Millasia voiteita kannatais käyttää noihin raskausarpiin? Miten esim. tällänen nivean vartalolle tarkotettu kosteusemulsio käy? Se on kuivalle iholle ja sisältää "natural minerals, almond oil & vitamin E". Mut tässä on myös jotain alkoholia, eli miten tälläset aineet sit käy, eli voiko ne imeytyä jotenkin mahan läpi ja vaikuttaa tuohon masuvauvaan? Ja kiitos jos saisin vielä ihan asiallisia vastuksia, ei niitä käytä järkeäs viestejä. Onnea kaikkien odotukseen!! :)
voiteista
arpimaha
5802
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
käytän ihon rasvaukseen perusvoidetta tota aqualan l merkkistä, terkka suositteli. sanoi että käy nyt odotusaikana esim. rintojen ja massun rasvaukseen sekä jatkossa myös vauvan ihon hoitoon.
Mä käytän Biothermin Biovergetures voidetta. On tarkotettu ehkäsemään raskaus arpia ja korjaamaan jo syntyneitä vaurioita.
Oon käyttäny tota päivittäin ihan alku puolelta raskautta ja ei ole vielä tullut ainuttakaan raskausarpea, nyt rv 32. Mutta en sit tiiä johtuuko tosta voiteesta ettei oo tullu yhtään raskausarpea vai vaan siitä et kuhan laittaa jotain rasvaa.
Niin ja ei kyllä mitkään tavalliset kosteusvoiteet imeydy vauvaan. Et voi hyvin käyttää sitä Niveaa.
nuolasta ennenku tipahtaa. mä oon rasvannu koko raskauden mahaa joka päivä nivealla ja kun tuossa viikolla 37 ei ollut vielä arven arpea olin jo ehtinyt huokaista helpotuksesta. sitten yhtäkkiä alkoi tuntumaan nipistelyä ihossa ja kahdessa päivässä maha oli ihan täynnä punasia juovia. yritin olla tekemättä mitään mikä kiristäisi ihoa, mutta ei siinä ollut mitään tehtävissä. nyt koko maha on ihan arpinen :(
Paljonko toi biothermin rasva maksaa?