etsin asuntoa yksityiseltä ja löysin sellaisen,mutta parempi tulikin tilalle ja ilmoitin etten haluakkaan kyseistä asuntoa.Onko vuokraisännällä oikeus vaatia kuukauden vuokra asunnosta mihin ei ole tehty vuokrasopimusta vielä ja vuokrasuhde alkanut???
osaako kukaan vastata?
palleriina
4613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No vähän on vaikea ottaa kantaa, mutta jos olette tehneet "suullisen sopimuksen" jo, niin periaatteessa sekin on sitova yleensä.
Kirjallista jos asunnosta ei ole tehty, niin eipähän sitä mikään silloin velvoita ottamaankaan, eli riippuu hiukan siitä, mitä olette suullisesti sopineet.
Toki siinähän taas sitten tulee se näyttökysymys vastaan, että kuka uskoo ja ketä, jos niin pitkälle mennään.
Koita ihan puhumalla selvittää se asia, koska kyllä yleensä sillä selviää aika pitkälle!!
Kysy vuokralaisten keskusliitosta,he tietävät.
Googlettamalla löytyy yhdistyksen kotisivut ja yhteystiedot.
Minä en ainakaan ihan noin vain menisi maksamaan.Jos sopimusta ei ole allekirjoitettu vielä ei asunto ole silloin sinulle vuokrattu.Mutta kysy ihmeessä tuolta.Auttavat myös jos asiassa on jotain mätää.
maksaa en aijo,koska ymmärtäisin jos irtisanoisin asunnon,mutta kun ei ole mitä irtisanoa kun sopimusta ei ole tehty.Asunnolla oli muitakin ottajia ja vuokraaja vetosi että tulee ilmoituskuluja kun on hävittänyt muiden ottajien tiedot...kuulemma kiusan tekoa,sanoi toinen välittäjä keltä vuokrasin paremman asunnon.Kysyin asiaa myös lakimieheltä ja hän sano ettei tarvitse maksaa.
Juuri sinun laistesi ihmisten takia näistä asioista tulee vaikeita ja vuokranantajat vaativat yhä enemmän ehtoja. Mieti tilannetta toisin päin! Vuokranantaja olisi luvannut sinulle asunnon, mutta sopimusta ei olisi vielä kirjoitettu. Lopetat asuntojen etsimisen ja luotat, että sinulle on asunto. Esim. viikkoa ennen muutoasi saat ilmoituksen, että asunto on jo vuokrattu. HARMITTAISIKO?! Olet "¤#!%, epärehellinen ja epäloutetava ihminen!! Toivottavasti joku kohtelee sinua yhtä töykeästi!