Yasmin-pillerit ja outo aloitus

Aloitin Yasmin-pillereiden kayton normaalin tapaan kuukautisten alkaessa. Tai kun luulin niiden alkaneen. Alkuviikosta tuli todella pienta vuotoa ja kipuja, joten aloitin pakkauksen. Seuraavina paivina on tullut aivan pienen pieni maara ruskeata vuotoa joka paiva ja kipuihin olen joutunut ottamaan laakettakin. Nyt samanlaista on ollut jo viisi paivaa. Olen kuitenkin jatkanut pillereiden syomista ja ajattelin, etta vuoto normalisoituu myohemmin.. Olisiko nain? Onko muilla kokemuksia?
2749
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hei,
pillerit kannattaa aloittaa niin et kuukautiset on selkeesti alkaneet, eli ei mitään arvailuja... itselläni kävi niin että olin unohtanut ottaa kyseisen merkkisen pillerin(unohtamishaitarihan on se 12h) ja sit alko pahat kivut kans ja oli pakko lopettaa lääke...
eli oikealla käytöllä ja huolellisella kellonajalla selviää jo pitkälle! pyri ottaaa pilleri vaikka illalla niin voit levätä niitten kipujen kanssa :) ootko enen käyttäny yasminia tai muita epiltsuja? alussa voi olla vähän kipuja myöskin kun elimistö ei ole tottunut tällaiseen hormonilääkkeeseen..samoin mulla tuota ruskeaa vuotoa, jopa kolmien, nelien kuukautisten aikana! mutta siihen se, sekä kivut loppuvat, eli ei syytä huoleen..
jos nää jatkuu kuitenkin pitkään eikä millään osoita loppumisen merkkejä, mee lääkäriin(voi olla et yasmin ei käy sulle)ja ne määrää toiset pillerit :)

Äänestä
  • Nainhan se olis kantsinut aloittaa. Olen kayttanyt samoja pillereita aikasemmin ja aloitin nyt uudelleen.
    Ajattelin itse nain,etta kroppa meni vahan sekaisin hormooneista mutta silti tuntuu kummalliselta, etta kunnon vuotoa ei tullut ollenkaan..

    Kiitti vastauksestasi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Grape kirjoitti:

Aloitin Yasmin-pillereiden kayton normaalin tapaan kuukautisten alkaessa. Tai kun luulin niiden alkaneen. Alkuviikosta tuli todella pienta vuotoa ja kipuja, joten aloitin pakkauksen. Seuraavina paivina on tullut aivan pienen pieni maara ruskeata vuotoa joka paiva ja kipuihin olen joutunut ottamaan laakettakin. Nyt samanlaista on ollut jo viisi paivaa. Olen kuitenkin jatkanut pillereiden syomista ja ajattelin, etta vuoto normalisoituu myohemmin.. Olisiko nain? Onko muilla kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu