Kellään kokemuksia devin äly termareista. Onko hyvät?
devireg
jees
4481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta aika kalliit.
Meillä on koko talon varaava lattialämmitys yhden älytermarin takana. Yöllä nostetaan vähän lämpötilaa, jotta saataisiin "halpaa yölämpöä" talteen hiukan. Takan poltto ja sähkösaunan käyttö eivät vaikuta käytännön asumiseen juuri mitenkään, mikä on hyvä merkki.
Kyllä se termari muuten toimii: yleensä sen läsnäoloa ei edes muista kun kaikki on juri sopivaa. Vain säiden vaihtuessa meillä jostakin syystä termari ei reagoi tarpeeksi. Sään jäähtyessä talossa ehtii käydä kylmä vedon tunne, ja sään lämmetessä talossa hikoilee päivän verran ennen kuin tilanne normalisoituu. Asteen verran lämpötila ehtii heittää.
on hitautta niin paljon että se tulee vuorokauden jäljessä. Siksi nykyään laitetaan tasaavaa nopeampaa lämmitystä lisäksi.
Kun ulkolämpötila laskee, on laatan peruslämpöä nostettava samalla kun huone vaatii myös lämpötehoa. Jos mitoitus on tehty 100% tehontarpeelle, ei tehoa riitä sekä huoneen lämmittämiseen että laatan peruslämmön nostamiseen. Itse käytän kertoimena 130%, joka sallii tavallisen pakkasen kiristymisen esimerkiksi yön aikana nollasta -15...-20 asteeseen.