Mitä mieltä olette tästäkin kirjoittajasta.
Oli kirjoittanut sanomalehden mielipide palstalle.. Omasta mielestäni juttu oli tavattoman typerästi ajateltu. (tiivistän tekstin)
Juttu alkaa, että on se kumma kun koiran omistajilla on oikeus sotkea ympäristöä.
Kirjoittaja kertoo että Syksyisin kissoista valitetaan, mutta kissa kuulemma viisaana peittää jätöksensä. Kirjoittaja ehdottaa edes paskojen peittämistä??? (no sehän asian ratkaisee)
Ja kirjoittajan mukaan useimmiten taluttimen vetävässä päässä on se viisaampi osapuoli joka sekin vain rähisevä ja nurkkiin pissivä piski!
Ja koiravaro pitää hänen mukaansa palauttaa ja maksuksi tälle 500e, että voidaan palkata työkkäristä nuoria kerää paskat jne..
Kaikki eivät ajattele asiaa kovin pitkälle..
Joskin tästäkin kommenttista toivottavasti ei tule riitelyä, ja TIEDÄN että tästä aiheesta on puitu monta keskustelua. Tuli vaan mieleeni tuo edellinen teksti.
Ja itse kyllä poimin paskat roskiin jos kökkönen tulee väärään paikkaan.
Vai pitäisikö ruveta peittämään paskat hankeen?
olis siinä yllätystä tässä mainitulle mielipiteen kirjoittajalle, kun paskaantuisi lahkeet kävellessä hangessa..
Oli kirjoittanut sanomalehden mielipide palstalle.. Omasta mielestäni juttu oli tavattoman typerästi ajateltu. (tiivistän tekstin)
Juttu alkaa, että on se kumma kun koiran omistajilla on oikeus sotkea ympäristöä.
Kirjoittaja kertoo että Syksyisin kissoista valitetaan, mutta kissa kuulemma viisaana peittää jätöksensä. Kirjoittaja ehdottaa edes paskojen peittämistä??? (no sehän asian ratkaisee)
Ja kirjoittajan mukaan useimmiten taluttimen vetävässä päässä on se viisaampi osapuoli joka sekin vain rähisevä ja nurkkiin pissivä piski!
Ja koiravaro pitää hänen mukaansa palauttaa ja maksuksi tälle 500e, että voidaan palkata työkkäristä nuoria kerää paskat jne..
Kaikki eivät ajattele asiaa kovin pitkälle..
Joskin tästäkin kommenttista toivottavasti ei tule riitelyä, ja TIEDÄN että tästä aiheesta on puitu monta keskustelua. Tuli vaan mieleeni tuo edellinen teksti.
Ja itse kyllä poimin paskat roskiin jos kökkönen tulee väärään paikkaan.
Vai pitäisikö ruveta peittämään paskat hankeen?
olis siinä yllätystä tässä mainitulle mielipiteen kirjoittajalle, kun paskaantuisi lahkeet kävellessä hangessa..
Vastaukset 26
Vanhimmat
on kaikennäköisiä mielipiteitä. Mä en enää niistä jaksa välittää. Enimmäkseen naureskelen.
En minä nuista mielipiteistä vedä herneitä nenääni...kunhan laitoin tuonkin, huvikseni lähinnä ja ihmeteltäviksi miten jotkut eivät edes tiedä mitä kirjoittavat
onhan niitä pirun hauska välillä lueskella. Tiedä vaikka kohta saataisiin Suomeen uusi ammattiryhmä Kakkanpoiskorjaaja:)
Kakkasiivous partiota odotellessa, hyvää talven jatkoa sinulle :)
talven jatkoa myös sinnepäin. Taitaa olla jo kevään odotusta :)
että jos koiraveroa vielä nostettaisiin (on muuten jo nyt aivan kohtuuton siihen nähden mitä sillä saa) jäisi ne paskat tuonne teiden varsille aivan varmasti. Se on ihan saletti.
kirjoitaja kun ehdotti 500euroa, ei taida olla kovin älykäs... ajoneuvo verokin on siinä sadan euron paikkeilla (bensakäyttöiset)
että 500e.. :) niinpä
ollaanhan se jo nähty.
En vain koiraihmisenä ymmärrä, mikä saa toiset ihmiset viihaamaan eläintä? Eihän se ainakaan kateus voi olla.
olla tietämättömyyttä. Tai yksinkertaisesti tyhmyyttä.
Mene ja tiedä.. vaan tämä mainitsemani kirjoittaja uskoo kai tietävänsä paljon kun koirat ovat usein rähiseviä ja nurkkiin kusevia piskejä..
vai että nurkkiin kusevia?
Kyllä myös me koiranomistajat joudumme huolehtimaan ympäristön siisteydestä. Ihmettelen, kun jotkut kakattavat koiraansa keskelle kävelyreittejä, postilaatikkotelineisiin ja muihin sellaisiin paikkoihin, jotka ovat talojen ja pihojen välittömässä läheisyydessä.
Itselläni on tapana kuljettaa koiraa siten, etten tieten tahtoen aiheuta lähimmäisille ylimääräistä verenpainetta ja pahaa mieltä. Tunnen vastuuni ja haluan tehdä niin, kuten itse haluaisin muidenkin tekevän.
