M102/200B

J

Varmasti hyvin paljon puhuttu aihe,mutta kyselenpä silti :) Kokemuksia m102 w123 200 bensan automaatti kulutuksista matkalla ja lyhyes kaupunkiajos.. Onko koneessa tyyppivikoja tai mitään kommentoitavaa??Itselläni on aika helmi yksilö,huippuhieno vm.83... Omaakehua liikaa,mutta asuinpaikkakunnallani jonkinlainen katseidenkääntäjä :) takaan sen, vaikkakin mittarissa uskomattomat 510tkm.. Kone alkuperäinen "kuulemma" ja tuntuisi olevankin, huoltokirja ja kaikki omistajat ovat pitäneet auton viimeisenpäälle!! Pieni vikalista!
Kuskin penkki kulunut (huom.väri tummanvihreä)
Kickdown ei toimi kun on vaihtanut 4:n esim ku vauhtia on 80km/h
pari pientä kukkasta! (huom. pari)
Muuten olen autoon HYVIN tyytyväinen!! Ajaa "riisikupit" hautaan ;)

3

2022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J

      Enpä sit ehtinyt vaihtaan otsikkoa ku lähti jo meneen,no tuplasti parempi... :o)

    • nih

      Ja otsikossahan se vastaus varsinaiseen kysymykseen tuli: meillä M102 isossa kopassa vie maantiellä reilut 8 litraa, taajamassa voi hilppaista kympin korville...

      Tyyppivikoja tällä palstalla on käsiteltykin: ennen vuotta -88 jakopään rakenne oli tavallista heikompi. Varmista nyt, että ketju kiristimineen on vaihdettu. Luultavasti tuohon ikään onkin.
      M102 voi kuulemma halkaista pakosarjan, sen kai huomaa kylmänä epäilyttävästä äänestä tai sauhun tursuamisesta väärästä paikasta.
      TUlpanjohdoissa on joskus ollut sanomista. Uudet eivät paljoa maksa...mersun bensakoneet ovat aika ärhäköitä pilaamaan tulpat käyntiin-pois-käyntiin-pois-käyntiin-pois-pätkäajossa.
      Muuten tuo M102 tuntuu olevan ihan hyvä peruskone. Urheiluautoa W123:sta sillä ei saa. Pakkaskäynnistyvyys on muuten tuolla Strömbergin kaasarilla huomattavasti sähäkämpää kuin samassa koneessa Pierburgin mehumaijalla.

      Muuten löytösi kuulostaa aika magealta!

      • J

        Aikas makea se on.. Piristin ulkonäkäöä melberin leveähuuli viispuolavanteilla 215/60r14 cooper cobrilla,vaihdan jossain välis taakse 225/60r14! Vanteet ovat kuin tehdyt kermanvärisen auton kanssa... Tuo kivasti ulkonäköä ja sit kirkkaat etuvilkut isomerkkimaski, puusarjoja tulossa lisää ja sit kromatut kynnyslistat, lopuksi soittimet... Liika on liikaa etenkin mersus joten kaikki spoilerit ym. turhat saa jäädä pois.. :) ketju on vaihdettu hyvissä ajoin ja kaikki muukin huollettu säännöllisesti..
        Luultavasti pidän auton niin kauan ku kasas pysyy ja se pysyy KAUAN.. :)Kiitän vastauksista ja HYVÄÄ SYKSYÄ MERSUMIEHILLE!!! Onnex on kylmillä keleillä kunnon autot alla! :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4481
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      504
      2405
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1961
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      17
      1722
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1525
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1503
    7. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      10
      1001
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      93
      890
    9. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      808
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      115
      800
    Aihe