Poliisin kotikäynnit johtavat aina yleensä ilmoitukseen sosiaaliviranomasille, joten kannataa harkita tarkaan ennen kuin tilaa poliisipartion kotiinsa. Sosiaaliaaliviranomaisten kotikäynti taas saataa johtaa lasten huostaanottoon. Ja sittenhän se perhe-elämä on lopullisesti pilalla.
Poliisin kotikäynnit
huolestunut naapuri
346292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
väärin, että poliisi tekee työnsä hyvin. Poliisi tekee sosiaaliviranomisille ilmoituksen, kun esim lapsiperheessä havaitaan perheväkivaltaa! Onko tässä toimintamallissa jotain vikaa?
Siinä vaiheessa, kun poliisi tilataan kotikäynnille, ollaan yleensä jo niin pitkällä, että pallo on karannut pelaajien käsistä. Ja on aiheellista olettaa, että perheen pienimmät eivät ehkä siinä tilanteessa nauti vallitsevista olosuhteista. Suoraan sanottuna, lasten turvallisuus ja hyvinvointi ovat kyseenalaisia.(poikkeustapauksiakin on) Usein tarvitaan ammatti-ihmisten apua perheessä, ja kukapas muu, kuin sosiaaliosasto tarjoaa silloin apua, poliisin ilmoituksen pohjalta.
Monesti sosiaaliviranomaisten puuttuminen asioihin saa aikaan tunnereaktioita, ja eikä viranomaisten ratkaisut välttämättä saa kaikkien osapuolten kannatusta, mutta syy ei ole apuun hälytetyn poliisin. Poliisi tekee mielestäni laajemmin arvioiden erittäin hyvin työnsä, eikä meidän pitäisi olla mollaamassa poliisia siitäkin, ettemme itse osaa elää, niinkun aikuisen ihmisen rooli edellyttää. Näkemykseni on, että näillä palstoilla on monelta karannut pallo, päätellen siitä, että yleistetään rankasti poliisin toimiin liittyvää arviointia.
Olen vakuuttunut, että suomalainen poliisi nauttii kansalaisten luottamusta.
Tällä kannanotolla en pyri provosoimaan ketään, sillä tiedä, että on aiheellisiakin tutkimuspyyntöjä poliisin toimista, mutta minä en halua yleistää ja sillä selvä.
kun poliisi tekee ilmoituksen sossuun ja sossutäti suoritaa huostaanoton löyhin perustein, Silloin on viimestään perhe hajoitettu. Useasti vittumainen naapuri saataa pyytää poliisia kotikäynnille ja poliisihan tulee kotiin sisään lupaa kysymättä vaikka oven läpi.
"poliisihan tulee kotiin sisään lupaa kysymättä vaikka oven läpi."
Jos poliisille on tehty ilmoitus vaikkapa perheväkivallasta, heillä on oikeus tulla lupia kyselemättä tarkistamaan tilanne. Se on poliisin velvollisuus.
poliisi kutsutaan, pitsa tilataan...
Omasta mielestä poliisi pystyy auttamamaan kun läheiset ei välttämättä ymmärrä toisiiaan. Pieni asiallilennen huomautus on OK...KUNNIOOTAN..POLIISOA, EI OO HELPPO HOMMA.
Jopa vitsin murjaisit! Poliisiko muka auttaisi? Poliisi on ainoastaan ja vain väkivallan ammattilainen, jonka toimintamallit ovat käskytys ja kyykytys. Poliisin henkiset kyvyt eivät riitä mihinkään asialliseen toimintaan. Poliisit ovat ylimielisiä kukkoja. En kunnioita poliiseja vähääkään, paskaporukkaa!
Poliisi kun kutsutaan kotikäynnille on yleensä kyse sen lajin toiminnasta, joka elokuvissa olisi lapsilta kiellettyä.
Poliisilla (samoin myös palomiehillä, ambulanssikuskeilla, lääkäreillä, sairaanhoitajilla jne...) on lakisääteinen velvollisuus tehdä lastensuojeluilmoitus sosiaaliviranomaisille kun he työssään näkevät jotain, mikä on lapselle vaarallista. Tämä velvollisuus kumoaa myös salassapitoa koskevat lakipykälät.
Lapselle ei ikävä kyllä aina ole paras saatika turvallisin paikka omien vanhempiensa luona.