Yleensä tässä koiran "kakkakeskustelussa" mennään sivuraiteille suhteessa muuhun ympäristön roskaamiseen. Uskallan väittää, että ihminen itse sotkee enemmän kuin koirat ja muut lemmikkieläimet. Kuinka paljon menee saasteita keuhkoihin erilaisista moottoriajoneuvokilpailuissa, kuinka paljon luontoa sotkevat sinne heitetyt kaljapullot ja muut roskat? Ei ole mukavaa katseltavaa sekään, kun puutarhajätteet kärrätään omalta kotipihalta läheisisiin puistohin ja metsiin. Vaikka ne ovat yleensä ovat maatuvaa jätettä, nekin pitäisi toimittaa niille varatuille paikoille, varsinkin taajama-alueilla.
Totta pitää velvollisus kantaa, itse kunkin.. poimin minäkin kökköset väärästä paikasta.
Kumpa vaan ihmiset osaisivat ilmaista asiansa asiallisesti (kuten mainitsemani kirjoittaja ei tee)
niin uskon että molemmin puolisilta konflikteilta vältyttäisiin.
Siinäpä se miten ihmiset oppisivat huomioimaan ympäristöään toisten kannalta. ja totta että ihminen aiheuttaa enemmän pahaa ympäristölleen kuin koira kakkoineen.
Olenpa itsekkin kuseskellut ravintola reissujen lomassa ympäri kaupunkia.Mutta kyllä se ihminen suurin saastuttaja.Hajotettuja pulloja ympäri metsiä.Pahin tapaus minkä muistan,niin joku idiootti oli Aulangon metsikössa laittanut pullon siruja pystyyn maahan.Kaverini koira juosta lönkötteli tämän ansan yli aika huonoin seurauksin.Tämä sama paikka oli ansoitettu vielä monia kertoja tapauksen jälkeenkin.EI voi sanoa kun että huvinsa kullakin P.......LE
edelliseltä sakemannilta meni etutassun varpaista jänteet kun se astui tuollaiseen lasiansaan.
Vaikka jalka leikattiin ja lastoitettiin, kaksi varvasta jäi sojottamaan pystyyn.
Hämeenlinnassahan on riehunut pari kesää koirien myrkyttäjä.Laittanut lihapuliin yms. rotanmyrkkyä.Jukolan suunnalla kuoli 4 koiraa syötyään näitä.Saa nähdä ensi kesänä jatkaako sekopää hommiaan.....
Toiset saa tyydytyksen mitä oudoimmista asoista.
jäisikin kiinni.Selviäisi pienellä sakko rangaistuksella ja taputettaissin päähän,"että jatka vaan hommias".Ai kun sais tollasen hemmon käsittelyyn.......
voi kyllä jättää ihan omaan arvoonsa.
Mutta, on päivän selvää, että koiravastaisuutta tästä yhteiskunnasta löytyy. Ja varmastikkaan pienin syy siihen ei ole keräämättömät koirankakat. Tänään oli jopa paikallisen sanomalehden pääkirjoitus omistettu koirankakka-asialle.
Mielestäni kaikkien koiranomistajien kannattaisi ihan omaksi edukseen yrittää estää tämän koiravastaisuuden lisääntymistä. Yksi keino on juuri se jälkien siivoaminen. Muuten on vaarassa ennenpitkää käydä niin, että keksitään uusia lakeja, jotka vain hankaloittavat koiraihmisten elämää. Ja mitä enemmän koiristamme on muille haittaa sitä enemmän sattuu myös häiriintyneiden ihmisten koiriimme (ja omistajiinkin) kohdistuvia
ikäviä tekoja.
löydy ju....ta pahempiakin asioita kuin koirat ja niiden ulosteet.Nykypäivän media on muutenkin mennyt tuohon 7-päivää otsikointiin liikaa mukaan.No ehkä tämä kuvastaa nykypäivän tiukka pipoisuutta ja tietämättömyyttä......
löytyy pahempia ongelmia mutta ei se tarkoita sitä, ettei niistä vähemmän pahoista ongelmista tarvitsisi välittää.
ne jotka valittavat lehtien palstoilla ettei metsissä voi enää kävellä kun sielläkin voi astua koiran läjiin. Mutta mites ne metsän omat eläimet, kuka niiden jätökset siivoaa.
Mun mielestä edes tsunami ei ole herättynyt sellaista keskustelua kuin koiranpaska.
Intohimosi V8 moottoriset.Jenkki harrastalijako......
tuolta tallista joku Dodge van Ram riepu löytyy.
Dodge on mopari:) Ei sitä pidä sekoittaa noihin ylväisiin maantierautoihin:D
pitää mahtua, 7 koiraa 6 näyttelyhäkkiä, ihmiset mukaan lukien. Niin en vaihtais. Olkoon vaan mopar :)
Täällä missäasun ei ole koiraveroa. Maksaisin sen jos olisi. Mutta samalla myös toivoisin, että ne rahat myös käytettäisiin koirankakkaroskiste, koirapuistojen yms kunnossapitoon. Mutta jos se vero olisi tuota luokkaa eli 500e niin kyllä ne kakat jäis keräämättä. Jää muuten tälläkin hetkellä osaksi.En kerää metsästä enkä ojanpohjalta. Ainoastaan yleisiltä reiteiltä yms.
Mutta ennemmin kannttais keksiä vaikka kännykkävero. melkein jokaisella suomalaisella on kännykkä ja aina ne häiritsevästi väärässä paikassa pirisee ;)