1700 € / Hm2 avaimet käteen!

MItäs sanotte, kun pakettitalokauppias lupasi 160m2 talon avaimet käteen 1700-1800€ / huoneistoneliö (143m2)?? Varustustaso normaali eli klinkkerit j a parketit lattiassa sekä keittiössä integroidut vermeet?

Onnistuuko tuollainen edes lähellekään PKI-seudulla?
93066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

lupaa ja pitää myös lupauksensa.

Missä päin kauppiaat rakentaa taloja avaimet käteen menetelmällä?

Äänestä

voi tietysti perustukset sis. tuohon hintaan, mutta riippuu tosiaan talosta ja maaperästä.

Äänestä

Meillä itäsuomessa "helpolle" maaperälle reilu 130 m2 erillinen autokatos ja varastot noin 1500€/m2. Hinta sisältäöä erillisen autokatoksen varastot.

Olemme itse kilpailuttaneet kaikki urakat (lvi, rakennus, sähkö, paketti)erikseen sekä kaapistot ja kodinkoneet erikseen. Näissä tullut säästöä noin 30 000€ samalla toimituspaketilla -> tuntipalkan olemme siis ansainneet.

Äänestä
  • Eli itse ette ole osallistuneet varsinaisiin rakennushommiin, mutta olette olleet rakennuttajia? Kaikki työvoima alvillisena?

    Oliko kyseessä siis 1500 euroa per kokonaisala vai huoneistoala?

    Äänestä

  • Tai oikeammin laskentatapoja.

    Äänestä

  • rikastua mun tietsikka ostoksella. Löin perkele luun kurkkuun kun ostinkin sen 699,- maksavan koneen vaikka hän suositteli käyttötarpeeseeni sopivana koneen 1399,- maksavampaa tehokkaampaa konetta. Tässä halvemmassa on kyllä liian vähän portteija- ja korttipaikkoja, liian pieni kovalevy ja näyttö. Mutta voin taas ensivuonna säästää lisää kun ostan taas liian pienen ja tehottoman laitteet käyttötarpeeseen. Mutta ajatelkaa mikä säästö pelkästään tietokone hankinnoissa 10 v. aikana jos vaikka joka vuosi säästää 700 € ostamalla käyttötarpeeseen sopimattoman koneen.

    Äänestä

  • selvennys kirjoitti:

    Eli itse ette ole osallistuneet varsinaisiin rakennushommiin, mutta olette olleet rakennuttajia? Kaikki työvoima alvillisena?

    Oliko kyseessä siis 1500 euroa per kokonaisala vai huoneistoala?

    laskennassa käytetty huoneistoalaa

    Äänestä

  • Koitti kauppiaanperkele kirjoitti:

    rikastua mun tietsikka ostoksella. Löin perkele luun kurkkuun kun ostinkin sen 699,- maksavan koneen vaikka hän suositteli käyttötarpeeseeni sopivana koneen 1399,- maksavampaa tehokkaampaa konetta. Tässä halvemmassa on kyllä liian vähän portteija- ja korttipaikkoja, liian pieni kovalevy ja näyttö. Mutta voin taas ensivuonna säästää lisää kun ostan taas liian pienen ja tehottoman laitteet käyttötarpeeseen. Mutta ajatelkaa mikä säästö pelkästään tietokone hankinnoissa 10 v. aikana jos vaikka joka vuosi säästää 700 € ostamalla käyttötarpeeseen sopimattoman koneen.

    Joillekin tulisi ottaa käyttöön korotus SIIS SAMALLA TOIMITUSSISÄLLÖLLÄ. TArjoittaa tietokoneessa samaa prossua, näyttöä, samaa määrää portteja ja korttipaikkoja jne, jne, jne

    Esimerkiksi kodinkoneissa samoilla merkeillä ja malleilla eri kaupoissa hintaeroa 1000€.

    Äänestä

Klinkkeri, parketti ja integroidut vermeet ei paljon kerro talon laadusta. Jos em lorvaa laminaatilla muovimatolla ja erillisillä koneilla säästöä syntyy pari - kolme tonnia. Mieluummin kannattaa selvittää
- onko suora sähkö vai esim vesikiertoinen lattialämmitys.
- Onko takkoja yksi kaksi vai ei yhtään ja minkälaisia.
- Tuleeko yhteen vai kahteen kerrokseen.
- Montako vessaa ja paljonko muita kosteita tiloja,
- tuleeko terasseja
- mitä sähkösuunnitelma sisältää, onko talossa myös tietotekniikkayhteydet ja turvallisuusjärjestelmä
- ja mitä siihen nyt sitten loppujen lopuksi sisältyy (perustukset, liittymät, autokatos ja varastot, pihatyöt)

Katsokaa ns. pintaa syvemmälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin se menee kirjoitti:

MItäs sanotte, kun pakettitalokauppias lupasi 160m2 talon avaimet käteen 1700-1800€ / huoneistoneliö (143m2)?? Varustustaso normaali eli klinkkerit j a parketit lattiassa sekä keittiössä integroidut vermeet?

Onnistuuko tuollainen edes lähellekään PKI-seudulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu