Vihdoin ovat opinnot opinnäytetyön kirjoittamista vaille valmiina. Olen lukenut taustamateriaaleja ja tutkimuksia, pitänyt päiväkirjaa. Nyt pitää sitten saada ajatukset kirjalliseen muotoon, mutta mikä avuksi, kun kirjoitussuoni on ihan jumissa? Minkälaisia tekniikoita te olette käyttäneet? Miten järjestelmällistä tai epäjärjestelmällistä kirjoittamisenne on ollut? Mitkä keinot olette kokeneet hyviksi ja työn edistymistä tukevaksi?
Päättötyö tökkii ja pahasti
Silkkityttö
61260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sitten teet kappalejaot ja otsikot, leikkaat ja liimaat siksak, hyvä tulleepi!
No ei se sillee oo ongelma vaan se, etten tiiä mitä kirjoitan.
En tiedä olenko oikea vastaamaan, mutta kerronpa omasta opinnäytetyön tuskailusta ja omasta etenemisestäni siinä. Toivottavasti tästä olisi edes jotakin apua. Voi olla, että tämä on selvää pässinlihaa, mutta kerronpa kuitenkin..
Meillä oli kursseja joissa sai eväät opinnäytetyön itsenäiselle pohdinnalle. Ensimmäisessä kurssissa käytiin lävitse opinnäytetyön kirjoittamisen prosessia, mietittiin alustavaa opinnäytetyöaihetta ja etsittiin tietoa kirjastoista ja eri tietokannoista. Toisessa kurssissa selkeytettiin viitekehystä, mietittiin mitkä ovat opinnäytetyön pää- ja alakysymyksiä sekä aineiston otanta-, tutkimus- ja analyysimenetelmiä.
Opinnäytetyön kirjoittamisessa lähdin liikkeelle opinnäytetyön sisällysluettelosta ja rakenteesta.
Käytin siinä hyväksi aiheanalyysivaiheessa ja suunnitelmaseminaarivaiheessa löytämiäni ideoita ja tekstiäkin.
Kirjoittaminen on ollut melko työlästä, mutta olen antanut ideoiden tulla ja kirjoittanut menemään. Samanaikaisesti olen etsinyt lisää lähteitä ja lukenut ja pohtinut. Kyselylomakkeen kysymykset pohjasin myös valitsemalleni teorialle.
Olen myös kirjannut opinnäytetyöhön liittyviä kysymyksiä paperille ja palannut niihin myöhemmin. Minulla kirjoittaminen ja lukeminen vuorottelevat. Lukemista saa harjoittaa viikonkin kirjoittaakseen muutaman kappaleen. Varmasti työn sujuminen olisi nopeampaa jos olisi joku kenen kanssa asioita voisi pohtia yhdessä. Minulle tämä toimintatapa on sopiva vaikkakin varmasti opinnäytetyön aikatauluttaminen ja pilkkominen tavoitteisiin ja osatavoitteisiin nopeuttaisi myös työskentelyäni. Olen myös käyttänyt ahkeraan kirjamerkkejä ja miettinyt valmiiksi mitä kirjaa lainaan missäkin kappaleessa. Jos teidät parempia keinoja, niin otan ne ilomielin vastaan.
Voi ku meilläkin ois ollu tuollaisia kursseja. Vaan ei. AInoat ohjeistukset o ollu moniste kasa, tällä ja tällä fontilla, tähän kokoon, näi pitkä siitä pitäs tulla ja vähintään nää sisältää..
Mä kokeilin sellasta muistilappu systeemiä, eli kirjoitan kaikki ideat muistilapulle ja järjestelen ne seinälle siihen ryhmiin mihin ne kuuluu. Sit rupeen kirjoittaa ne koneelle ja aina paperin laitaan ruksi, ku se on tehty jo. Mut sekään ei oikein suju. Oon vaan ihan jumalattoman lukossa. tekstiä ei vaan tule :/
ja se pitäs palauttaa n. kk sisällä. PANIIKKI!
joo.
ei tule tekstiä. Ei mulla oikein ole aineistoakaan. Joko en osaa etsiä, tai sitten sitä vain ei ole.
Mut totuus on et mulla ei ole hajuakaan mitä mun pitäisi kirjoittaa.
Tiedoksi vaan, että et varmasti ole ainoa.
sama ongelma mulle en kesi mitä kitjottaa ja lopputyö menee aika hunosti :(