Mitkä ovat sokerirasitustestin normaalit arvot? Mitä ohjeita odottava äiti saa neuvolasta vai joutuuko polille automaattisesti, jos jokin arvo on kohollaan?
Sokerirasitustestin raja-arvot
äippyli
2462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nyt en valitettavsti muista niitä raja-arvoja, mutta mulla oli sokerirasituksessa paastoarvo hieman kohollaan. Neuvolasta sain ruokailuohjeita ja kotiseuranta-laitteen ja ruokaseurantalapun. Eli 6 päivää kotona mittailin verensokeria ja kirjoitin lapulle kaiken mitä suustani alas laitoin. Sitten seuraavalla neuvolakäynnillä terkka kävi lapunt läpi. Kaikki arvot olivat ok, eikä ruokaseurannastakaan löytynyt hirveästi sanottavaa. Eli neuvolassa antavat eka ohjeet ym. ja jos vielä jotakin ongelmaa niin sitten vasta polille. Tai varmasti riippuu vähän kuinka paljon on raja-arvot ylittyneet.
Paasto: 5.1, yksi tunti glukoosin nauttimisesta: 10 ja kaksi tuntia glukoosin nauttimisesta 7.8
Nuo arvot vaihtelevat, sillä jokainen paikkakunta määrittää asrvonsa itse.
Kotiseurannassa ammuarvojen tulee olla alle 5 ja kaksi tuntia ruokailusta alle 6.5. Jos rajat ylittyvät jatkuvasti eikä ruokavaliolla kyetä tilannetta tasaamaan on edessä doabetedlääkitys.
Lisäksi lapsen kasvua seurataan tarkemmin (makrosomaattisuus), ettei lapsi kasva liian suureksi ja liian nopeasti.