No niin nyt kun romahdus on meneillään voitaisiin Euroa muuttaa niin, että 10 Euroa olisikin 1 zeuroa.Näin saataisiin taas asuntokauppa ja kulutus käyntiin.Nythän täällä ei saa tuulipukujen mielestä puhua mummom markoista,varmaan tämän jälkeen ei saisi puhua eurosta. Eli uuden rahayksikön myötä 300.000euron asunto tippuisi 30.000zeuroon,Kyllä on halpaa.
Euro muuttuu
Pitkälaina
8474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
miksi pitäisi puhua vanhoista rahayksiköistä tai vanhasta rahan arvosta. Aletaanko puhumaan vaikka 1962 vuoden rahasta. Meistä moni muistaa myös sen ajan.
Muuta lainasi kertoimella 5.94573 sitten varmasti ymmärrät,jos et niin varmaan ymmärrät,että olet tärkeä lenkki pyörittämässä talouden muovirattaita.
aiemmin totesin niin tuo kertoimesi ei täsmää vuoden -62 rahaan. Jos täällä aletaan vanhoja muistelemaan niin muistellaan sitten oikein kunnolla. Vuoden 1962 rahat käyttöön.
Miksi puhut vuoden 1962 rahasta? Markka ei ole mikään entisaikojen rahayksikkö vaan poistui käytöstä vasta muutama vuosi sitten. Mikä on muuttunut niin radikaalisti vuodesta 2001/2002, että markkoihin ei voi lainkaan verrata? Tosiasia on se, että euro on sumentanut ihmisten käsityksen rahan arvosta ja enää ei uskalleta verrata eurohintoja markkoihin. Mielestäni mitään niin dramaattista ei ole viime vuosina tapahtunut, joka estäisi euron ja markan vertailun.
200.000 euroa=n.1200.000 markkaa
1200.000 markkaa= v.62 markoissa n.3.6miljoonaa markkaa. Helpottiko laina tilannetta?
1.1.1963 me leikattiin markasta kaksi nollaa pois
joten laina vuoden -62 markoissa on 120 miljoonaa markkaa..
Jotta lukijoille aukenee, miksi puhun käynnissä olevasta romahduksesta, liitän oheen linkin, josta voitte itsekin asian todeta.
http://www.stat.fi/til/ashi/2005/04/ashi_2005_04_2006-01-30_tie_001.html
Mitään romahdusta ei tule ja miksi koko ajan pitää puhua niistä vanhoista rahayksiköistä tässä vielä linkki: http://www.bof.fi/fin/5_tilastot/5.1_Tilastografiikkaa/5.1.2_korot/