kaksoissisko kiusaa

soffe

olen siis 16-vuotias tyttö ja ongelma johtuu mun kaksoissiskostani. aloin seurustelemaan poikaystäväni kanssa noin puoli vuotta sitten ja siitä tämä kaikki lähti.
siskoni on sen jälkeen ollut todella kylmä mua kohtaan. ensialkuun hän valitti ja huusi mulle joka asiasta, kun poikaystävä oli kylässä (on siis meillä viikonloppuisin, koska asuu niin kaukana). ensin tätä valittamista, kun en tee mitään, oli vain viikonloppuisin ja siskoni oli mua ja poikaystävääni kohtaan aina todella ilkeä ja piikitteli. tätä jatkui todella pitkälle ja sanoin aiheesta siskolle itselleen, vanhemmilleni ja muille sisaruksilleni, jotka ovat mua vanhempia kaikki. pikkuhiljaa tällainen piikittely alkoi loppumaan ja siskoni hyväksyi poikaystäväni. suurimmat syyt tähän olivat, kun en viettänyt siskoni kanssa enää niin paljoa aikaa.
välissä oli jakso kun siskoni melkein kiusasi yhtä mein kaveria, kun hänellä oli poikaystävä ja oli aikaisemmin ollut aina siskoni kanssa. lohdutin häntä parhaimpani mukaan, koska olin kokenu kaiken jo aiemmin. yhdessä selvittiin siitä silloin. kuitenkin siskoni valitti mulle siitä, kun tämä kaveri ei enää huomioinu siskoani ja jätti hänet kylmästi. niin siskosta saattoi tuntua, mutta kaveri oli edelleen todella usein hänen kanssaan ja sisko itse ajoi hänet pois piikittelyillään.
aiemmin tammikuussa suunnittelin menoa koulukuraattorin juttusille, koska en jaksanut sellaista kylmyyttä jota siskoni harrasti. hän ei halua luottaa muhun ja niinkuin itse eräänä kertana sanoi: "miksei me voida olla yhtä läheisiä toisillemme kun mitkä puolitutut vaan?" ärähdin siskolleni ja sanoin: "vähän vaikea, kun ollaan kaksosia." siihen loppui tämä sanasota. tästä kuitenkin opin, etten puhu enää asioitani hänelle.
nyt sitten siskoni sanoo, että olen omahyväinen, en ole kiinnostunut kun omista ja parin toisen kaverin jutuista, kun luin tänään kokeisiin, sisko sanoi, että "nyt olisi hyvä tilaisuus mennä juttelemaan niitten muitten kavereitten kanssa." vastasin sillon siskolleni, että "varmasti juttelisin muittenkin kavereitten kanssa, mutta sä olet aina koneella, niin mä en voi." siskoni siis juttelee kavereitten kanssa mesessä.
sanasotaa on joka päivä, enkä mä enää yksinkertaisesti jaksa. nämä vihanpurkaukset, joista mainitsin vain muutamia, koska en edes muista enää kaikkia, niitä sattuu niin usein, ovat kertakaikkiaan stressaavia ja koulumenestykseni on laskenut.
olkaa kilttejä, auttakaa! mitä tällaiselle siskolle pitäisi tehdä? en jaksa enää tällasta mustasukkaisuutta! tämä syö minun ja poikaystäväni välejä, koska riitelen hänen kanssaan, koska puran pahaa oloa jonnekin. en haluaisi tehdä sellaista.
vanhemmille puhuminenkaan ei oikein toimi, olen yrittänyt monta kertaa. muut eivät ymmärrä mitä joudun kestämään. olen itkenyt iltaisin monta kertaa jo ja nyt riittää.

5

1908

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • glitter_prinsessa

      hei yritä kestää!! sano vaik sun vanhemmilles ja koita sitä koulu kuraattorii....

    • Anonyymi

      Tutulta kuulostaa,minulla oli kaksissiko myös joka oli kova kiusaamaan,oli vain kestettävä,yritin puhua äidille muttei tehnyt asian eteen mitään,en koulussa ymmärtänyt puhua opettajille,hän teki vielä niin että otti muita tyttöjä kaverikseen kiusaamaan,lähdin eri paikkakunnalle,aikuisena pahoitteli asiaa muttei sillä ollut enää väliä kun vahinko oli jo tapahtunut,meillä oli kyllä outo sisarussuhde,kaikki sujui kun oli samaa mieltä,asia vaivasi minua kauan

    • Anonyymi

      Mesessä? Eikö MSN messengeri kuollut ja kuopattu vuosia sitten?

      • Anonyymi

        Nämä on taas näitä huijaus tarinoita mitä tännä yksi S levittelee ja saa kiksit. Mietinkin, ettei sovi ollenkaan tähän vuoteen tuo teksti. Mese ja moni muu ollut ja mennyt. Ihan p*rseestä kun täällä on tuo yksi joka keksii ja levittelee tarinoita, jotka ei ole totta tai vuosia vanhoja.
        Alkuperäinen aloitus löytyy täältä:
        keskustelu.suomi24.fi/t/2566803/kamalat-sisarukset

        Vuodelta 2006. Ei ole tosiaan ensimmäinen kerta kun netistä etsii juttuja kiusatuista ja saa jotain kiksejä näistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nämä on taas näitä huijaus tarinoita mitä tännä yksi S levittelee ja saa kiksit. Mietinkin, ettei sovi ollenkaan tähän vuoteen tuo teksti. Mese ja moni muu ollut ja mennyt. Ihan p*rseestä kun täällä on tuo yksi joka keksii ja levittelee tarinoita, jotka ei ole totta tai vuosia vanhoja.
        Alkuperäinen aloitus löytyy täältä:
        keskustelu.suomi24.fi/t/2566803/kamalat-sisarukset

        Vuodelta 2006. Ei ole tosiaan ensimmäinen kerta kun netistä etsii juttuja kiusatuista ja saa jotain kiksejä näistä.

        Ah... Onkin sama tarina. Minun moka, aikaisemmin ollut copy pasteja, mutta silti... Vuodelta 2006... Miksi näitä pitää nostaa esille ihan turhan takia? Copypastella tai kaivaa erikseen mahdollisimman pitkältä? En edelleen tajua miksi joku mässäilee näillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3238
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1033
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      40
      916
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      825
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      70
      667
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      651
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      48
      628
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      545
    9. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      90
      530
    10. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      44
      528
    Aihe