Latasin kamerasta kuvat koneelle ja vahingossa kamera jäi piuhoineen päälle ja kiinni koneeseen pitkäksi aikaa. Ladattuani patterit kamera ei lähde enää käyntiin. Valo saattaa syttyä, mutta mitään ei tapahdu.
Vehje on Nikon Coolpix 2100.
Kiitos kovsti jos joku vaivautuu opastamaan.
Vehje on Nikon Coolpix 2100.
Kiitos kovsti jos joku vaivautuu opastamaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En osaa oikeastaan auttaa, arvailla vain. En nimittäin tunne käyttämääsi kameraa. Ehtikö kamera siis sammua usb-piuhan päähän, kun tietokone oli käynnissä? katkesiko kuvien siirto kesken? periaatteessa kameran ei kai tuommoisesta pitäisi rikkoutua, mutta voihan siihen jotakin softaongelmaa tulla, jos yhteys tietsikkaan on katkennut kovin väkivaltaisesti. Eräs asia mitä voisi kokeilla on resetoida kamera eli palauttaa se tehdasasetuksille. Useimmissa kameroissa on reset painike pohjassa tai muualla esim. joskus akkuluukun allakin tai resetointi tapahtuu jollakin näppäinyhdistelmällä. Jos sekään ei auta, saattaa edessä olla reissu jassille. Toivottavasti kamerasi herää henkiin.
Ota akut pois kamerasta esim. yöksi ja kokeile aamulla uudelleen. Kameran prosessori saattaa seota sähköjen hitaan loppumisen takia ja ylläolevalla keinolla kaiken kamerassa olevan sähkövarauksen pitäisi taatusti olla poissa. Kaikki asetukset tietysti palautuvat alkuarvoihinsa mutta se on pientä jos saat kameran heräämään.
Hei vaan
En löytänyt resetointinappulaa kamerasta, mutta noita muita neuvoja kokeilin joskin huonolla menestyksellä. Pitänee viedä kamera korjaajalle. Kiitos teille neuvoista.
ap
Kokeile toisilla paristoilla, nekin voivat mennä huonoon happeen jos tyhjentyvät ihan täysin. Kokeile myös ilman muistikorttia, jos se on täysin sekaisin ja hämää kameraa. Muuta en keksi.
Oma kamera on joskus kanssa unohtunut päälle siirron jälkeen, siinä joutuu muutaman kerran laittaa päälle ja pois ennenkuin se osaa vetää objektiivin sisälle ja sitten se kunnolla käynnistyy. Vähän on tyhmiä kamerat kun niin vähästä sekoavat