Terve! Mulla on hirveä hinku lähteä Japaniin, ja aika varmasti pääsisinkin, mutta viime aikoina olen alkanut jänistää.. :/ Mietin että kuinka ikävä perhettäni ja ystäviä tulisi. Tiedän kuitenkin että vaihto-oppilasvuosi olisi sopiva JUURI minulle koska olen RAKASTUNUT kohdemaahanikin. Olen viime aikoinan ottanut japanin tuntejakin, ja kieli alkaa pian olla jo hypypsissä - ainakin alkeet. Mitä mieltä olette? Tulisiko minun lähteä? Tiedän että plussat ovat suuremmat kuin miinukset, mutta silti epäröittää.
Lähteäkö vai ei?
mmmm...
3715
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lähe ihmeessä toihan on loistava tilaisuus, ja plussaa on vielä seki että osaat japania.
Ite olen miettiny samaa jonku aikaa myös mutta en ole varma lähteäkkö vai ei mutta, kuitenki aion jossain vaiheessa lähteä vaihtariksi.
Tämä on elämäsi tilaisuus, älä heitä sitä hukkaan! Kadut vielä myöhemmin. Suomessa voit asua vielä loppuikäsi perheesi ja kaveriesi luona, mutta Japanissa vaihtarina vain kerran elämässä!
tai kadut sitä myöhemmin! Ei oo mitään hävittävää, avoimin mielin matkaan vaan ;)