Cromasta kysyisin

Olen miettinyt Fiat Croman ostoa työmatkoja varten. Cromat näyttäisivät olevan edullisia autoja, vieläpä tilavia ja ihan ok näköisiä. Olen kuitenkin saanut kuulla ihmisiltä kommentteja, joissa varoitetaan ko. autosta. Eräskin autokorjaamon omistava henkilö totesi Croman olevan "surullinen tapaus".

Kertoisiko joku, jolla on Cromasta kokemuksia, että onko se nyt ihan oikeasti huono auto vai onko kyseessä vain tämä Fiatin yllä yleensäkin leijuva huonon auton maine?
7627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hyvä autohan toi croma on sillon kun on kunnossa ! nämä vanhakoppaset joita suomesta enimmäkseen löytyy alkavat olla jo sen verran iäkkäitä että kunnostettavaa riittää (riippuu tietty yksilöstä).itselläni on -88 malli ja se on mulla jonkinlaisena "harraste autona".en tiedä lähtisinkö sillä työmatkoja huristeleen,vaik on tolla pitempiäkin matkoja ajeltu eikä koskaan ole tielle jättänyt.
aika kestävää tekniikkaa näissä on lukuun ottamatta joitakin sähköhässäköitä ja noita hepposia sisustus verhoiluja.
onhan näitä huonoiksikin haukuttu mutta ainakin ajo-ominaisuudet ovat aika hyvät.itse en ole omaani ainakaan huomenna pois vaihtamassa et kai sekin sanoo jotakin.
jep eli mieti tarkkaan ja onhan croma sentään italialainen !

Äänestä

juuh...eli onhan se croma ihan ok auto ja parhaita malleja mitä fiat on ikinä valmistanut...
eräällä tuttavallani on 91 mallinen croma 2.0ie eli uudempi koppainen malli jolla on ajettu nyt 300000km ja hyvin toimii vieläkin...
sen verran on joutunu ehkä näitä suurempia remmpoja tekemään et kannen tiiviste on vahdettu 250 000km kohdallla
150 000km on vaihdettu iskarit joka kulmaan
kaikki pyörän kaaret on hitsattu viime keväänä ruosteen takia...
sisätila tuulettimen moottori vaihdettu kulumisen takia...
jarrulevyt vaihdettu joka kulmaan kesällä....
kummatki takatukivarret vaihdettu 100 000km jälkeen
ja tietty kaikenlaista "kuluvaa" osaa esim. jarrupaloja ja tämmösiä nyt on mennyt ihan niinku kaikissa muissaki autoissa
ruiskussa ei oo ollu minkäänlaista vikaa koko auton käytön aikana... ja muutenki moottori on tuntunut pitävän tehonsa...
pallo niveliä tai muuta sellasta ei oo tarvinnu vaihtaa...

Äänestä

...jos croman ostat. Minulla oli kyseinen auto vuosimallia -87 ajettu n 230000tkm ostettaessa. Ajoin autolla 2v ja siinä aikana rahaa paloi lähes 30000mk. Eli käytännöllisesti katsoen melkein jokapaikka hajosi tuona aikana ainakin kerran. Poikkeuksena vetopyörästö ja vaihteisto. Selitys on yksinkertainen: Croman osien laatu on huonoin mitä olen ikinä nähnyt. Eli siis usko sitä korjaamosetää ja älä ihmeessä osta kyseistä automallia, vaikka se halvalla hinnalla houkutteleekin.

Äänestä
  • ostaa huoltamattoman yksilön jolla oli ajektu vaan...
    myyjä taisi olla tyytyväinen kun pääsi eroon....

    Äänestä

1986 Croma, keskuslukitus, 4Xsähköikkunat, sähköpeilit, sähkösäätöiset etuistuimet, automaattinen lämmityslaite, ruiskutusmoottori.ym. yleistä vakiovarustusta

Ja sitten saman hintainen 1.3 Escort vm-86 jossa ei ole ainuttakaan noista varusteista.

