powershot a510 paras kuvanlaatu?

Eli jotain säätöjä sain sähelletyksi väärin ja nyt kuvanlaatu on huonompi kuin ennen ja kuvat pienempiä, kun siirrän ne kamerasta koneelle. Ohjekirjakin kadonnut.

Mutta muistelen, että siinä puhuttiin josatin luvusta tai säädöstä jolloin kuvat ovat todella isoja kun ne siirtää tietokoneelle, mutta myös paljon parempia. Osaiksiko joku neuvoa, että miten saa parhaan kuvanlaadun tähän kameraan tai ainkin ne samat säädöt kuin kamerassa oli ihan uutena?
4745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ainakin IXUS 400 mallissa tuo löytyy ohjekirjasta

Äänestä

... käynnistää kamera, sen jälkeen pidät MENU painiketta pohjaan painettuna yli 5 sekunnin ajan. Näyttöön pitäisi tulla teksti "Palautus oletukset ?", tämän jälkeen valitset nuolilla OK ja paina SET-painiketta. Nämä ohjeet on Canon S-2:lle, mutta uskon että ne toimivat myös sun kamerassa.

Äänestä

Muistelin täs miten tuo kuvakoon valinta omas Powershot A610 meni...Siinähän useimmis kuvausohjelmis voi valita kuvakoon väliltä L eli täys 5 megapix.-"postikorttikoko".Jotenki näin se menee eli valitse kuvausohjelma jolla aiot kuvata ja paina nuolinäppäimen keskelt löytyvää näppäintä jossa ehkä lukee set?ja jotain.Näytön vasempaan reunaan tulee valintoja joita kelaat nuolilla kohtaan jossa lukee kuvakoko ja siitä valitset koko L.

Äänestä

Käynnistä kamera kuvaustilassa,paina func näppäintä,jolloin valikko tulee näyttöön.Valikon alimmalla rivillä on kuvakoon valinta säädöt.Valitse sieltä L= suuri ja kuittaa SET painikkeella.Seuraavaksi valitse S = erikoishieno ja kuittaat sen SET painikkeella.Nyt sinulla on parhaat mahdolliset kuva-asetukset käytössä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sanna200 kirjoitti:

Eli jotain säätöjä sain sähelletyksi väärin ja nyt kuvanlaatu on huonompi kuin ennen ja kuvat pienempiä, kun siirrän ne kamerasta koneelle. Ohjekirjakin kadonnut.

Mutta muistelen, että siinä puhuttiin josatin luvusta tai säädöstä jolloin kuvat ovat todella isoja kun ne siirtää tietokoneelle, mutta myös paljon parempia. Osaiksiko joku neuvoa, että miten saa parhaan kuvanlaadun tähän kameraan tai ainkin ne samat säädöt kuin kamerassa oli ihan uutena?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu