Kuuluuko MS-taudin oireisiin esim. pitkään kestänyt lämpöily? Lisäksi mm. väsyttää kovasti, mutta mitään järjellistä selitystä ei ole lääkärissä tähän mennessä löydetty. Luin ms-liiton sivuja, ja siellä ei kyllä mainittu lämpöilyä, tosin sanottiin, että oireet voivat olla hyvin moninaiset. Mutta siis, onko jollain ms-tautia sairastavalla tauti huomattu pitkään kestäneellä lämpöilyllä ( kovalla väsymyksellä)?
Lämpöily
???
54280
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla oli lievää lämpöilyä ensimmäiset puoli vuotta, ja se parani kortisonihoidolla. "Ensimmäisellä puolella vuodella" tarkoitan aikaa sen jälkeen, kun sairauteni alkoi lähestulkoon yht' äkkiä yhdessä päivässä ikävillä oireilla kuten kova päänsärky, huimaus ja "sumuinen" olo.
Se, että oliko tuolloin 14 vuotta sitten kysymys MS-taudista on sitten kokonaan eri asia. Kaikkea epäiltiin verisuonitulehduksesta borreoloosiin. Virallista, varmaa diagnoosia ei ole tälläkään hetkellä olemassa, mutta kaikki viittaa AINAKIN MS-taudin suuntaan. Voi olla, että taustalla on ollut jotain muutakin, ja pidän tätä jopa todennäköisenä.
Mulla ms ollu 8 vuotta ja nyt viimeisimmän pahenemisvaiheen jälkeen on ollut lämpö hiukka normaalia korkeemmalla ( n. 2kuukautta). Olen maininnut siitä omalle ms-hoitajalleni, joka ei noteerannut asiaa lainkaan. Joten tiedä häntä, onko ms:n oire vai jotain muuta??!!
ollut lämpöä jo yli puoli vuotta, mistään verikokeista, röntgeneistä ei mitään löytöjä. Kuitenkin vähän jaksamaton olo ja nyt lähiaikoina on joskus alkanut ikäänkuin pyörryttämään. Toivottavasti ei tähän tautiin sovi, muuten kyllä olen ihan ok-vointinen. Alkaa vain kummastuttaan kun mitään ei löydy...Mahdollisia diagnoosejakin taitaa olla useampi kymmenen, mihin nuo oireet sopisivat
Mullakin on ollut jo yli puoli vuotta lämpöilyä, huimausta, päänsärkyä ja hiustenlähtöä.. viittaavatko ms-tautiin?? en tiedä mistä oireet johtuvat koska lääkärissä on käyty useaan otteeseen ja verikokeitakin on otetu ties kuinka monta kertaa. Lääkäreiden mukaan kaikki on kohdallaan..
Minulla noita oireita myös ja väsymys mukaanlukien.. :/ Ollaan käyty lääkärissä, verikokeita on otettu ja röntgenissäkin on oltu jo pariin otteeseen. Vikaa ei löydetä.