no mulla on koneessa intgroitu näytönohjain ja nyt sain kaverilta vähän paremman eli ton ati radeon 9200. ennen lineage 2 toimi ihan hyvin, mutta nyt kun yritän pelata niin pelissä vilkkuu valikot ja joitain muita elementtejä? saman tekee se myös age of empires 3:sessa, mutta paljon nopeampana. elikäs mikä auttais että toi peli toimis. voiko olla mahdollista et noi on jotenki päällekkäin noi näytönohjaimet? kun en poistanut sitä käytöstä kun sitä ei näykkään enään missään.
ati radeon 9200 ja integroitu
päällekkäin
3411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
-Lataa uusin emolevyn ajuri netistä
-Lataa uusin catalyst, ati radeon näyttiksen ajuri netistä
-poista(uninstall) integroidun näyttiksen ajuri
-käynnistä kone uudestaan, mene BIOSiin ja disabloi integroitu näyttis ja jaettu muisti käytöstä
-asenna emolevyn ajuri, uudelleenkäynnistä
-asenna catalyst ajuri, uudelleenkäynnistä
-viimeistele näyttöasetukset
toivottavasti auttaa.
Toi Radeon 9200 on sen verran vanha kortti ettei se välttämättä "käsitä" uusimpia ajureita..
Vähän vanhempaa siis..
Mulla oli kans joskus R9200 ja sama vika, se johtu siitä kun olin kellotellut sitä =)
jos ei muuta ohjetta ole saatavilla, wanhaan rautaan aloitetaan uusimmasta ajurista jossa ei ole selkeä neuvo että tukea ei ole. Jos ongelmia, sieltä sitten mennään taaksepäin kunnes löytyy toimiva ja nopea yhdistelmä. Pelit jota käyttää usein 'ratkaisee' tän asian.
Nvidia ja ATI on hoitanut tähän mennessä melko hyvin tuon homman, abt 4-5 vuoden "backward"(taaksepäin) tuki, joka on ihan paikallaan. Siinä on nim. muutama n* satatuhat korttii kuitenkin kyseessä, unified ajurien kanssa.