Jos jollain on jäänyt viimevuosilta joko itseopiskelupakettia tai valmennuskurssin materiaaleja, olisin kiinnostunut ostamaan!
OSTAN BIOLOGIAN ITSEOPISKELUPAKETIN
mikrobiologia kiikarissa
7787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos mikrobien kanssa haluat pärrätä, vieläpä tautia aiheuttavien, niin mene lääkikseen tai biokemialle.
Olen kiinnostunut enemmänkin hiivojen, homeiden ja bakteerien osuudesta ravintoketjuissa, mutta myös tuotekehittelyssä elintarvike- ja lääkealalla. Pohdin kyllä vakavasti tuota biokemiaa, mutta sittenkin tämä tie tuntuu omammalta. Lääkikseen en jaksa enää toista kertaa lukea, ensimmäisellä kerralla en ihan päässyt. (järjestäni kyllä lähes pääsin)
Bio-ja elintarviketeknikot ovat kovassa kurssissa näissä hommissa, erit. funktionaalisten elintarvikkeiden kehitysasioissa. Kannattaa harkita sitäkin :-)
Biologialle on meinaan paljon vaikeampi päästä kuin lääkikseen nykyään (noin 40 hakijaa per paikka biologialla, lääkiksessä noin 4 per paikka).
Olen samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja toki tämä on vain oma mielipiteeni mutta 4 vuoden kokemuksella kuitenkin.
Jos sinua kiinnostaa todella tuollaiset jutut niin mene biokemialle, niiden opetus on ainakin Turun laitoksella tosi vähäistä...sivuaineenksi biokemian toki voi aina ottaa mutta kuitenkin. Ei genetiikassa tai elfyssä opeteta juurikaan tuollaisia asioita. Toisekseen biokemialle pääset varmasti helpommin.
ja sellaista vielä, että sellainenkin opiskeluala löytyy kuin terveydenbiotieteet. Siellä on muistaakseni lääkekehityksen linjakin.
Biokemistejä koulutetaan liikaa ja työpaikkoja on vähän. Ennemmin TKK:lle jonnekin kemianprosessiin tms.
Hain tosiaan sinne lääkikseen, joten on tiedosa millaista sekin lukeminen on. Fysiikan painotus on vähän liikaa minulle, enemmän tykkään tehdä jotain käytännössä, kuin paperilla/koneella. Biologia ja kemia, siinä järjestyksessä, ovat lähempänä sydäntäni.
Katsotaan nyt mitä tulevaisuus tuo tullessaan, nyt ainakin panostan kaikkeni tähän, monella on kumminkin se käsitys, että bilsaan pääsee helposti, koska sinne ei ole erillisiä pääsykoekirjoja. (hain sinnekkin viimevuonna kokeilumielessä ja pelkillä pohjatiedoilla)