On toisaalta kummallista, että adoptoidakseen lapsen joutuu käymään läpi lähes kolmannen asteen kuulustelut... Mutta kuka tahansa väkivaltainen juopporetku saa itse sellaisen tehdä.
No joo. En kyllä kannata mitään sterilisaatioitakaan. Siitä on historiassa erittäin huonoja esimerkkejä.
Yleinen käsitys tuntuu olevan, että lasten huostaanotto on aina lopullinen ja peruuttamaton asia.
No ei ole. Moni lapsi pääsee takaisin vanhempiensa luo kun tilanne perheessä on rauhoittunut.
korvaamatonta vahinkoa aiheutuu huostaanotoista niille, jotka tosiasiassa olisivat voineet asua vanhempiensa luona.
Osa huostaanotoista perustuu virheellisiin arviointeihin, joista murto-osasta saadaan oikeudessa korvaukset. Yleensä virkamiehet puolustavat väärillä väittämillä tekemisiään jne.
Kokemäellä on onneksi yksi äiti ehkä saamassa korvaukset täysin virheellisestä toiminnasta. Äiti oli töissään huostaanoton sattuessa. Koti syttyi palamaan ja palomiehet tekivät ilmoituksen sossuun. Lapset olivat naapurilla hoidossa, mutta heidät haettiin sieltä väkisin. Äiti ei ole mielenterveyspotilas eikä päihteiden ongelmakäyttäjä tms.
"Kokemäellä on onneksi yksi äiti ehkä saamassa korvaukset täysin virheellisestä toiminnasta. Äiti oli töissään huostaanoton sattuessa. Koti syttyi palamaan ja palomiehet tekivät ilmoituksen sossuun. Lapset olivat naapurilla hoidossa, mutta heidät haettiin sieltä väkisin. Äiti ei ole mielenterveyspotilas eikä päihteiden ongelmakäyttäjä tms. "
Höpönlöpön.
Josko nyt keskustellaan asiasta ihan faktojen pohjalta eikä mielikuvitustarinoiden turvin.
Pelastustoimi todellakaan ei tee lastensuojeluilmoitusta pelkästään sillä perusteella, että jonkun kotona syttyy tavallinen vanhinkoluonteinen tulipalo.
Joko et kertonut jotain asiaan liittyvää oleellista kohtaa, kuten että lapset olivat jollain juopolla tai narkkarilla hoidossa tai että tulipalo aiheutui jostain muusta kuin tavallisesta onnettomuudesta, tai sitten koko tarina on kauttaaltaan keksittyä.
Muutenkin pelastustoimi tekee äärimmäisen harvoin lastensuojeluilmoituksia. Kymmenen vuoden alan työkokemuksen jälkeen en tiedä kuin ne muutamat pelastuslaitosten ensihoitajien tekemät ilmoitukset, ja silloihan ollaan jo ihan eri viranomaisen toimialueella. Yhtään ainutta pelastustoimen tekemää ilmoitusta en koko maasta tiedä.
Mutta korjaa sinä toki tämä huono tieto ja laita jotain viitettä tähän sinun tietämääsi tapaukseen (tapauksiin?). Odotan mielenkiinnolla.
eikö jokaisesta poliisi käynnistä tule ihmiselle lappu kun poliisit ovat käyneet?? Kaveri väittää, että kytät olis käynyt mutta lappua ei ole tai tämä kyseinen ihminen ei tiedä edes poliisien nimiä.. On aika kummallista, kun poliisit kertoo aina ainakin sukunimen ja lappu jää sen ihmisen luokse jolla käyvät, olenko väärässä kiinnostais tietää?!
Hoh, hoijaa
Jos poliisi tekee kotietsinnän, niin siitä annetaan asunnon haltijalle kirjallinen kotietsintämääräys. Jos kotietsintä on tehty ilman määräystä, niin kirjallinen määräys saadaan laatia myöhemmin ja lain mukaan se on sen jälkeen toimitettava viipymättä kotietsintäkohteelle.
Kaikista muista käynneistä poliisi tekee käynnin jälkeen joko r-ilmoituksen, tai s-ilmoituksen. Edellinen tarkoittaa rikosilmoitusta. Niitä ei toimiteta, mutta ne ovat asianosaisjulkisia ja asianosaisille ilmaisia, mutta ne pitää erikseen tilata.
