Tilanne: uusi hella roudattu 50-luvun kerrostaloasuntoon johon tulee vain yksivaiheinen syöttö, hellan teho 10kw, kytketty ohjeiden mukaisesti yksivaiheisesti eli vastuksen päät plintissä, syöttökaapeli 3x6S ja lähdössä 20A stotsi..koko liesi täysillä virta on tietysti 43A ja stotsi suojaa..mutta onko nyt vain asunnonhaltijan elettävä sen kanssa että joskus kun innostuu oikein kokkaamaan niin sulakkeet palaaa?
Vastaukset 20
- Haltija..
Voi hyvin tilata sinulta uuden syöttökaapelin, jos haluaa maksaa tehokokkauksesta niin paljon ja rumentaa kämppää.
Tietenkin voi putkeen yrittää, jos sellainen on.
Mutta luultavasti keskuksessa ei ole ylimääräisiä sulakkeita, joten keskus vaihtoon. Sitten paljastuu, että tulee keskukselle 1-vaihesyöttö. Siinä sitten vetämään rappukäytävästä uusi syöttö asuntoon ja tilata sähkölaitos vaihtaan mittarit ja kysyä isännöitsijältä lupa asentaa kaapeli, johon tarvii timanttiporaa. Pora tietenkin osuu vesiputkeen ja pitää tilata putkiliike ja raksaliike korjaamaan vika. Halpaa eikö? - hälyyttävä A-mittari
Ja mittarin hälytyskoskettimilta johto palohälyttimen testinappiin, varmasti huomataan, että virtaa on menossa liikaa ja samalla tulee palohälytin testattua.
- tietysti puolestasi
vastata.
Mutta jos itse olisin vastaavassa tilanteessa
niin hillitsisin kokkaushalujani ja pitäisin
mielessäni lieden sähkönsaanti-rajoitukset.
Homman hoitaminen oikeaoppisesti taitaa nimittäin
tulla järjettömän kalliiksi.- Opettaa
Vuokralaista tai muuta asujaa! Olin kerran pienen kerrostalokaksion myyntiesittelyssä. Asunnossa oli tehty upea keittiöremontti kaikilla herkuilla ja koneilla. Asunto oli täynnä innokkaita ostajaehdokkaita. Pieni musta mittaritaulu kolmella sulakkeella. Mittarin päällys täynnä sulakkeista valunutta kvartsihiekkaa... Poistuin hiljaisesti takavasemmalle ja hymyilin itsekseni!!!
- IP 68 tietää
Opettaa kirjoitti:
Vuokralaista tai muuta asujaa! Olin kerran pienen kerrostalokaksion myyntiesittelyssä. Asunnossa oli tehty upea keittiöremontti kaikilla herkuilla ja koneilla. Asunto oli täynnä innokkaita ostajaehdokkaita. Pieni musta mittaritaulu kolmella sulakkeella. Mittarin päällys täynnä sulakkeista valunutta kvartsihiekkaa... Poistuin hiljaisesti takavasemmalle ja hymyilin itsekseni!!!
olisit pyytänyt että myyjäparka olisi esitellyt keittiötä ja pyytänyt laittamaan lieden ja ja jonkin kodinkoneen päälle , sitten vielä kaikki levyt päälle , koko kämppä olisi ollut pimeenä ....
- hätää
Kyllä se 20A käytännössä kestää. Suomi on täynnä kerrostaloja jossa liedelle on yksi 20A sulake ja hyvin pärjäilevät. Jos ei kestä niin sen kyllä oppii muutaman kerran jälkeen. Enemmän olisin huolissani asunnon pääsulakkeesta mikä todennäköisesti on 25A. Se joutuu koville kokatessa jos lieden lisäksi on muita keittiökoneita käytössä.
- Nuorempi insinööri
Olen muutamaankin otteeseen käynyt pääsulaikkeiden kanssa muistuttamassa, että vaikka 20 riittäisi liedelle, niin mikro ja pesukone viimeistään suhauttavat kaksvitosen.
