Oliivi bonsai

Omppu

Haluaisin kasvattaa bonsaipuun oliivin siemenestä. Jos ostan oliiveja ja otan siemenet niistä niin pitäisikö niitä liotella jossain tms. ennen istutusta? Olisi mukava tietää.

Kiitos jo etukäteen

4

1286

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ricardo

      Voi olla helpompaa ostaa valmis oliivin taimi. Niitä on ollut saatavissa ainakin Kodin Anttilasta. Voi olla siementen kanssa aika turaamista. Säilötythän eivät ainakaan idä, enkä muista nähneeni Suomessa oliivin tuoreita marjoja. Sittenhän voi olla vielä ongelma, että miten päin siemen maahan laitetaan (heh).

    • Forsbacka

      oliivit ovat yleensä aika huonoja itämään. Säilötyt tuskin itävät ollenkaan.
      Jos kuitenkin onnistut jostain oliivin siemeniä saamaan, kannattaa siementä ympäröivän kuoren pintaa raaputtaa naarmuille, jotta kosteus pääsee imeytymään paremmin.
      Helpointa vain ostaa jostain oliivin taimi.

      Muutenkin bonsaita siemenstä kasvattaessa kannattaa pitää mielessä, että taimea pääsee muotoilemaan ensimmäisen kerran ehkä viiden vuoden päästä. Siitä vielä pari vuotta ja se alkaa ehkä muistuttaa bosaita.
      Lisää tietoa bonsaista löytyy esim www.bonsaifi.net

    • Anonyymi

      Kyllä nyt oliivipuun pitää siemenestä lähteä itämään ja kasvamaan, kuten mikä tahansa muukin siemenestä idätettävä kasvi tai puu, mikä ettei. Pitää vaan löytää oliiveja, jotka olisivat mahdollisimman tuoreita ja vähän käsiteltyjä, eli mieluiten luomuja. Sitten vaan idättämään ehkä ensin liottamalla vedessä pari päivää, sitten kosteaan multaan kevyesti vain multaa päälle ja ehkä pimeä "hattu" päälle, välillä kurkaten, että miten jakselee, ja kastellen vain sen verran ettei pääse kuivumaan, ettei mene homeeseen.

      Bonsain tekeminen kasvista on sitten toinen tarina, eli se vaatii muita tekniikoita, ja voisiko sanoa jonkinlaista kasvin kiduttamista, vaan sitähän kasvien turha leikkelykin on, vaikka se ehkä hetkellisesti parantaisi satoa, on se kärsimyksen tuottamista kasville.

    • Anonyymi

      Sitten kun siemen on itänyt, siihen voi mennä viikkojakin, näin keväällä tosin otollisempi aika, voi alkaa hoitamaan taimea kuten oliivipuun tainta hoidetaan. Kokeilisin kyllä rohkeasti ihan siemenestä, mahdollisimman tuoreen luomun oliviin jos jostain saat käsiisi, kivaa lajiketta, jokin vahva, niin siitä vain. Onnea ja menestystä oliivin kasvatukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1185
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      299
      1098
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      948
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      83
      867
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      859
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      571
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      538
    Aihe