Koska poliisi laatii käynnistä tietokoneelle ilmoituksen, niin kyllä se vielä löytyy ja nimet myös, sillä ilmoitus näkyy ns. arkistotietona 50 vuotta.
Eiköhän se poliisi ihan syystäkin tee sen kotikäynnin ja ilmoituksen sosiaaliviranomaisille. Tilanne kotona on se, että se on lasten parhaaksi, että otetaan huostaan jos vanhemmat käyttävät toisiaan ja lasta vastaan väkivaltaa.
Nämä kotikäynnit kotiväkivaltatilanteessa ovat sitä poliisin hyödyllisintä mahdollista toimintaa, koska sillä suojellaan lapsia kotiväkivallan seurauksilta. Eiköhän se perhe-elämä ole lopullisesti pilalla jo siinä vaiheessa kun jonpikumpi vanhemmista alkaa sitä nyrkkiä tai leipäveitseä tarjoilemaan? Poliisilla on velvollisuus suojella lapsia.
Sitten nämä ilmoitukset arkistoidaan esimerkiksi mappeihin, ne ovat
aikansa kirjahyllyssä. Jostain syystä joku esim. huoltomies huomaa
aamupäivällä poliisilaitoken hissistä kansion. Työpäivän loputtua
iltapäivällä huoltomies ihmettelee edelleen moista kansiota hississä.
Silmäilee kansiota ja vie sen päivystykseen. Päivystäjä saa hepulin
kun huoltomies kertoo katsoneensa kansion sisältöä. Huoltomies
kertoo menettelevänsä toisin löydöksensä kanssa seuraavalla kerralla.
Poliisimies leppyy eikä pane pahaksi että toit kansion päivystykseen
etkä vienyt iltalehteen (sanomat). Kansio oli kuulema menossa
alakerrassa olevaan silppuriin. Tämä tarina on tosi !
Erinomaista, että mokia sattuu vain poliiseille, ei koskaan esim. huoltomies huttuselle.
Joku aika takaperin ulkoa, kenen tahansa saatavissa, löytyi murhakuulustelun nauhat nuoresta naisesta joka ampui ampumaradalla ihmisiä hengiltä.
Sossun kansioita löytyy jatkuvasti roskiksista, kaatopaikoilta ja lavoilta joille kenellä tahansa on pääsy lukemaan materiaalia.
Näistä on ollut usein juttua ja kuvia lehdissä.
Onneksi nykyään on menty sähköisiin järjestelmiin, niin paperien tuhoamisvaiheen jatkuvat laiminlyönnit vähenevät.
Ei tullut esille että poliisi mokasi, todennäköisesti työllistetty tai kesäpoika.
Pirullakos vahit ? Julkishallinnon tehtävissä kun pitää noudattaa lakeja ja
palkata väkeä tietyiksi ajoiksi työllisyysasioiden kuntoon saattamiseksi.
Eikä tässä vielä kaikki: vaikka kuinka hyväksi osoittautunut tekijä olisi,
ulos ja uusi tilalle, tämä on laki.
Ihmettelen silti: miten sama kansio pystyy olemaan hissin lattialla
muutaman tunnin ? Sekin tehtävä kuuluu huoltomiehelle.
Onko ns. uteliaisuus hyve vai pahe ?
Ei kesäpojat ehdi mitään kansioita viemään silppuriin, on niin kiire tupakalle/ kaffelle tai jos sattuu uusi tyttöystävä soittamaan niin kansio putoaa hissin lattialle ja siihen jää!
Moi
jos poliisi ottaa lapsen huostaan, siihen on ylleensä hyvä syy. Se on tai pitäis ollalapsen etu. Toki se viemistilanne on järkytys lapselle ja kauheaa ja hirveää katseltavaa mutta jos siihen on väkilta kotona syynä, se on tehtävä ja on lapsen etu.
onneksi en ole sossu ammatiltani, en kestäisi sitä työtä.
terveisin ihminen
Aivan metsässä. Poliisi ei koskaan ota lasta huostaan. Poliisi antaa vain tarvittaessa virka-apua sosiaaliviranomaisille.
Kyllä se lapsen sieppaus perustuu poliisin mielivaltaan, ei sossuilla ole tarpeeksi aseita ketään kappaamaan.
