kakkojen syömisestä..

aattelin nyt vaan kirjottaa tiedoksi kaikille teille jotka ihmette, miksi koirat syövät ulosteita.. on tullut niin monta noita "miksi koirani syö kakkaa.."
niin siinä on kyseessä jokin puutostila,eli syötät koirallesi liian yksipuolista ruokaa eli koirasi ei saa kaikkia vitamiineja, rasvahappoja, jne.

eikö asia olekin näin?
71842
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"...eli syötät koirallesi liian yksipuolista ruokaa eli koirasi ei saa kaikkia vitamiineja, rasvahappoja, jne.

eikö asia olekin näin?"

Ei välttämättä.Oikein huonolla tuurilla voi käydä näin: Oma koira,ollut jo muutaman vuoden kuolleena,söi omia ja toisten koirien ulosteita monta vuotta ennen sairastumistaan.Koira sairastui Cushingin syndroomaan,ulosteiden syönnillä koiraressu yritti saada puuttuvia vitamiineja,kivennäisaineita ym.joita sen oma elimistö ei enää kyennyt tai ehtinyt(usein ripulilla)ruoasta ottaa.Koira sai todella monipuolista ruokaa,sekä vitamiinipillereitä, oli "pyöreässä" kunnossa,näytti jopa lihavalta,laihtui kahden viimeisen elinpäivänsä aikana luurangoksi.Ell totesi koiran sen kuollessa aliravituksi,eli mitkään ravintoaineet,vitamiinit tms. eivät olleet imeytyneet,tai imeytyivät vain osittain.Harvinaista tämä varmasti ja toivottavasti on,mutta sairauden mahdollisuuskin kannattaa joskus ottaa huomioon.
ps. muilla koirillani ei ole ollut tätä kakansyöntiongelmaa.

Äänestä
  • Heippa!

    Meillä on nyt kuukauden päivät ollut pieni mopsinriiviö kotona ja tämä yrittää syödä (ja joskus syökin) omaa kakkaa...Tämä kuitenkin on "normaalia" tai siis terve koirakin voi siihen syyllistyä. Yleensä vaihe menee ohi, tosin äitini seefferi koittaa tätä herkuttelua vielä aikuisenakin aika ajoin. Ja meillä koirat on terveitä, madotettuja ja syövät hyvänlaatuista nappulaa. Ällöttävä tapa voi siis johtua muustakin kuin vitamiininpuutoksista. Tai vakavasta ja harvinaisesta sairaudesta.

    Äänestä

Kakkojen syöminen on paha tapa ihan eläinlääkäreidenkin mukaan. Yksittäisistä tapauksista on voinut havaita, että on voinut mahdollisesti olla kyse B-vitamiinin puutostilasta, johon auttaa oluthiivatabletit. Ananas tai naudan mahan syöttäminen ovat myös joillekin tehonneet.

Äänestä
  • kyllä se vaan on puustostila. olen varmistanut asian eläinlääkäriltä. en ole kyllä koskaan kuullut sairauden vaikuttavan kakkojen syömiseen.

    Äänestä

  • .:DoGi:. kirjoitti:

    kyllä se vaan on puustostila. olen varmistanut asian eläinlääkäriltä. en ole kyllä koskaan kuullut sairauden vaikuttavan kakkojen syömiseen.

    On useampiakin sairauksia,jotka voivat aiheuttaa kakansyöntiä,mm.haiman vajaatoiminta,tai no,puutoshan sekin,haimaentsyyminpuutos.Kyllä se voi olla myös ihan vaan paha tapakin,jo mahdollisesti ihan pienenä pentuna kehittynyt.Meillä on myös tämmöinen P:n syöjä ja mitään puutosta sillä ei ole,ruokavalio takaa sen, ja on kokeiltu kaikki mahdolliset konstit,ilman vaikutusta.

    Äänestä

"Ulosteiden syönti eli koprofagia usein liitetään haiman vajaa toimintoihin. Se on hyvin kiusallinen varsinkin nuorten koirien tapa. Mistä tämä johtuu, sitä ei tarkkaan tiedetä. Otaksutaan, että tarhakoirilla se johtuu askartelun vähyydestä tai puutteesta. Ulosteiden syönnille ei koiralla löydy yksittäistä fysiologista perustetta. Eräänä ulostesyönnin syynä on pidetty liiallista viljapohjaisen kuivamuonan syöttöä. Koiran lyhyt suolisto ei pysty hyväksikäyttämään suuria kerta-annoksia viljaa, jolloin sulamaton, ravinteita sisältävä uloste alkaa kiinnostamaan puutosten vaivaamaa koiraa."
[http://www.shetland.fi/faq.php]

Tämmösen löysin... jos on apua :)

Äänestä

Meidän 8kk seefferin lipitys- saldoon kuuluu tällä hetkellä oma p****, toisten p****, oma oksennus, minun oksennus(oli kerran yrjötauti ja kun heräsin astia oli tyhjä, siispä) oma pissa. Ja terve on. Olen varma, että nämä ovat vain ällöttäviä tapoja, jotka se on kennelissä ulkohäkissä pienenä oppinut...kenties silloin jonkun puutoksen kourissa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.:DoGi:. kirjoitti:

aattelin nyt vaan kirjottaa tiedoksi kaikille teille jotka ihmette, miksi koirat syövät ulosteita.. on tullut niin monta noita "miksi koirani syö kakkaa.."
niin siinä on kyseessä jokin puutostila,eli syötät koirallesi liian yksipuolista ruokaa eli koirasi ei saa kaikkia vitamiineja, rasvahappoja, jne.

eikö asia olekin näin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu