Valtion Salailusta

XXX

Jokunen aika sitten oli juttua siitä kun suomalainen rauhanturvaaja kuoli ollessaan turvaamassa rauhaa. En muista mikä annettiin syyksi. Muistelisin että syy oli sen tarkemmin kertomatta: Menehtyminen rauhan turva tehtävässä.

Totuus kumminkin oli että tämä kaveri ampui rynkyllä itsensä kun puoliso lähti. Hänellä oli enää pari päivää kotiinpääsyyn. Tämän miehen palvelu toverit jotka ensimmäisenä saivat tietoon tapahtuman saivat kännykän käyttökieltoa moneksi päiväksi kun herrat miettivät mitä kerrotaan...

6

1411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --P--

      Nyt sekoitat,se mikä annettiin julkisuuteen,kuoli sairaskohtaukseen.Juttu minkä mainitsit,ei kuulu käsiteltäväksi varsinkaan tällä palstalla.

      • XXX

        Silleen se syy muuttuu. Tosin ihan ymmärrettävää että tuollaisessa asiassa ei oikeaa syytä kerrota...


      • --P--
        XXX kirjoitti:

        Silleen se syy muuttuu. Tosin ihan ymmärrettävää että tuollaisessa asiassa ei oikeaa syytä kerrota...

        Sotket kaksi asia toisiinsa.Otappa asioista selvää ennen kun tulet tänne trollaamaan.


    • ExRauhanturvaaja

      Eikös se ole fiksusti kerrottu "Mehehtyminen rauhanturvatehtävissä"

      Ei varmaan mistään salailusta ole ollut kysymys. Miksi pitäisi kertoa julkisuuteen, että ampui itsensä. Kenen etua se palvelisi. Lehdet kirjoittelisivat ja kansa voivoittelisi. Omaiset saisivat sitä paskaa sitten lehdistä lukea. Suomessa tekee itsemurhan vuosittain toistatuhatta ihmistä. Ei kukaan heistä kirjoittele eikä tiedota medialle.

      Hyvinkin ymmärrettävää, ettei asiasta tiedota Yk-tehtävissä kuin ylin johto. Näin pyritään huhut minimoimaan. Tällaisissa asioissa on järjenkäyttö enemmän kuin sallittu.

      • ex-käivärä

        On asioita mistä tiedoitetaan ja sitten on asioita mistä ei tiedoiteta.
        Kuten jo aiemmin mainittiin on järjenkäyttö
        suotavaa, jopa toivottavaa ja jopa viestiketjun
        aloittajakin voisi sitä harjoittaa.


    • TÄMÄ KETJU!!!

      Kyseinen henkilö palveli samassa joukkueessa, asui parin metrin päässä vuoden päivät...
      Muisto elää!
      mutta lopetaan tämä ketju tähän, koska asia ei kuulu meille millään tavalla, ainoastaan omaisille!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6272
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2836
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1801
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1515
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1035
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      958
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      10
      926
    9. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    10. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      913
    Aihe