Toisessa on aivan varmasti enemmän huollettavaa, koska se on aivan eri luokan auto.
Mutta kun se on halpa käytettynä ei sen huoltoonkaan haluta panostaa.
Kun kunto heikkenee dramaattisesti niin aina löytyy joku pojankloppi ostamaan "raato" pois nurkista.
Auton vika tämä ei ole vaan se johtuu Suomen markkinoiden pienuudesta.

Tosin Saksan tuonnin alkaessa monet tulevat huomaamaan etä iso-auto on aina kalliimpi pidettävä kuin pieni:)

Osaavalle Croma on halpa ja helppo auto.
Alta 500 Eurolla voi hakea varaosiksi ruosteettoman Saksanauton.

Äänestä

No.
Yksinkertaista vastausta tohon ei voi antaa, mutta kolmen kroman kokemuksella, voin sanoa että jos saa hyvän yksilön niin siinä on hyvä auto halvalla pitkäksi aikaa.
Itellä on ollu -86 cht ja ie. molemmilla ajettu n 300 tuhatta. 200 tuhannen kieppeillä kansipahvi pullahtaa ulos, muttei siinä nyt iso homma oo (jos käyttää alkuperäistä kansipahvia, mä tietenkin ostin tarvikepahvin ja eihän se kestänyt ku 10 tuhatta) vaihtaa se (ja samalla kattoo venttiilit, yleensä ei tarvii kyllä tehdä mitään paitsi -88 mallissa) ja ajella taas etiäppäi.
Kulutus ie:llä maantiellä (talvella n 100 ja kesällä 120) tuntui olevan aina n:7 litraa joten ei se paha oo ton kokoluokan autolle.(Pohjat erittäin rauhallisesti ajaen pohjoisessa 400km ja 22 litraa = lähes mopon tasoa )
Tähän -88 malliin on sitten Luigi kasatessaan tehnyt käytännön piloja enepikin.
En sitä olis muuten ostanutkaan, muttakun se oli niin vähän ajettu, ja ajattelin että kun 300k ajettukin toimii näin hienosti niin kuinkahan hienosti tämä oikein toimii.
Takajarrujen kanssa saa olla tarkkana ja muistaa käyttää aina käsijarrua, muuten paikat jämähtää.
Sähkövikoja ei näissä nyt niiiiin kauheesti ole(jos putsaa maadoitusliittimet ja laittaa niihin suojarasvaa Mario kun ei ajatellut että maailmassa voi olla suolaakin maantiellä)
vertaa vaikka samanikäiset pösöt( vilkku päälle ja kaikki takavalot vetää tsatsatsaata).
Tuntuu olevan nuo alkupään laitteet paremmin toimivia.
no tässä lyhyesti ;)

Äänestä

12 vuoden jälkeen, mittarissa nyt 350 000km, olisin valmis heti ostamaan vastaavan, mikäli olisi. Ruostuvaa kamaa joutuu alle vaihtamaan, samoin takalokarit kaipaavat pientä käsittelyä. Venttiiliremppa 250 000 kohdalla ja iskareita 6 paria (vaunun veto syö). Muuten ei suurempia valituksia. Pientä kiusaa silloin tällöin mutta se pitänee hyväksyä aurinkomaan tekeleelle. Kuten kaikilla autoilla, kova käsittely näkyy kilometrien karttuessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miura kirjoitti:

Olen miettinyt Fiat Croman ostoa työmatkoja varten. Cromat näyttäisivät olevan edullisia autoja, vieläpä tilavia ja ihan ok näköisiä. Olen kuitenkin saanut kuulla ihmisiltä kommentteja, joissa varoitetaan ko. autosta. Eräskin autokorjaamon omistava henkilö totesi Croman olevan "surullinen tapaus".

Kertoisiko joku, jolla on Cromasta kokemuksia, että onko se nyt ihan oikeasti huono auto vai onko kyseessä vain tämä Fiatin yllä yleensäkin leijuva huonon auton maine?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu