Suomen Tasavallan Presidenttiä Tarja Halosta ei loukata näillä 60 70 80 palstoilla.
Viesteissä jotka sivuavat Presidenttiä tulee huomioida Hänen koskemattomuutensa.
Jos herjaavat viestit eivät lopu, niin toimin ohjesääntöjen mukaisesti ja viestien kirjoittaja on vastuussa lähettämistään viesteistä.
BilMan
Viesteissä jotka sivuavat Presidenttiä tulee huomioida Hänen koskemattomuutensa.
Jos herjaavat viestit eivät lopu, niin toimin ohjesääntöjen mukaisesti ja viestien kirjoittaja on vastuussa lähettämistään viesteistä.
BilMan
Vastaukset 10
Vanhimmat
Perusteltu arvostelu ei ole loukkaus!
Perusteltu arvostelu ei voi olla loukkaus.
Täällä vain on ollut aivan käsittämättömän typeriä hyökkäyksia presidenttiä vastaan, samoin on ollut Niinistöä vastaan. Luulenpa BilManin tarkoittavan niitä.
Periaatteessa lienee niin, ettei ulkomaittenkaan presidenttejä tai muita päämiehiä (-naisia) saisi saattaa pilkan kohteeksi. Mitähän minäkin olen mahtanut Bushista kirjoittaa? Valtion päämies nauttii vähän samantapaista suojaa kuin valtion lippu. Lippujakaan ei Suomessa saa häväistä.
Valtioiden päämiehillä on tietty lain suoja. Perusteltu arvostelu toki on aina sallittua, mutta perustelujen pitää olla asiallisia.
Hyvä kommentti sinulta.
On oikein, että suojelet presidentin koskemattomuutta. Aikaisempina aikoina, vielä Kekkos-Suomessa esim. presidentistä ei saanut edes piirtää pilakuvaa, saati että hänestä olisi kirjoitettu mitään mauttomuuksia.
Rajansa kaikella kuitenkin. Suomen kielessä vain Jumalasta kirjoitetaan "Hän" isolla alkukirjaimella.
Kyllä presidenttikin on tasavallassamme ihminen siinä kuin muutkin.
Tässä "voiton huumassa" on jäänyt huomioimatta, että vain kolmannes Suomen äänioikeutetusta väestöstä äänesti Tarja Halosta presidentiksi.
Lähes kolmannes äänesti ja ilmaisi kantansa jättämällä äänestämättä.
- Kannanotto sekin !
Yhtä hyvin voisi väittää, että se kolmannes jättikin äänestämättä Niinistöä... tai jotakin muuta yhtä typerää!!!
Saivartelijoilla on aina ollut ikiomat tilastonsa. Niillä, jotka jättivät äänioikeutensa käyttämättä, ei ole nokan koputtattamista lopputulokseen. Meillä on kansan valitsema presidentti. Hyvä niin.
En tarkoita typerällä Niinistöä, vaan että väite on typerä. Sanamuodosta saattaa saada väärän käsityksen...
Todelliset politiikantuntijat lukevat myös näitä ja ovat syystä huolissaan kun äänestysaktiivisuus jää alhaiseksi.
Kyllä vaaleissa äänestämättä jättäminenkin on kannanotto kun ei ole kuin kaksi vaihtoehtoa.
Meillä presidentti-instituutio on on kovin yliarvostettu.
Hämmästelen itse sitä, että joissain piireissä ollaan demokratian vastaisesti lisäämässä presidentin valtaoikeuksia.
En ole lausunut juuri mielipiteitäni Tarja Halosesta enempää kuin Sauli Niinistöstäkään henkilöinä.
Niinistön kampanja maksoi IL 31.1.06 mukaan 12 miljoonaa euroa eli huomattavasti TH:sta ja budjetoitua enemmän.
Tältä osin kehun valvojan päätöstä arvokkaaksi ja asialliseksi.
Sen sijaan katkerien, huonojen häviäjien revittely presidenttipalstalla on etovaa.
Hintriikalle vastasin tässä asiallisen ja napakan viestin takia.
Saivartelijoiden mukaan Halosen jatkopostin takasivat kommarit ja
seksuaaliset vähemmistöt. Näistä fasismikin olisi kai kannatettavampaa.
Koska ihmisten kykyä tehdä omaehtoisia toimintoja ja valintoja ei palstojen tämänhetkinen tilanne näytä sallivan, on nähtävissä asioiden kääntämistä inversioon.
Meidän ei pidä sopeutua palstojen ”oravanpyörässä” pyörimiseen ja voida pahoin.
Moni haluaisi hypätä pois mutta isot pyörät pyörivät, mukautuminen kiristämään mutteria, ei kolahda vapaudessa elävään henkilöön.
Inhimillisyyttä ja suvaitsevaisuutta tulisi korostaa enemmän jotka meistä tekevät lopulta inhimillisen ihmisen ja sen mikä meissä on olennaista.
Vapaaehtoinen toiminta, usein vieraannuttaa ihmisen tietoisuudesta, hän kieltäytyy hyväksymästä asioiden oikeaa laitaa ja turvautuu elämässään apukeinoihin, kuten käyttää väärin, valtaa, sexiä, yliaktiivisuutta, alkoholia, uskonnollisuutta jne .
Todellisuudessa nämä tekijät voivat vieraannuttaa henkilön elämän olennaisista kysymyksistä; rakkaudesta, suvaitsevaisuudesta, hyvästä toiminnasta, ihmisen ja yhteiskunnan aidosta kehittämisestä, erikoisesti omien virheidensä tiedostamisesta.
Elämä pyörii eteenpäin, katsomme mihin matka vie. Usein viimeisellä rannalla vasta huomaa, tiedostin virheeni, mutta en koskaan halunnut niitä myöntää, nöyryytin itsekeskeisyydessäni muita ihmisiä. Henkinen kasvuni jäi lapsen asteelle.
mitä pidemmälle kirjoitustasi luin.
Se tuntui niin omalta.