Valtion Salailusta

XXX

Jokunen aika sitten oli juttua siitä kun suomalainen rauhanturvaaja kuoli ollessaan turvaamassa rauhaa. En muista mikä annettiin syyksi. Muistelisin että syy oli sen tarkemmin kertomatta: Menehtyminen rauhan turva tehtävässä.

Totuus kumminkin oli että tämä kaveri ampui rynkyllä itsensä kun puoliso lähti. Hänellä oli enää pari päivää kotiinpääsyyn. Tämän miehen palvelu toverit jotka ensimmäisenä saivat tietoon tapahtuman saivat kännykän käyttökieltoa moneksi päiväksi kun herrat miettivät mitä kerrotaan...

6

1395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --P--

      Nyt sekoitat,se mikä annettiin julkisuuteen,kuoli sairaskohtaukseen.Juttu minkä mainitsit,ei kuulu käsiteltäväksi varsinkaan tällä palstalla.

      • XXX

        Silleen se syy muuttuu. Tosin ihan ymmärrettävää että tuollaisessa asiassa ei oikeaa syytä kerrota...


      • --P--
        XXX kirjoitti:

        Silleen se syy muuttuu. Tosin ihan ymmärrettävää että tuollaisessa asiassa ei oikeaa syytä kerrota...

        Sotket kaksi asia toisiinsa.Otappa asioista selvää ennen kun tulet tänne trollaamaan.


    • ExRauhanturvaaja

      Eikös se ole fiksusti kerrottu "Mehehtyminen rauhanturvatehtävissä"

      Ei varmaan mistään salailusta ole ollut kysymys. Miksi pitäisi kertoa julkisuuteen, että ampui itsensä. Kenen etua se palvelisi. Lehdet kirjoittelisivat ja kansa voivoittelisi. Omaiset saisivat sitä paskaa sitten lehdistä lukea. Suomessa tekee itsemurhan vuosittain toistatuhatta ihmistä. Ei kukaan heistä kirjoittele eikä tiedota medialle.

      Hyvinkin ymmärrettävää, ettei asiasta tiedota Yk-tehtävissä kuin ylin johto. Näin pyritään huhut minimoimaan. Tällaisissa asioissa on järjenkäyttö enemmän kuin sallittu.

      • ex-käivärä

        On asioita mistä tiedoitetaan ja sitten on asioita mistä ei tiedoiteta.
        Kuten jo aiemmin mainittiin on järjenkäyttö
        suotavaa, jopa toivottavaa ja jopa viestiketjun
        aloittajakin voisi sitä harjoittaa.


    • TÄMÄ KETJU!!!

      Kyseinen henkilö palveli samassa joukkueessa, asui parin metrin päässä vuoden päivät...
      Muisto elää!
      mutta lopetaan tämä ketju tähän, koska asia ei kuulu meille millään tavalla, ainoastaan omaisille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      82
      6345
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      289
      5440
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4131
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2890
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      26
      2832
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2083
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1291
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe