Tietääkö kukaan miten ansiosidonnaisen karenssiaikaan vaikuttaa lomakorvaukset? Siis huomioidaanko kaikki 10 kk aikana maksetut lomakorvaukset vai vaan viimeisimmästä työsuhteesta kertyneet? Ja mistä nettiosoittesta voisi löytyä (helposti selitetysti)tietoa asiasta? Ja pidentääkö myös se karenssiaikaa, kun lomakorvaukset maksetaan vasta seuraavana kuukautena työsuhteen loppumisesta?
Ansiosidonnainen/lomakorvaus
......
53601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tässä sinulle tietoa, tuolta Jhl sivuilta, toivottavasti sinulle on apua näistä tiedoista.
Ansiopäivärahan saamisen estävät etuudet
Ansiopäivärahaa ei voi saada ajanjaksolta, jolloin jäsen
• saa tai hänellä on oikeus työnantajan maksamaan irtisanomisajan palkkaan tai sitä
vastaavaan korvaukseen.
• saa tai hänellä on oikeus työnantajan maksamaan kokoaikatyöhön perustuvaan
vuosiloma-ajan palkkaan.
• on saanut työsuhteen päättyessä lomakorvausta pitämättömistä lomista tai muuta
taloudellista etuutta.
Elikkäs, elikkäs.
Työsuhteesi päättyi esim. 10.01.2006, sitten maksetaan lopputilin yhteydessä lomakorvaukset, pitämättömistä lomista.
Suomeksi; jos olet ollut esim. 10 kk määräaikaisessa työsuhteessa, on sinulle mahdollisesti kertynyt tuosta työstä lomapäiviä.
Eli 10 kk*2 pv = 20 pv. Saat siis työsuhteesi päättyessä nämä pitämättömät lomapäivät rahana, joten työttömyytesi alkaa vasta tuon 20.päivän jälkeen.
Sitten jos taas olet kuukausittain saanut palkassasi sellaisen prosenttipohjaisen lomakorvauksen, niistä huomoidaan vain se lopputilin lomakorvaus, eli periaatteessa 2 pv.
Kiitos kovasti selkeästä vastauksesta! Elikkäs minulla huomioidaan vain tämän kuukauden lomapäivät. Olen tosin ollut samalla työnantajalla 5 kuukautta, mutta edelliset lomapäivät maksettiin jo joulukuun lopulla (koska tieto työsuhteen jatkamisesta selvisi tosi myöhään). Entä onko sillä merkitystä milloin nuo 2 lomapäivää maksetaan? Lomapäivät maksataan minulle vasta puoli kuukautta työsuhteen loppumisen jälkeen (olivat unohtaneet pistää ne työpaikalla maksuun.) Alkaako minulla kuitenkin karenssiaika (7 päivää 2 lomapäivää) heti ensimmäisenä työttömyyspäivänä?
Entä miten tilanteessa, jossa on kaikki vuosilomapäivät on pidetty työsuhteen aikana, mutta viimeisessä tilissä maksetaan silti jotain lomarahaa (en oikein tiedä mistä syystä)?
Pitämättömän loman asemasta maksettu lomakorvaus, joka maksetaan työsuhteen päättymisen yhteydessä, vaikuttaa työttömyysetuuden maksamisajankohtaan.
Sen sijaan lomarahalla ei ole tätä vaikutusta. Eli jos olet pitänyt kaikki lomasi lomana, et saa lomakorvausta, vaan ainoastaan lomarahaa. Jos et pidä lomia, saat sekä lomakorvausta että lomarahaa.