Kuulin tutultani että oli saanut kirjeen että vuokrasopimus irtisanottu ja asunnosta pitää muuttaa välittömästi. (asunto ei ole hels,kaupungin)En muista kenen vuokraama on mutta ei ole yksityinen. Voiko näin tehdä ja mihin sanon tuttuni ottavan yhteyttä? Perheellinen ihminen.
Irtisanominen
helvetti
3623
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voihan sitä lähettää vaikka millaisia kirjeitä... Mutta lain voimaa niillä tuskin on.
http://www.laki24.fi/vuok-asuinhuoneistonvuokra-vuokranantajairtisanominen.html
Eli auttaisiko tämä:
Jos et hyväksy vuokranantajan ilmoittamaa irtisanomisperustetta, sinun on saatettava asia tuomioistuimen tutkittavaksi vuokrasuhteen kestäessä ja viimeistään kolmen kuukauden kuluessa irtisanomisen tiedoksisaannista. Oikeudenkäynnin aikana vuokrasuhde jatkuu entisin ehdoin.
Itse ilmoittaisin vuokranantajalle etten hyväksy irtinasomisperustetta ja alkaisin puuhaamaan tuomioistuimelle ilmoitusta asiasta... Nykyisellä tuomioistuintäyttöasteella vuokrasopimus jatkuu entisellään ainakin viisi vuotta... :)
> Vuokranantajan irtisanoessa vuokrasopimuksen irtisanomisaika on kuusi
> kuukautta, kun huoneiston vuokrasuhde on kestänyt vähintään yhden vuoden,
> ja muussa tapauksessa kolme kuukautta. Sopimusehto, jonka
> mukaan vuokranantajan irtisanomisaika on lyhyempi kuin edellä mainittu,
> on mitätön.
http://www.laki24.fi/vuok-asuinhuoneistonvuokra-vuokrasopimusirtisanomisaika.html
... kyseessä saattaa olla vaikka häätö ja kyseessä ties vaikka kuinka mones kirje asiasta. Monesti ihmiset heittävät perintäkirjeet ym. roskiin ja sitten tosi paikan tulleen väittävät kuulevansa ensi kerran koko asiasta. En toki tuttavaasi tunne, mutta siltä tilanne vähän vaikuttaa, jos kyse kerran kuitenkin on jostain nk. isosta vuokranantajasta. He tuskin ainakaan täysin lainvastaisia irtisanomisia lähettelevät.