Eli pyöräni on Suzuki GZ250 -00 custom pyörä. ongelma on että kun laitan virran päälle niin palaa sulake saman tien. eli oikosulku jossain? Voiko tämä johtua siitä että JÄNNITTEEN SÄÄTÄJÄ on hajonnut ja siten lyö oikosulkua jotenkin? Kun ei löydy ainakaan paikkaa jossa jokin johto koskettais runkoputkia ja siten löis oikosulun.. Eli nyt tarvisin apuja tän ongelman kanssa niiltä jotka on m-pyörien tekniikasta perillä. Kiitos avuista.
Apua sähkövikaan?
Nimetön
101291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
jostain aika useasti "vika" löytyy etuvalolampun
sisältä mihin kaikki johdot menee nippuun,koetappa
pistää ylikoko sulake ja sitten vaan katsomaan mistä
rupeaa savu nousemaan,tämä ei ollut mikään tsoukki vaan aika yleinen konsti etsiä vuoto,mutta on
toimittava nopeasi ettei tapahdu isompaa vahinkoa.
minun pyörässä takavalon sisällä johto osui runkoon ja sama oire,sulake palo. säätäjä ei sitä varmaankaan tee.
ei ainakaan kyllä osu johto siellä takalampussa runkoon eli ei johdu siitä...apuja?
ei myöskään etulampussa osu johto runkoon...apuja?
tuo mitä neuvoin että suurempi suleke ja katso
mistä rupeaa käryttämään,oli ihan tosissani tuo
on vanha konsti koettaa ja toimii sellaisissa pyörissä missä eivät muovit tai muut ole
näköesteenä,täytyy myös käydä liitin kerralaan lävitse,ja tietenkin katkaisiat myös sivuseisonnan katkaisin jos sellainen on.
Juu ei se ainakaan mikään jännitteen säätäjä ole, sehän toimii vain silloin kun laturi (magneetto) antaa latausvirtaa ja jos ei toimi niin silloin tulee ylijännitettä ja akku kiehuu tms polttimot kärähtää ja tommosia juttuja....
Mutta toi kun heti käännät virrat niin kyllä ite epäilisin virtalukon pohjaa, on liikkuvia osia siellä ja voihan olla vain niin likaantunutki.
Hyvä ohje tui ISOMPI sulake ja sit kuuntelemaan ja kahtomaan mistä tulee "savusähköä"
Terveisin: Kyllä kaikki viat aina löytyy
ps. Herra koettelee VAAN ei hylkää... :)
Ei ole vika virtalukossakaan. ei lyö oikosulkua sieltä mistään.. ja jos se olis puolassa vika niin eihän se lähtisi käyntiin...Eli se käy kyllä kun yhdistää sulake piuhat yhteen..mutta ei vaan viitsi kauaa käytellä ettei tuu isompia vaurioita kun ei ole sulaketta välissä.. auttakaa nyt hyvät ystävät...?
Lähtisin ettiin vikaa sulakerasiasta lähtevistä johdoista, eli kaikki johdot, mitkä lähtee palaneesta sulakkeesta.
Jos mahdollista irrota kaikki palaneesta sulakkeesta lähtevät piuhat ja lisäile piuhoja niin monta, kunnes sulake palaa(tietenkin virrat päällä). Kun sulake palaa tiedät mitä johtoa on syytä seurata oikosulkukohtaan.
Onko sulake varmasti oikean kokoinen? Itse muistin joskus pilkunpaikan väärin...
Mikähän sulake palaa? Katso käsikirjasta mitä sen perässä on ja irroita esim. töötistä johto.
Irroita laturista akkuun tuleva johto. Palaatko vielä?
Onko valot päällä palohetkellä? Entäs jarruvalo?
Onko pyörän sivujalassa mitään sähkörimpulaa, joka voisi olla oikosessa?
Irroita kaikki muut sulakkeet ensin ja koeta palaako vielä. Irroita sitten kaikki releet ja kokeile.
Ohmimittarilla voisi yrittää etsiä oikkaria. Toisaalta virtamittarilla virran kokoa => päätellä mikiä voisi olla.
joo eli vika oli jännitteensäätimessä!! se oli oikosulussa (paskana) Sähkömies mittasi sen. Että näin.. kiitän avuista..