Tietääkö joku hyviä kauhuleffoja jotka oikeasti sitten myös ovat kauhua..;) Kiitos,jo etukäteen..=)
Kauhua..=)
11
1527
Vastaukset
- Pazuzu
Tässä muutama itselleni rakas teos.
The Texas Chainsaw Massacre-terroria ja piinaa.
Nekromantik-kiero ja shokeeraava, mutta mielenkiintoinen.
Dawn Of The Dead-ei kauhista, mutta luo synkän ja jopa seikkailuhenkisen eloonjäämiskauhun.
Halloween-slasherklassikko joka ei ole menettänyt teräänsä ajasta ja kopioista huolimatta.
Others-lähes täydellinen kummitustarina, sopii lähes jokaiselle.
Nosferatu(-22)-upea kauhuklassikko jossa on sitä jotain.
Last House On The Left-Screemin ohjaajan ensimmäinen ja mielenkiintoisin elokuva, puutteineenkin.
Manaaja-voimakasta symboliikkaa sisältävä jäänviileä klassikko.
Angels Heart-vahva tunnelmainen, unohdettu klassikko.
The Hills Have Eyes-Wes Cravenin toinen filmi.
Beyond-Fulcin paras zombieleffa, ja samalla yksi genrensä parhaimmista.
Suspiria-Argenton paras. Vitun tyylikäs ja visuaalinen merkkiteos.
Haute Tension-Loppua lukuunottamatta mainio Ranskalainen Slasherleffa.
Polanskin Vuokralainen-Äijän eittämättä kieroin teos.
Erasehead-mustavalkoinen, eksistentistinen painajainen.- dipsu-creeper
"Last House On The Left-Screemin ohjaajan ensimmäinen ja mielenkiintoisin elokuva, puutteineenkin"
Todellinen kauhuelokuva onkin kyseessä =/
- +++
Manaaja, Hohto (Kubrick), Painajainen Elmstreetillä, Halloween, Psycho (Hitchcock), Alien, Seitsemän, Sleepy Hollow, From Hell, The Cell, Hellraiser, Jaws, What lies beneath jne jne... mikä sitten on oikeasti kauhua voi olla vähän hankalampaa määritellä, jonkun mielestä zombieleffat/slasherit, jonkun mielestä uhrilampaat tyylinen jännityselokuva.
- Myllerup
Signs
Kylä
Midsommaren- kauhujen juhannus- eikä...
Signs? Kauhua? Yhtä koskettavaa kohtausta lukuun ottamatta pikemminkin naurua...
Kylä? Edes imdb ei tarjoa genrevaihtoehtoihin kauhua... filmtownin sivut ilmoittavat "trilleriksi". Eikä se kai ketään ole voinut pelottaa?
Midsommaren. Olen nähnyt, enkä muista elokuvasta yhtään mitään. Ei siis vissiin ollut kovin erityinen =)
voisin suositella The sceleton Key:tä...ainaki minut se yllätti positiivisesti! Siinä oli toimintaa alusta loppuun...piristävän erilainen :)
Kiitos vastanneille..=) Täytyy katsastaa nuo teidän suosittelemanne leffat..=)
- Mr.Ramone
Kaikki seuraavat ehkä on jo mainittu tässä keskustelussa. Mutta laitanpahan kuitenkin omat suosikkini:
-Night Of The Living Dead (1968)
-Psyko (1960)
-Halloween
-Hohto (jotkut ei pidä tätä kauhuna, mutta kannattaa silti katsoa)
-Hellraiser
-Manaaja (klassikko, kannattaa katsoa)
Tuossa nyt muutama elokuva. En tiedä, että miten nuo Sinuun vaikuttavat... joillekin kauhua on runsas veren käyttö. Joillekin taas kauhun tekee pelottava / jännittävä tunnelma. =)Juu,täytyy katsastaa nuo..:D
Itse ainakin tykkään sellasesta kauhusta,jossa saa säpsähtellä,pelottavan/jännittävän tunnelman antaa..=)- Utsi
Ihan hyviä elokuvia listasit, tosin Psycho on nykymittapuulla melkoisen tylsä ja kiltti elokuva, josta ainakaan minä en saanut mitään isompia potkuja irti..
- Mr.Ramone
Utsi kirjoitti:
Ihan hyviä elokuvia listasit, tosin Psycho on nykymittapuulla melkoisen tylsä ja kiltti elokuva, josta ainakaan minä en saanut mitään isompia potkuja irti..
Nykyajan teinikauhu-verimässäilyleffat ovat vieneet hohdon alkuperäisistä kauhuklassikoista. Tämä on ikävä totuus.
Tosin itsekin nykyään pidän Psykoa enemmän jännityksenä / trillerinä kuin kauhuna. Mutta jokatapauksessa leffa on yksi kauhuelokuvahistorian kulmakiviä. Ja näinollen leffa, joka kannattaa jokaisen kauhufriikin katsoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1377199Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265015L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa694422TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153513Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242321Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3091836Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241736Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91619- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458