Miten saisin kanini lopettamaan huonekalujen pureskelun? Onko jotain karkotetta, jota voisi ruiskia huonekaluihin. Kaneillani on omassa häkissään omia purutikkuja ja muuta jyrsittävää (melkein koskemattomina). Mutta tuntuu vaan maistuvan huonekalut paremmin.
Huonekalujen pureskelu
Nonnu
4408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...sitruunamehua tai etikkaa. Eli levität pumpulilla nestettä kohtiin, joista kani jyrsii. Yleensä tepsii, onnea yritykseen!
Sitruunasta ei välttämättä ole kaikille hyötyä. Minun kanini syö ihan sitruuna viipaleita, tosin silmät vähän sirrillä, kun on niin ätävää.
Sinappia voi myös koittaa ja tuo etikka on aika hyvä kikka.
Tuo sitruuna ei todella toimi kaikille, mutta on miellyttävämpää käyttää kuin etikka (siis hajuhaitan takia), joten sitä voisi kuitenkin ensin kokeilla. Ja sinappia on tietenkin vähän ikävää levitellä huonekaluille...
Käsittääkseni muuten sitrushedelmiä (ja sipulia) ei saa antaa kaneille lainkaan!!
Joo tuon sitruunan antamisen kanssa minä olenkin ollut vähän varuillani. Mutta mandariini ja muut miedommat kuulemma käyvät pienissä määrin.
Sinapilla minä sain kanini lopettamaan häkin seinien rymyyttämisen, mutta olen kyllä samaa mieltä, etten minäkään sitä huonekaluihini laittaisi.
Tähän asti kaniseni on onneksi jättänyt huonekalut rauhaan.
Kanille kannattaa hommata jotakin halkoja, niin se saattaa jättää ne muut tavarat sitten siinä sivussa. Tämä ei tietenkään ole varmaa.
Ja sitten siitä vielä jos joku osaisi kertoa miten kanin voi opettaa olemaan hyppäämättä pöydälle...