Tahtoisin tapaa..

mun mese kamun irl. Linnanmäellä ensi kesänä, enkä uskalla kertoo vanhemmille. Oon nähnyt kamuni webillä ja tiiän että se on mua vaan 1 vuoden vanhempi, et voisin tapaa sen huoletta, mutta pelkään vaan että vanhemmat sanoo ei ja sit ne alkaa vahtii mun mese keskusteluja. :
41052
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No älä kerro sun vanhemmilles,että tapaat jonkun tuntemattoman vaan sano että meet sun kavereiden kanssa linnanmäelle.

Äänestä

Jos he kieltäisivät, he johtuu siitä että ovat huolissaan. Netissähän voi kuka tahansa periaatteessa esiintyä kenenä tahansa. Se, että alkaisivat sun mesekeskusteluja vahtia, kuulostaisi aika kohtuuttomalta. Ja onhan webcamin kautta vähän vaikea huijata henkilöllisyyttään.
Julkisella paikalla tapaamisessa on se hyvä puoli, että jos nettituttu ei ole mitä väittää olevansa, niin aina voi häipyä paikalta.

Äänestä

Tosiaankin tavata kyseisen henkilön esim linnanmäellä, mutta tapaa hänet jollain avoimella paikalla niin että lähistöllä on mahdollisimman paljon ihmisiä.

Kokemuksesta voin sanoa että ei kannata suinpäin mennä luottamaan siihen että kyseinen henkilö olisi sitä mitä väittäisi.

Kunhan muistat pysytellä lähellä muita ihmisiä niin kaiken pitäs mennä hyvin :)

Ja mitä vanhempiisi tulee, niin he ovat vain huolissaan. Itsekkään en välttämättä suinpäin päästäisi ilman pientä tenttiä, omaa lastani tapaamaan ventovierasta ihmistä ( onneks ei ole omaa lasta :D )

Äänestä

Minunkin tyttäreni tapasi pojan jonka oli netissä tavannut. Kyllähän mua vähän jännitti kun tytär kertoi et haluaa tavata sen. Mietin kyllä hetken uskaltaako päästää mutta sitten suostuin. Kunhan vain muistaa tavata sellaisella paikalla missä on muitakin ihmisiä.Tyttäreni tapaaminen meni sen pojan kaa ihan hyvin ei tullut sen kummenpia juttuja.Joskus sitä on vaan luotettava omaan lapseensa.
Sun katsis rohkeasti kysyy vanhemmilta mitä mieltä ne on sellaisesta, sittenhän se selviää.
Salassa ei kannata tavata sillä niillä on kuitenkin paha sattumus tulla kuitenkin ilmi tavalla tai toisella.
Jatkot sulle

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhen.. kirjoitti:

mun mese kamun irl. Linnanmäellä ensi kesänä, enkä uskalla kertoo vanhemmille. Oon nähnyt kamuni webillä ja tiiän että se on mua vaan 1 vuoden vanhempi, et voisin tapaa sen huoletta, mutta pelkään vaan että vanhemmat sanoo ei ja sit ne alkaa vahtii mun mese keskusteluja. :

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu