Unissa kävely/puhuminen ja huutaminen

miten hillitä näitä

Hei!

Unissakävelyä, puhumista, huutamista yms. olen "harjoittanut" koko ikäni ja aina välillä niistä tulee ongelmia. Saatan tehdä kävellessäni mitä ihmeeellisempiä asioita joita sitten ihmettelen aamulla herättyäni. Monasti saan aamulla etsiä joitain esineitä mitä ihmeellisimmistä paikoista. Pahin ongelmani on kuitenkin se että välillä huudan unissani todella kovaa. Tästä tulee helposti ongelmia naapureiden kanssa, etenkin kun asun kerrostalossa eikä ole varaa omaan taloon.
Onko nykyään keksitty mitään keinoja estää tuota huutamista ja puhumista unissaan? Vai olisiko olemassa jotain laitetta mikä herättäisi heti kun alkaa ääntä kuulumaan? Vai onko ainoa ratkaisu aina kiertää uudessa paikassa naapurit läpi ja kertoa kaikille heti alussa näistä uniongelmista ettei tule turhaan uhkauksia häädöstä "yöhäiriköinnin" takia.

1

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parasomnia

      ..tosiaan naapureille ja itsellesi myös! Aloitin tuossa itsekkin juuri aiheesta: Unissakävely, mutta huutamisesta unissaan ei ole mitään tietoa/kokemusta. Rauhoittavista lääkkeistä on ollut puhetta jos levottomuus öisin äityy kovinkin pahaksi. Itse en edes harkitse moista, tosin mitään niin kovin vakavaa ei onneksi ole sattunut(vielä?).
      Kuinka nopeasti itse heräät huutoosi? Vai heräätkö laisinkaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2166
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      183
      1959
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      869
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      815
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      701
    Aihe