Tulovalvonta lähestyy

Parin viikon päästä saat taas Kelalta postia, jos tienestit on ylittäny tulorajat vuonna 2004.

Jos olet aloittanut/päättänyt opinnot ko. vuonna, kannattaa tutustua kirjeeseen tarkemmin ennen herneiden vetoa nenään.
8910
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Vai 2005...

Äänestä
  • 2004 tuloja valvotaan, koska sen vuoden verotus on valmista kamaa.
    2005 verotus valmistuu vasta tämän vuodel lopulla.

    Äänestä

  • kjhkjhjklz kirjoitti:

    2004 tuloja valvotaan, koska sen vuoden verotus on valmista kamaa.
    2005 verotus valmistuu vasta tämän vuodel lopulla.

    Tulovalvonta tulee vuoden 2005 verotuksesta.

    Äänestä

  • se on kirjoitti:

    Tulovalvonta tulee vuoden 2005 verotuksesta.

    Vuoden 2005 verotus valmistuu vasta syksyllä 2006, joten kohta luukusta mahdollisesti kolahtavassa opintotuen takaisinperinnässä on kyse vuoden 2004 tuloista.

    Kannattaa kuitenkin tutustua myös omiin vuoden 2005 tuloihin ja verrata sitä kalenterivuoden tukikuukausien määrään tarkistaakseen ylittyykö vapaan tulon raja. Palauttamalla "liikaa maksetut" tuet itse maaliskuun 2006 loppuun mennessä saa takaisin tukikuukaudet. Jos niiden taas antaa mennä vuoden kuluttua tapahtuvaan perintään, menettää tukikuukaudet ja joutuu maksamaan tuet takaisin korotettuna 15%:lla.

    Äänestä

Joo.. pidin kyllä itse kirjaa niinkuin aina, jotta tukikk:t säilyy eikä mene extraverolla. Ja onhan se taas PRKL! Pitäis käydä töissä että pystyis elämään opintorahalla, mutta kun käy töissä niin viedään viimeisetkin ja nyt kun sitten ylpeänä nostin syksyn tukea, ja sainkin vähän LIIKAA palkkaa, joudun nostamaan tämän kevään lainan jolla maksankin sitten viime syksyn tuet pois. Ja nyt sitten elän jälleen minirahoilla kun avopuolisoni huikeat tulot vaikuttivat minun asumislisääni niin, että se laski sadalla eurolla. Joten tuloni ovat noin 300 euroa, toivottavasti löydän työpaikan, josta tienaan korkeintaan 505 euroa miinus verot.
Olisin jo perunut syksyn tuet aiemmin (niinkuin yhdelle kuulle tein), jos olisin oikeasti TIENNYT jo lokakuussa että sainkin marras-joulukuulle pätkäsijaistöitä (jolloin tuet oli jo maksettu).

Äänestä

Torstaina tai perjantaina jo kolahtaa monen
postilaatikosta mukava kirje.

Valita on tällä kertaa kohdistunut juuri sinuun.
Palauta kyllä-kuori ja rahat.
Osallistut tukien jakoon niitä oikeasti tarvitseville.

Tulovalvonta 2004 rules !!!!

Äänestä
  • riesa. 200 ov:tä kelaa kärsin, sätkää poltin ja heinää järsin. Onnex se paska ohi on nyt kuukausipalkkakin vallaton.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oletko valmis kirjoitti:

Parin viikon päästä saat taas Kelalta postia, jos tienestit on ylittäny tulorajat vuonna 2004.

Jos olet aloittanut/päättänyt opinnot ko. vuonna, kannattaa tutustua kirjeeseen tarkemmin ennen herneiden vetoa nenään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu