Ootteko menny kohtauksen takii ensiapuu?

Siis tarkotan ny lähinnä sillee, että silloin ku ette viel tienny paniikkihäiriöstänne, ni tuliko 'turhia' reissuja ensiapuu?
Mä oon kärsiny säännöllisistä paniikkikohtauksista vast vähä aikaa. Oli ekoja kertoja ku sain kohtauksen koulus ja lähin samantien ensiapuu, mä olin varma et mä olin kuolemas, lähinnä tuntu et sydän pettää. Sit ensiavus tehtii kaikki testit ja sanottii, et oot täysin terve. Siinä mä sitte lähin kotii hämmentyneenä ja nolona..
Vieläki kohtauksen aikana epäilee, et jos mul nyt vaikka onki joku sydänvika tai jotain..
Onks muilla tällässii kokemuksii?
41266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen kerra soittanut ambulanssin, kun luulin kuolevani. Sydän hakkasi varmaan kolmeasataa ja oli kauhee tutina, heikotti,pyörrytti ja ennenkaikkea kauhea kaulemanpelko. Ambulanssi tuli, eikä ois vieny mua sairaalaan, vaan sanoi, että mene kylmään suihkuun, mutta mä vaadein niitä viemään mut sairaalaan. No sairaalassa laitettiin ekg-juttuun ja tutkittiin jotain muutakin, mutta eihän mussa "mitään" vikaa ollut.
Laittoivat mulle suoraan suoneen menee rauhoittavaa ja sitten johonkin huoneeseen nukkuu. Seuraavana aamulla mut vietiin psykiatrin juttusille ja silloin selvisi, että se oli paniikkikohtaus. Tästä on jo yli kymmenen vuotta aikaa ja nyt olen voittanut tämän paskamaisen paniikin, mutta syön kyllä edelleen lääkettä joka päivä siihen, vaikka lopun elämääni, sillä en halua enää koskaan kokea niitä kauheita kohtauksia ja pelätä kaikkee mahdollista. Toivon, että sinäkin kykenet voittamaan tämän ja pelkosi!!!

Äänestä
  • olen käynyt varmaan viis kertaa ekg.ssä ja aivot on kuvattu ja pelkäsin aina kaikkea mahdollista kohtausta. sain pahoja kramppeja ja vihdoin tajuttiin et paniikista kyse ja sain lääkityksen.nyt oireet pysyneet poissa mut jos ei ota lääkettä niin tulee saman tien.

    Äänestä

  • Moi
    Mitä lääkettä oikeen syöt? Onko se sellaista et tohtii kauan syödä? Mulla ei ole todettu panikkia mut luulen et sellainen on. Välil tuloo olo ettei pysty olla. Kivun tunteita ja henki ei meinaa kulkee. En ole väsynyt joten masennusta tuskin on. Töis käyn normaalisti mut välil sielkin tulee outo olo. Siis epätodellinen olo. Olen nt vaan taistellut eteenpäin. Mut ois kiva titää siitä lääkkeestä ja onko siinä sivuvaikutuksia
    kiitos

    Äänestä

Pari kertaa ambulanssilla polille, samoin polille muutaman kerran omilla kyydeillä, sitten vaikka kuinka monesti terveyskeskuksella päivystyksessä jne. ei ne näes täällä korvessa meinanneet mitään diaknooseja moisista kohtauksista tehdä, vaikka taju meinasi lähteä ja pulssi hakkas aina jotain 190 ynm. mielen kiintoista. No sitten lopulta diapameja tarjosivat, kokeilinkin niitä jonkun aikaa, mutta minua väsyttivät aika paljon. Nyt sitten ilman lääkityksiä jo pari vuotta ja kohtauksia tulee ja menee, mutta hengityksen olen sentään oppinut niin ei rupea pyörryttämään, tärinälle nyt ei mahda mitään, mutta siinähän sitten tärisen. Olen sanonutkin vaikkapa kaupankassalla että tämä on vain tällainen paniikki häiriö, että ei mitään vakavampaa, vaikka hutisen niin ettei rahoja meinaa pussiin saada, ei nuo ole sen kummemmin ihmetelleet, nykyisin ilmeisesti ihmiset kuitenkin aika laajalti tietävät tästäkin jutusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.aaaa. kirjoitti:

Siis tarkotan ny lähinnä sillee, että silloin ku ette viel tienny paniikkihäiriöstänne, ni tuliko 'turhia' reissuja ensiapuu?
Mä oon kärsiny säännöllisistä paniikkikohtauksista vast vähä aikaa. Oli ekoja kertoja ku sain kohtauksen koulus ja lähin samantien ensiapuu, mä olin varma et mä olin kuolemas, lähinnä tuntu et sydän pettää. Sit ensiavus tehtii kaikki testit ja sanottii, et oot täysin terve. Siinä mä sitte lähin kotii hämmentyneenä ja nolona..
Vieläki kohtauksen aikana epäilee, et jos mul nyt vaikka onki joku sydänvika tai jotain..
Onks muilla tällässii kokemuksii?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu