Laulutaidoton Lauri

yllättynyt kuulija

Satuin juuri kääntämään tv2:lle, jossa meni joku livekonserttitaltiointi Ankkarockista 2004. Siellä The Rasmus esitti kappalettaan In The Shadows.

Kammottavaa kuultavaa!
Lauri ei todellakaan osaa laulaa. Levyllä kuulostaa huomattavsti paremmmalta, mutta nykyaikana melkein mistä tahansa möykästä on pystyy saamaan siedettävän kuuloista, tietokoneilla säätämällä. Live-esityksessä laulutaidottomuus kuitenkin paljastuu armottomasti.

Tuon tasoisella esityksellä ei olisi taatusti päässyt Idols-kilpailussakaan jatkoon. Ehkä olisi näytetty tv:ssä huonoimpien yrittäjien joukossa.

16

2375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kekkulinos

      Pistin täysin saman asian merkille. Olin joskus lukenut keikka-arvostelun, jossa Laurin virettä haukuttiin ja nyt tosiaan huomas kui heikosti tyyppi vetää.

      • Hallo hillo

        Oikeassa olette, mutta koska musiikissa on enää laulutaito tai muusikaalinen lahjakkuus vaikuttanut


      • pissikset
        Hallo hillo kirjoitti:

        Oikeassa olette, mutta koska musiikissa on enää laulutaito tai muusikaalinen lahjakkuus vaikuttanut

        ei laulutaidosta piittaa - kunhan laulaja on söpö


      • gloy
        pissikset kirjoitti:

        ei laulutaidosta piittaa - kunhan laulaja on söpö

        SaMAAA MIELTÄ


      • gloy
        gloy kirjoitti:

        SaMAAA MIELTÄ

        samaa mieltä kun nämä piissikset!


      • Sehän tarkoittaa
        gloy kirjoitti:

        samaa mieltä kun nämä piissikset!

        eighTEEN eli teini


    • Tempesti

      Ikävä kyllä nykyään on tärkeämpää imago ja pikkutytöille kumartelu kuin itse musiikilliset lahjat.

      Laulu- tai soittotaito ovat toissijaisia nykyisen kylmän bisneksen maailmassa, jossa musiikkia yritetään vain myydä mahdollisimman monelle. Juuri teinitytöt ovat kaikessa kritiikittömyydessään kaikkein potentiaalisimpia ostajia.

      Tästä syystä lähes kaikki bändit näyttävät ja kuulostavat nykyään samalta, koska kukaan ei halua mennä hyvää (myyvää) formaattia vaihtamaan. Pääasia, että saadaan lasten rahat pois. Taiteellisuudesta ja lahjakkuudesta viis.

    • elena

      Tv-taltioinneissa on täysin eri olosuhteet kuin konsertissa paikan päällä. Vaihevirheitä, korvamonitoroinnin saloja ja muita on vaikea selittää selkokielellä, mutta paikan päällä hyvältä ja normaalilta kuulostanut konsertti (esim. nightwish Raumanmeri, tiktak tavastia, värttinä pori jazz) saattaa kuulostaa huonona tv-miksauksena ihan eri keikalta. Lavalla pauhanneet basso ja kitara ovat hiukan eri vireessä aina, kumpaa laulaja kuuntelee jne.

      • jaa

        Livekonsertit kuullostaa paikan päällä paremmilta siksi, että soitetaan niin kovalla äänenvoimakkuudella, että kuuntelija ei enää huomaa pikku virheitä musiikissa.


    • seuraaja.

      aika hyvin on kuitenkin parjannyt ja edennyt musiikki bisneksessa...osasi laulaa tai ei..?

    • apuaaaaa

      JA VARMAAN SE PALAIS HALUSTA OSALLISTUA SUOMEN IDOLSSIII!!!BUAHHAHAHAHAA!!

    • Selkkuliini

      No tuota... Jos se biisi, mitä se laulo, niin mitä jos se oli sen vika biisi, niin tuli vaan mieleen, että kyllä siinä varmaan ääni menee ku laulaa nii helvetin kovaa kokoajan. Että ehkä siks sen ääni kuulosti niin kauheelta. Koittakaa ny ymmärtää -.-''

      • pöö-ö

        Äänihän kuulostaakin samalta tv:ssä ja tositilanteessa...


    • maurinen

      Tartuinpa aikani kuluksi aika vanhaan viestiin ja vielä vanhemmasta aiheesta.

      Rasmus breikkasi maailman laajuisesti 03-04, tän kyseisen taltioinnin aikaan ne veti ympäri Eurooppaa järkyttävää keikkaputkea. Ääni väsyy > ei Lauri (suomalaisille tyypilliseen tapaan) mikään hyper-talentti ole, mutta kyllä bändiltä on kuultu paljon myös mageeta livelaulantaa.

      Menee vaan järki, jos jengi ei erota Eurooppaa kiertävän, hullua haastattelu- ja keikkaputkea heittävän bändin ja kampaajan tuolilla lauluopettajan johdolla äänensä avanneen, kerran viikossa yhden biisin esittävän idols-finalistin eroa.

      DAAH!

    • Veto sinne veto...

      Lauloi tyyppi miten lauloi niin pääasia on, että vetää Livenä ja yhden keikan perustella on vähän paha mennä sanomaan mitään. Itse en odota jos menen bändin tai artistin keikalle, että se kuulostaa täysin samalta kuin levynä vaan pääasia on, että vetää livenä (oman keikkansa) eikä Playbackkina kuten Britney.

      Toisaalta en ole juuri tuota vetoa sattunut näkemään, mutta viime kesänä näin Rasmuksen livenä ja kyllä mun mielestä Lauri lauloi ihan ok. Vaikka auton luvataan kiihtyvän 3,5 sekunnissa nollasta sataan, kuinka moni pystyy sen kihdyttämään sillä nopeudella?

    • do-re-mi...

      Lauri on ihan riittävä solisti siihen bändiin, tuskin sinne mitään Helmut Lottia fanitkaan haluaa. Pop-musassa ei juuri laulutaidosta tai oikeinlaulamisesta saa pisteitä kyllä se musa ja kokonaisuus mikä jää mieleen. Livetilanteessa äänissä pysyminen ei aina onnistu paremmiltakaan laulajilta. Tuskin se bändin fanille on mikään kynnyskysymys olkoon kyseessä Rasmus tai joku muu bändi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      79
      4274
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      49
      3603
    3. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      51
      2521
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      344
      2031
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      140
      1779
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1705
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      13
      1511
    8. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1477
    9. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      12
      1319
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      46
      1253
    Aihe