*** ei sossuilla ole tarpeeksi aseita ketään kappaamaan.******
Olet oikeassa, onhan poliisilla toki kevyet kk:t ja muutamalla myös Apilas - singot. Kyllä niillä lähtee useampikin lapsi mukaan, vaikka vähän rimpuilisikin. Sossuilla yleensä vain coltit, joilla ei tahdo pärjätä.
Poliisihan on erikoistunut murhaamaan siviileitä, mm. panssarin suojista.
Aivan metsässä. Puolustusvoimat antaa poliisille virka-apua käyttäen Pasi -kuljetusanoneuvoja. Ne eivät ole panssareita. Panssarit ovat sellaisia, joissa on telaketjut ja tykki.
Aivan metsässä.
Panssari tarkoittaa vahvoja (erikoisteräksestä valmistettuja) levyjä, joita käytetään esimerkiksi sotalaivan tai panssarivaunun suojaamiseen vihollisen ammuksilta. Myös eräillä eläimillä, esimerkiksi kilpikonnalla, on ympärillään luusta muodostunut suojakilpi jota sanotaan panssariksi.
Katso myös rengaspanssari, panssaripaita, suomupanssari, pronssipanssari jne.
Hah, hah, aivan metsässä. Pasi ei ole panssarivaunu, vaan kuljetusajoneuvo.
Puolustusvoimat eivät anna poliisille panssareitaan rosvojen jahtiin.
Mahtaako neidillä olla ymmärryksessä jotain vikaa?
Panssarilasi, panssarilaiva, panssarivaunu, panssariauto, suojapanssari...
Korjaus, puolustusvoimat eivät anna poliisirikollisille taistelupanssarivaunuja siviilien murhaamiseen.
"Aivan metsässä. Puolustusvoimat antaa poliisille virka-apua käyttäen Pasi -kuljetusanoneuvoja. Ne eivät ole panssareita. Panssarit ovat sellaisia, joissa on telaketjut ja tykki."
Et sitten ole kuullutkaan mistä nimi pasi tulee? Pa Si = panssari sisu.
On panssarivaunuja, joissa on yleensä telaketjut ja on myös muita panssaroituja ajoneuvoja, kuten esimerkiksi Pasi.
Panssarointihan tarkoittaa, että käytetään pansaria suojaamaan suojattavia kohteita. Panssari voi vaikka suojata auton öljypohjaa.
Numerotytöllä on !!
Pasi on lyhenne sanasta "Panssari-Sisu", eli Sisu Oy:n valmistamia panssaroituja miehistönkuljetusajoneuvoja XA-180, XA-185 ja XA-203.
Virka-apua on annettu poliisille tuolla XA-185-mallilla. Virka-apua annettaessa, ei ajoneuvossa ole aseistusta, tässä vaunumallissa ilmatorjuntakonekivääriä. Ajoneuvon on tarkoitus antaa suojaa esimerkiksi käsiaseilta ja räjähdyksiltä. Käsiaseet eivät läpäise tuon ajoneuvon panssarointia tai ikkunoita.
Ajoneuvossa on miehistönä tuolloin Puolustusvoimien kantahenkilökuntaan kuuluvia sotilaspoliiseja, ei siis varusmiehiä tai poliiseja.
Itse olin aikoinaan armeijassa XA-185 johtaja/kuljettaja.
Poliisi teki ilmoituksen vaikka asia oli ihan jotain muuta kuin perheväkivaltaa. :D
johtuiko kenties siitä, etten antanut niille paskoille valtaa vaan kerroin, että tässä talossa on vain yksi isäntä ja se olen minä. Olivat tosi härskejä ja röyhkeitä, annoin vain takaisin samaa käytöstä. Korostan, että asia ei todellakaan koskenut perheväkivaltaa, eikä perhettäni laisinkaan. Vittu ne on idiotteja noi poliisit.
Luuletko todella, että lastensuojeluilmoituksen ainoa peruste on perheväkivalta?
Et ole ainoastaan härski ja röyhkeä, tuet niitä ominaisuuksia runsaasti myös typeryydellä ja tietämättömyydellä.
Lisäksi osoitat sen kaivamalla arkistosta kaksi vuotta vanhan ketjun, johon nollavastauksesi laitat.