Öljypuhdistus rasvaiselle iholle

suosittelen

Voi kuulostaa kauhealta, että rasvaiselle iholle lätkitään öljyä, mutta homma perustuukin siihen, että "samanlainen liuottaa samanlaista" eli rasva liuottaa rasvaa. Tästä puhdistuksesta ei jää iho öljyiseksi. Se pitäisi tehdä joka ilta. Tulokset alkavat näkyä (vähemmän näppyjä, vähemmän rasvankiiltoa) viimeistään kuukaudessa. Itselläni aluksi tuli lisää näppyjä, mutta sitten huokosten puhdistuessa näpyt vähenivät. Nyt ihoni on todella hyvässä kunnossa. Suorastaan hehkuu.

Tehdään siis näin:
1. Sekoitetaan apteekin risiiniöljyä ja tavallista ruokakaupan extra virgin oliiviöljyä. Puolet ja puolet on hyvä lähtökohta. Jos seos kuivattaa liikaa, kannattaa lisätä oliiviöljyn osuutta. Jos taas ei puhdista tarpeeksi tehokkaasti, lisätään risiiniöljyn osuutta. Jos on allerginen risiiniöljylle (monet ovat) niin pelkkä oliiviöljykin käy.
2. Levitetään öljyseosta kasvoille. Hierotaan hellästi pari minuuttia.
3. Otetaan puhdas pyyhe/harsovaippa/muu kangas, jossa on nenän tai suun kohdalla hengitysaukko. kastellaan se niin kuumalla vedellä kuin hanasta tulee. Puristetaan enimmät vedet pois, laitetaan kasvoille. Jos tuntuu liian kuumalta, voi käyttää vähemmän kuumaa vettä, mutta aika lämmintä se saisi olla. Annetaan olla kasvoilla (on muuten ihanan rentouttavaa) kunnes jäähtyy. Voidaan kastella uudelleen kuumalla vedellä ja toistaa pari kertaa, jos halutaan olla tosi perusteellisia (mä yleensä teen vain kerran tämän). Tämä vaihe avaa huokosia.
4. Otetaan pehmeä kangas tai vanulappu, joka kastellaan kuumalla vedellä. Hierotaan sillä varovasti ihoa joka kohdasta, kunnes kaikki öljy on saatu pois. Huuhdotaan pesulappua aina välillä kuumalla vedellä.
5. Jos iho tuntuu kuivalta puhdistuksen jälkeen, voi laittaa ihan pikku tipan jotain öljyä (avokado, manteli, ym) tai sitten hyväksi toteamaasi kosteusvoidetta.

7

8182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitava.

      Ei tarvitse välttämättä käyttää risiiniöljyä. Pohjaöljyt ovat tosi hyviä esim. Jojoba öljy, viinirypälesiemenöljy, sesamsiemenöljy ym vastaavia. Ovat kyllä parempia kuin risiiniöljy.
      Oliiviöljykin pitäisi, olla tosi tummassa pulossa , että se olisi tervettä.

    • jos

      iho on niin herkkä, ettei se oikein kestä mitään hieromista. Riittäiskö tuputtelu ja huuhtelu lämpimällä vedellä? Mietin tässä halvempia keinoja saada iho kuntoon kun ainut tähän mennessä iholle sopinut tuotemerkki on ollut ei niin edukas dr. hauschka, ja siihen ei opiskelijana kertakaikkiaan ole varaa.

      Mikähän öljy toimisi parhaiten tällaiselle epätoivoiselle yhdistelmälle: herkälle, rasvoittuvalle, näppyiselle ja pinnalta hilseilevän kuivalle iholle? Jojoba, rypäleensiemen?

      • alkuper

        Ja jos hierookin, niin muutenkin ihan kevyesti ja hellävaraisesti riittää. Ei kannata käyttää ihan kuumaa vettä herkälle iholle.

        Vedellä huuhtelu ilman kankaalla tai vanulla pyyhkimistä ei oikein poista öljyä kunnolla - mutta voithan kokeilla.

        Öljystä en osaa sanoa muuta kuin sen, että risiiniöljy ei sopine. Muuten pitää ihan itse kokeilla, mikä öljy sopii just sun iholle.


      • käyttö

        Jojoba öljy tasapainoittaa talirauhasten toimintaa.Öljy imeytyy nopeasti, vaikuttaa allergiaa ehkäisevästi ja tasapainottaa ihon happosuojakerrosta. käytetään psoriakseen, ekseemaan, akneen, pieniin haavoihin ja hiuksille. Sopii kaikille ihotyypeille ja voidaan käyttää myös auringonsuojaöljynä.Jos on esim. meikkiä suosittelen ensin levittämään kevysti kasvoille , minkäjälkeen pyyhitään ja sen jälkeen jokin kevyt alkoholiton kasvovesi. Sitten voi vielä levittää ohuesti voiteeksi iholle jos tarvitsee.


      • jos
        käyttö kirjoitti:

        Jojoba öljy tasapainoittaa talirauhasten toimintaa.Öljy imeytyy nopeasti, vaikuttaa allergiaa ehkäisevästi ja tasapainottaa ihon happosuojakerrosta. käytetään psoriakseen, ekseemaan, akneen, pieniin haavoihin ja hiuksille. Sopii kaikille ihotyypeille ja voidaan käyttää myös auringonsuojaöljynä.Jos on esim. meikkiä suosittelen ensin levittämään kevysti kasvoille , minkäjälkeen pyyhitään ja sen jälkeen jokin kevyt alkoholiton kasvovesi. Sitten voi vielä levittää ohuesti voiteeksi iholle jos tarvitsee.

        Jojoba kuulostaisi hyvältä. Jostain luin, että jojobaöljyä käytetään myös eteerisistä öljyistä sekoitetun hajuveden pohjana. Taidan siis kokeilla sitä ja oman hajuveden tekoa myös :) (kun kaupoissa olevat ei yllätys nekään käy mulle)

        Kiitos!


      • 0311

        Arganöljy on öljyjen aateliaa, tunnetaan myös marokon kultana.


    • oneheart

      Paljonkohan viinirypäleensiemenöljy maksaa? Ja mistä sitä saa? Apteekista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe