikemyymälöiden vakoimyyntiartikkeleihin eli kohtalaisen suosittuihin tuotteisiin. Ainahan voi kylvää tavallisesta kaurasta vaikkapa pesuvatiin kissoilleen oman nurmikon, jota pureskellessa kodin muut viherkasvit jäävät vähemmälle huomiolle.

Ulkona liikkuvan kissan päivästä näemme vain sen osan, kun hän käy sisällä lepäämässä tai syö saalistamaansa pikkujyrsijää keittiön parhaan maton päällä. Sisäkissan kuntosali sitävastoin toimii pelkästään sisätiloissa ja juoksuharjoitusten jälkeinen mattojen oikaisu jää ihmispalvelijan tehtäväksi.

Kissat ovat niin ihastuttavia ja vihastuttavia. Ne voivat saattaa ihmisen epätoivon partaalle, mutta eivät jätä ketään kylmäksi.

Äänestä

Mulla on kaksi kissaa, kolleja molemmat ja asutaan kanssa kerrostalo kaksiossa. Yhteinen elämä on ollu aika tuskaa..muuten kyllä tosi ihanaa, mutta aina asunto on sekanen ja kusi haisee. Osta eläinkaupasta sellanen kissan wc. Se nyt ainakin vähän imewe hajuja eikä hiekka lennä ympäriinsä. Kukkiin kannattaa pari kertaa suihkuttaa hajuvettä niin nekin saa hetken päästä jäädä rauhaan. Kunnon selkäsaunallakin tuntuu joskus olevan sanomaa kolleille. Tai ei nyt mitään pahoinpitelyä, mut kovalla äänellä ja näpäytyksellä voi saada ehkä jotain aikaan! Koitahan nyt jakselle kissaystäviesi kanssa....minäkin yritän!

Äänestä
  • meiän kissa ainakin vihaa vettä ja kun suihkauttaa sillä suihkupullolla vähän ni kyllä ollaan niin nätisti ja tullaan pyyteleen anteeks. kannattaa kokeilla

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaisu kirjoitti:

Itselläni on kaksi kissaa. asun kerrostalossa.
toinen on 3 vuotias. ja toinen on aikuinen löytökisu , ikää en tiedä.
nyt on alkanu pännimään kissan hiekka lattialla ja karmea haju. hiekan lentämistä oon koittanut estää esim. ostamalla "wc:n"..mutta ei auta.. auttaiskohan vauvan amme? jos siihen laittais hiekkaa. siinä ois ainakin korkeat reunat.
sitten tuntuu ettei mikään hiekka pidä hajuja.
sitten kissat juoksevat koko ajan.. ja kaatelevat huonekaluja, syövät kukkasia, juoksevat ihan kaikissa paikoissa..
hermot menee! molemmat on leikattuja narttuja.
aina vanhempien luona asuessani en kokenut vastaavaa..vaikka kisuja oli aina.
epätoivon partaalla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu