taistelukala ja kasvit vielä lisää

tilulilulei

kyselisin uudestaa.. eli jos taistelukala on yksin 40 litraisessa avaariossa niin tarviiko olla kasveja?
Oma järki vaan sanoo ettei se niin kovasti tarttis piilopaikkoja, kun ei sitä mikään voi uhatakkaan.. ja uroskala olisi kyseessä..

Kivistä haluaisin tehdä piilopaikkoja..

7

1162

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • geba

      Eläinsuojeluasetuksen mukaan kalalla pitäisi olla piiloja ja virikkeitä. Ja onhan kasviton tyhjä allas sitäpaitsi hurjan rumakin :( Miksei sinne voisi hankkia kasveja?? Kasveja on tosi helppojakin. Ja ne tuottaa happea, kuluttaa ravinteita vedestä ja ehkäisee levien kasvua.

      Taistelukala elää luonnossa alueilla jotka ovat erittäin tiheäkasvuisia ojia. Ja mihin se tekee pesän jos ei ole kasveja, tai mihin se nojaa? missä se nukkuu? meillä taistot asuu puskissa, lepäilee siellä yöt. Ei ne jaksa isoine evineen uida koko ajan.

      • Rihma

        Erittäin hyvin perusteltu!
        Kannatan, taistolle kasveja, kantoja ja kiviä altaaseen. :)


    • Levännuoliainen

      Olen samaa mieltä molempien kanssa, että taistelukalalle pitää olla kasveja, ja on niistä todellakin aika lailla silmäniloakin. Mutta miten on, miksei sinulla ole muita kaloja akvassasi, vaikka pari miljoonakalaa poikasineen tuomassa elämää. Kyllä vielä mahtuisi...
      Tai vielä vähemmän tilaavievinä jokin pohjakala, monni tai nuoliainen. sellainen on hyödyllinenkin, syö kuona-aineita pohjalta, estää sen tukkeutumisen. Mutta kyllä silti suosittelisin vähän isompaa akvaa, noin pieni on itseasiassa vähän vaikea.

      • Plekostomus

        Ei todellakaan enää muita kaloja 40-litraan!
        Noin pieni akvaario, runsaalla kalastossa on todella vaikea pitää tasapainossa ja puhtaana niin että kalat voivat hyvin.
        Yksi taisto riittää!

        Onhan taistolla suodatin ja lämmitin?


      • Levännuoliainen
        Plekostomus kirjoitti:

        Ei todellakaan enää muita kaloja 40-litraan!
        Noin pieni akvaario, runsaalla kalastossa on todella vaikea pitää tasapainossa ja puhtaana niin että kalat voivat hyvin.
        Yksi taisto riittää!

        Onhan taistolla suodatin ja lämmitin?

        siis, että ainakin joku pohjakala, monni tai nuoliainen putsaajaksi. myönnän, oli virhe sanoa että miljoonakaloja tai jotain, tuleehan sinne hiukka ahdasta, mutta siksipä suosittelenkin tämän 40-litraisen pyhittämistä karanteeni-tai viljelyakvaksi, jos nimittäin aikoo ottaa jotain muita avoveden kaloja. anteeksi huonosta neuvosta.


      • Plekostomus
        Levännuoliainen kirjoitti:

        siis, että ainakin joku pohjakala, monni tai nuoliainen putsaajaksi. myönnän, oli virhe sanoa että miljoonakaloja tai jotain, tuleehan sinne hiukka ahdasta, mutta siksipä suosittelenkin tämän 40-litraisen pyhittämistä karanteeni-tai viljelyakvaksi, jos nimittäin aikoo ottaa jotain muita avoveden kaloja. anteeksi huonosta neuvosta.

        Jos taiston seuraksi jotakin haluaa, voi akvaarioon laittaa muutaman kotilon tai leväkatkoja.
        Ei muita kaloja!
        Monni tai levännuoliainenkin on kala ja kalat tarvitsevat enemmän tilaa elää ja kasvaa.

        40-litrainen on liian pieni akvaario useammalle kalalle.
        Se on hyvä, kuten itsekkin tajusit, poikas- tai karanteeniakvaarioksi, vain väliaikaiseksi asunnoksi kaloille.


      • Gjhttgjj

        Kotilot tarvitsevat kovan ja viileähkön veden toisin kuin taistelukala. Eivät sovi yhteen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      400
      1664
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1081
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1045
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      139
      770
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      659
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe