Kiinalainen ravintola

Saanko käydä kiinalaisessa ravintolassa? Eli mietin tätä rasvajuttua ja myös sitä, että monissa itämaisissa mauste kastikkeissa on yhtenä valmistusaineena monesti vehnäjauho.

Suomeahan niissä ei ymmärretä niin paljoa että tämän pystyisi kysymällä selvittämään. LEveä hymy ja kyllä kyllä on vastaus joka kysymykseen vain.
62856
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kukaan keliaakikko ei nähtävästi käy kinkki rafloissa; vai miksi on hiljaista?

Äänestä
  • Tai olen käyny pari kertaa. Viiemeksi toissapäivänä.
    Ja ainakin siinä kiinalaisessa ravintolassa oli ruokalistaan ihan merkitty mitkä annokset ovat gluteenittomia.

    Soijaahan itämaisessa keittiössä käytetään paljon. Mutta sehän onkin gluteenitonta. Vaikka pullossa saattaakin lukea että vehnä (tai wheat).

    Äänestä

  • käyn kirjoitti:

    Tai olen käyny pari kertaa. Viiemeksi toissapäivänä.
    Ja ainakin siinä kiinalaisessa ravintolassa oli ruokalistaan ihan merkitty mitkä annokset ovat gluteenittomia.

    Soijaahan itämaisessa keittiössä käytetään paljon. Mutta sehän onkin gluteenitonta. Vaikka pullossa saattaakin lukea että vehnä (tai wheat).

    On myös gluteenitonta soijakastiketta myytävänä. Miksi ne siihen putelin kylkeen huvin vuoksi pränttäisivät vehnän, jos se ei sisällä vehnää???

    Äänestä

  • Hups kirjoitti:

    On myös gluteenitonta soijakastiketta myytävänä. Miksi ne siihen putelin kylkeen huvin vuoksi pränttäisivät vehnän, jos se ei sisällä vehnää???

    No kun vehnää on käytetty valmistuksessa, mutta gluteeni on prosessin aikana poistunut.

    Äänestä

oon käynyt yhdesti kiinalaisessa ja selitin ettei saa laittaa mitään viljaa (vehnää, ohraa, kauraa ja ruista). Noh mä sain kasviksia jossain liemessä. Puhuivat hyvää suomee ja ymmärsin, että laittavat lihaan, kanaan yms. jotain vehnää, kun en kerran niitä millään saanut. Olisko ollut soijakastike, epäilen ainakin. Niissä on sitä vehnää!

Äänestä
  • Se on jo moneen kertaan todettu että siinä se on fermentoituneena, eli vaarattomana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keliaakikko kirjoitti:

Saanko käydä kiinalaisessa ravintolassa? Eli mietin tätä rasvajuttua ja myös sitä, että monissa itämaisissa mauste kastikkeissa on yhtenä valmistusaineena monesti vehnäjauho.

Suomeahan niissä ei ymmärretä niin paljoa että tämän pystyisi kysymällä selvittämään. LEveä hymy ja kyllä kyllä on vastaus joka kysymykseen vain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu