Kuinka ihmeessä suse 7.3 asennetaan

Aattelin että jos imuttaisin suse 7.3-men, mutta kun ei onnistu cd-ltä boottaus, eikä boot diskit toimi, kun pitäisi etsiä cd-hen ajurit,, ei onnistu ei.

Olisiko kellään niksejä, kuinka voisin tehdä.
5333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

helpoin tapa on, että vaihdat asennuksen
ajaksi toisen cdrom-aseman.

Tai yksi vaihtoehto on se, että asennat
koko homman verkon yli, joka tietty
vaatii sinulta toisen koneen johon saat
mediat laiettua ftp:n päähän. Tai sitten
nopean internet piuhan.

Äänestä
  • Kiitos kokeilen tuota kaapissa olevaa cdromia.

    Äänestä

- Netistä on saatavissa vain SuSen Evaluation (kokeilu) - versio, joka pyörii kokonaan CDllä, eikä asennu lainkaan kiintolevylle.
- Kaikki oikein poltetut LinuxCDt käynnistävät asennuksen suoraan CDltä.
- Mikäli Sinulla on niin vanha kone, ettei se tue CDltä buuttausta ja aioit käyttää graafista liittymää, unohda koko juttu, tulet tuskastumaan kaiken hitauteen.
- Mikäli edellisestä huolimatta aiot asentaa Linuxin, tarvitset käynnistyslevykkeen
ehkä useampia, jotka löydät esim. osoitteesta.
ftp://ftp.suse.com/pub/suse/i386/7.3/disks/
Imuroi tuolta bootdisk johonkin kansioon.

Seuraavaksi tarvitset rawrite -nimisen ohjelman, jonka
voit imuroida vaikkapa samaan kansioon:
ftp://ftp.suse.com/pub/suse/i386/7.3/dosutils/rawrite/

Sitten menet windowsissa tuohon kansioon ja käynnistät rawrite- ohjelman, joka kysyy mikä image (bootdisk) ja mihin kirjoitetaan( a:)

Käynnistyslevyke on valmis, eikun buuttaat koneen levykkeeltä.


Hannu

Äänestä
  • Suse 7.3 tartteisi boot disketit, joissa on sitten ne cd-ajurit..

    muttei löydä ajureita disketiltä..

    Äänestä

  • ma kirjoitti:

    Suse 7.3 tartteisi boot disketit, joissa on sitten ne cd-ajurit..

    muttei löydä ajureita disketiltä..

    Jos lyöt cd:n sisään ennen minkään käyttöjärjestelmän käynnistymistä ja kone on säädetty etsimään systeemiä ensiksi CD:ltä se käynnistyy automaattisesti.
    Ei kylläkään toimi kaikissa vanhoissa "peruspenteissä".
    Asennuscd sisltää myös konponentit käynnistysdisketin tekemiseen.
    Kaupallisessa paketissa on disketit olleet mukana valmiina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ma kirjoitti:

Aattelin että jos imuttaisin suse 7.3-men, mutta kun ei onnistu cd-ltä boottaus, eikä boot diskit toimi, kun pitäisi etsiä cd-hen ajurit,, ei onnistu ei.

Olisiko kellään niksejä, kuinka voisin tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu