Kyntämisessä kai, mutta kun on vetovastussäätökin.
Missä tuota on tarkoitettu käytettäväksi? Miten toimii?
Lisäksi on yhdistetty säätö- toiminto eli siis asennon säätö ja vetovastussäätö toimii yhdessä.
Zetorin asennon säätö- toiminto nostolaitteessa
6
5704
Vastaukset
- Nostolaite
Nostolaitevipujen vieressä on toinen vipu, jossa on kirjaimet S , M , P (ei puoluemainosta). Näillä hallitaan nostolaitteen (kolmipistejärjestelmä) toimintajärjestelmiä. Säätöjen vaikutusta lisätään tai vähennetään valitsemalla: missä reiässä on työntövarsi traktorissa ja missä asennossa on nostonopeuden säätövipu.
S=työsyvyyden säätö. Esim kyntösyvyyttä säädellään suoraan nostolaitteen vivulla.
M=yhdistetty työsyvyyden säätö. Työkoneille, joilla ei ole kannatuspyörää. Pitää suunnilleen saman syvyyden kynnettäessä, vaikka maalaji vaihtuu.
P=asennon säätö. Työkone on maanpinnan yläpuolla. Kun nostolaitevivulla on määritelty sopiva nostokorkeus, niin työkone pysyy siinä vaikka maaston muodossa olisi nousuja ja laskuja. Jos nostolaitevipu on vapaalla "kelluu", niin työkone seuraa maaston muotoja. Jos nostolaite on ääriasennossa alhaalla, niin kyseessä on "painonsiirto" ja saa käyttää vain hetkellisesti.
Suunnilleen noin se menee nämä Zetorin nostolaitetoiminnot.- kirjoittaja
Kiitän tiedoista. Noin vähän arvelinkin sen toimivan, mutta en ollut varma.
Entäs vetovastussäätö? Eikö se ole niin että nostolaite nostaa tai laskee työkonetta, yleensä siis kyntöauraa, vedon vastuksen mukaan. Eli siis samalla säädöllä kyntää syvempään keveillä mailla, missä vetovastus on pieni, ja raskailla mailla missä vetovastus on suuri niin sitten kyntää matalammassa?
Mikä toiminto toimii yleensä Zetorissa parhaiten kyntäessä? Tai mikä toiminto on paras millekin maalle? - Nostolaite
kirjoittaja kirjoitti:
Kiitän tiedoista. Noin vähän arvelinkin sen toimivan, mutta en ollut varma.
Entäs vetovastussäätö? Eikö se ole niin että nostolaite nostaa tai laskee työkonetta, yleensä siis kyntöauraa, vedon vastuksen mukaan. Eli siis samalla säädöllä kyntää syvempään keveillä mailla, missä vetovastus on pieni, ja raskailla mailla missä vetovastus on suuri niin sitten kyntää matalammassa?
Mikä toiminto toimii yleensä Zetorissa parhaiten kyntäessä? Tai mikä toiminto on paras millekin maalle?Sitä vetovastussäätöä voisi verrata M-kirjaimen säätöön ("yhdistetty työsyvyyden säätö"). Piti ihan ottaa ohjekirjat esille ja lukea siitä. Vaikka kirjoitin, että S,M ja P kirjaimilla on omat säätönsä, niin näillähän on vielä omia lisäsäätöjään, mutta niistä ei kannata enää kirjoitella.
Parasta on kyntää siis M-kirjaimen säädöllä. Tällä säädöllä tuntuu kynnettäessä pientä nykimistä, kun nostolaite auran upotessa liian syvälle nostaa sen oikealle syvyydelle. Tällä säädöllä tuntuu kyntö keveimmältä. Tämä säätö on myös hyvä kaikille maalajeille, jos auran kärkipalat ovat suhteellisen hyvässä kunnossa. Kokemuksesta voin kertoa, että kärkipalojen tylsistyessä vipu on siirrettävä P-asentoon ja viilun syvyys säädettävä suoraan nostolaitevivulla, muuten ei tule kunnon viilua. Tällä tavalla voi siirtää kärkipalojen ostoa tuonnemmaksi, heh heh.