Parempi melkein laittaa 16 liedelle, niin pääpaukut pysyvät ehjinä.
Tuon kanssa täytynee elää, sillä vanhempiin taloihin sähköremontit eivät aina tule kyseeseen, ainakin jos joutuu vaihtamaan syöttönaruja aina kerroskaappeihin asti ja edelleen huoneistoihin.
- kokilla
tosiaan kaikki tehot yhtäaikaa päällä?
Pysy sinä sähkö asioissa ja anna muiden kokata.
Eihän siinä ole pirukaan, kun kaikki levyt on täysillä ja uusi täysillä.- Sami_
Kova on meniki jos kaikki levyt on yhtäaikaa täysillä pidemmän aikaa.
- .....
Sami_ kirjoitti:
Kova on meniki jos kaikki levyt on yhtäaikaa täysillä pidemmän aikaa.
16 Ampeeria x 230 Volttia = 3680Wattia ja 3 kertaa se = 11040Wattia eli 11Kwattia, ompa kova hella jos tarvitsee 25 A sulakkeet!!!!
- en ymmarrä
..... kirjoitti:
16 Ampeeria x 230 Volttia = 3680Wattia ja 3 kertaa se = 11040Wattia eli 11Kwattia, ompa kova hella jos tarvitsee 25 A sulakkeet!!!!
Onko kyseessä yksivaihevirta?
- Anonyymi
en ymmarrä kirjoitti:
Onko kyseessä yksivaihevirta?
Ja jos samassa nousujohdossa on pari samallaista kokkia niin on siinä koko rappukin useasti pimeänä tai vaikka koko talo
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja jos samassa nousujohdossa on pari samallaista kokkia niin on siinä koko rappukin useasti pimeänä tai vaikka koko talo
Aika vähän taitaa olla taloja, jossa ei ole huoneistokohtaista mittausta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika vähän taitaa olla taloja, jossa ei ole huoneistokohtaista mittausta.
Miten se tähän liittyy?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika vähän taitaa olla taloja, jossa ei ole huoneistokohtaista mittausta.
Jos mittari on huoneistossa, niin kuin se ennen oli niin nousut voi olla yhteisiä ja niillä toki on joku sulake suojana. Meillä mittarit vietiin kellariin, kun talon sähköt uusittiin. Talo oli alunperin kaasulle ja kun 30 vuotta sitten hellat uusittiin ja mun kämppään otettiin sähköhella, niin siinä oli jotain miettimistä kuinka kapasiteetti riitti.
Tosi harvoin kai koko rappu samaan aikaan hellaa käyttää. - Anonyymi
Mulla oli liesi käytössä pitkään yhden 10 a,sulakeen takana hybin toimi, sulake ei koskaan mennyt.
- ryfutgyihujikoölp
Tässä kerrostalossa missä minä asun niin liedelle menee yksi vaihejohto, joka on 20A tulppasulakkeen takana. Sulaketaulussa lukee lieden kohdalla 2x6 20A eli ilmeisesti liedelle menee vaihe ja nolla, joten lieden maadoitus on varmasti tehty nollaamalla.
- Liesijohtaja
Liedelle riittää max 25A vaikka laskettu virta olisi suurempikin. Johtimen oltava toki tämän mukaan.
- 2+15
Varmaan hauskaa kommentoida 6 vuotta vanhoja juttuja...
- IP 68 tietää
noissa tollaisissa vanhoissa kohteissa voisi olla joki kytkin jolla saa vaikka vaan lieden tai pesukoneet tai vaihtoehtoisesti pistorasit vuorollaan päälle jotta kuormitus jakautuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?242393Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko861586- 1351003
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.143753Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv95702- 54702
- 13677
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si77635Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12628Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan100627On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus42603- 65571
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44559- 141555
- 42540
- 42522
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä54518Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas29516- 77514
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36510