Mistä DOS 6.22?

Yksinkertaisesti mistä saisin DOSsin version 6.22 tai vanhemman laittaka linkkejä jos tiedätte mistä sen saisi ladattua. Eikä tarvitse kysellä mihin noin vanhaa "ohjelmaa" tarvitsen. Kiitos!
7464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pakko kysyy mihin tarkoitukseen? Ajattelin että xp:seen saa dos emulaattorin..

Äänestä

Niin, tarvitset sen siihen windows 3.1:n asentamiseen...

Muistaakseni DOS kolmos versio ei tukenut kuin 32M kiintolevyjä!! nelosessa oli jotakin kummallista joten vitonen lienee se ainoa todellinen vaihtoehto kutosen ohella.

Noita on kyllä ilmaisiakin DOS systeemejä jotka ovat jopa kehittyneempiä mutta silti täysin yhteensopivia tuon alkuperäisen kanssa.

Tuossa yksi vaihtoehto niistä:

http://www.freedos.org/freedos/files/

Äänestä

laillisesti... edelleen copyright suojattu... kannattaa yrittää p2p tai torrent hakuja...

Äänestä
  • ...ei saa laillisesti? Voihan joku ystävällinen sielu myydä omansa haluamaansa hintaan...

    -T

    Äänestä

  • tumppu1st kirjoitti:

    ...ei saa laillisesti? Voihan joku ystävällinen sielu myydä omansa haluamaansa hintaan...

    -T

    tähän kohtaan...

    ...laittaka linkkejä jos tiedätte mistä sen saisi ladattua...

    sitä lähinnä ajoin takaa...

    Äänestä

  • viitaten kirjoitti:

    tähän kohtaan...

    ...laittaka linkkejä jos tiedätte mistä sen saisi ladattua...

    sitä lähinnä ajoin takaa...

    Tuolta kun valkkaa niin saa laillisen, ilmaisen ja paremman, voiko enempää toivoa?

    http://www.undercoverdesign.com/dosghost/dos/dos_vers.asp

    Äänestä

vieläkö tuolla Lahden Tietokonenurkassa (Datagroup) on niitä jäljellä siihen 1-3 euron hintaan...

:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wind kirjoitti:

Yksinkertaisesti mistä saisin DOSsin version 6.22 tai vanhemman laittaka linkkejä jos tiedätte mistä sen saisi ladattua. Eikä tarvitse kysellä mihin noin vanhaa "ohjelmaa" tarvitsen. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu