Mikähän kasvi mahtaisi olla kyseessä; noin 25-30 senttiä korkea tällä hetkellä, kasvaa yhdestä varresta joka haarautuu useisiin hieman viirivehkan lehtiä muistuttaviin lehtiin, mutta nämä siis kasvavat kiinni yhdessä varressa toisin kuin vehkalla. Lisäksi erikoispiirre; lehdet ovat vaaaleanvihertävät, niissä on vähän valkoista ja reunoilla vaaleanpunaista.
Kasvi näyttää vähän kuivakalta vaikka olen kastellut paljon ja nyt kaipaisinkin oikeita hoito-ohjeita kyseiselle kasville. Kiitos jo etukäteen jos joku osaa auttaa :)
Kasvi näyttää vähän kuivakalta vaikka olen kastellut paljon ja nyt kaipaisinkin oikeita hoito-ohjeita kyseiselle kasville. Kiitos jo etukäteen jos joku osaa auttaa :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Verilijapuu,Cordyline fruticosa,niitä on niin montaa lajia,mutta jos löytyis oma kasvi.
http://www.pirilankukkatalo.fi/tuote.asp?id=658
Katsohan tämä sivu,jospa näkyisi oma kasvisi..katso 3 sivu ja siellä Cordyline terminalis 'Kiwi'. Kuvia voi klikata isommiksi,näkyy paremmin.
http://www.cordylines.com.au/index1.htm
Se oli tuo Cordyline "Kiwi" :) Kiitos paljon sinulle avusta :)
Ole hyvä vaan,kiva että oikea löytyi ;ö
Se vaatii paljon kosteutta,sumuttele usein ja vie vaikka jokin vesikippo lähettyville.
Kastele tasaisesti,mutta ei mitenkään liian märäksi.Kesällä se tarvii aika lailla vettä ja valoisan paikan,mutta ei suoraa aurinkoa.
Se on kaunis kukka.