Kyntösyvyyttä säädetään myös työntövarren pituudella ja "vetovastussäädön" tunnustelun herkkyyttä missä reiässä työntövarsi on traktorissa. Joskus anturatappi katkeaa ja se on kyllä helppo uusia. Kokeilemalla ne säädöt oppii tuntemaan. - en kerro kelleen
Nostolaite kirjoitti:
Sitä vetovastussäätöä voisi verrata M-kirjaimen säätöön ("yhdistetty työsyvyyden säätö"). Piti ihan ottaa ohjekirjat esille ja lukea siitä. Vaikka kirjoitin, että S,M ja P kirjaimilla on omat säätönsä, niin näillähän on vielä omia lisäsäätöjään, mutta niistä ei kannata enää kirjoitella.
Parasta on kyntää siis M-kirjaimen säädöllä. Tällä säädöllä tuntuu kynnettäessä pientä nykimistä, kun nostolaite auran upotessa liian syvälle nostaa sen oikealle syvyydelle. Tällä säädöllä tuntuu kyntö keveimmältä. Tämä säätö on myös hyvä kaikille maalajeille, jos auran kärkipalat ovat suhteellisen hyvässä kunnossa. Kokemuksesta voin kertoa, että kärkipalojen tylsistyessä vipu on siirrettävä P-asentoon ja viilun syvyys säädettävä suoraan nostolaitevivulla, muuten ei tule kunnon viilua. Tällä tavalla voi siirtää kärkipalojen ostoa tuonnemmaksi, heh heh.
Kyntösyvyyttä säädetään myös työntövarren pituudella ja "vetovastussäädön" tunnustelun herkkyyttä missä reiässä työntövarsi on traktorissa. Joskus anturatappi katkeaa ja se on kyllä helppo uusia. Kokeilemalla ne säädöt oppii tuntemaan.Hanki puolihinattava kääntöaura niin aina on painonsiirtoa riittävästi.
nimimerkki: 15 vuoden kokemuksella. - tunnustelu
en kerro kelleen kirjoitti:
Hanki puolihinattava kääntöaura niin aina on painonsiirtoa riittävästi.
nimimerkki: 15 vuoden kokemuksella.mitä asetuksia pitäisi käyttää silloin,kun työntö varren kiinnityskorva on lukittu lisävarusteena saatavalla raudalla runkoon ja kun käytetään perälevyä lumitöissä?Tietääkseni tätä lukitusta suositellaan ettei työkoneen voimakas heilahdus esim.kuopissa rikkoisi jotain peräm sisällä.
- Zetor 5945
tunnustelu kirjoitti:
mitä asetuksia pitäisi käyttää silloin,kun työntö varren kiinnityskorva on lukittu lisävarusteena saatavalla raudalla runkoon ja kun käytetään perälevyä lumitöissä?Tietääkseni tätä lukitusta suositellaan ettei työkoneen voimakas heilahdus esim.kuopissa rikkoisi jotain peräm sisällä.
Olen käyttänyt nostolaitetta yleensä aina, myös lumitöissä M-asennossa. P-asennossa tulee se painonsiirto vastaan, jos vivun huitaisee huolimattomasti eteen. M-asennosssa sen saa työntää niin eteen kuin huvittaa.
Perälevyhommissa työntövarsi kannattaa laittaa alimpaan kiinnitykseensä, siitä on kaksi etua. Ensinnäkin se ei rasita vetovastussäätöä niin paljon, ja toiseksi perälevy kippaa nostettaessa ylemmäs, joten lunta saa korkeampaankin läjään.
Zetorin työsyvyyssäätö on kyllä aika karkea, ei mitään Fergusonin luokkaa. Kyntösyvyys heittelee aika paljon. Homma kun perustuu siihen, miten voimakkaasti työntövarsi työntää eteenpäin. Kolmi- tai nelisiipisillä auroilla se työntäminen alkaa olla jo vähän niin ja näin. Tukipyörä on tarpeen, jos haluaa tehdä nättiä kyntöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305822Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144374Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403247IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522961Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3391559Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338- 661301
Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2321206- 791169
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul4011161