Postimerkit

Ensiöpäivä

Osaaisiko joku kertoa voiko postimerkki kokoelman arvoa arvioida jossain? Olen saanut perintönä yli 10.000 postimerkkiä josta noin tuhat on suomalaisia.

2

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfghjkl

      Vastaan saman kuin muillekin: mene kotipaikkakuntasi kirjastoon. Etsi postimerkkiluettelo, mielellään uusi. Suomalaisille LAPE tai Norma. Ulkomaisille saksalainen Michel. Vähennä joka merkin hinnasta 30-60%, niin arvo lienee kohdallaan. Ei tämä postimerkkien keräily mitään salatiedettä ole.
      Lisäksi vilkkaat kansainväliset suhteet, vakaat olosuhteet ja nykymerkkien suuret painokset aiheuttavat sen, että suuresta osasta postimerkkejä on vain riesaa.

      • merkkien täytyy olla ehjiä,puoli hammasta puuttuu meinaa jo 10% pois l.arvosta,jossain suomal.filateliaopuksessa on näitä vikamääritelmiä prosenteilla..ohentumat ja repeämät,mutta yleisin vika on hammastus,kun postissa niitä virkailija irrotellut arkista repimällä.hidasta ja tarkkaa puuhaa.muista myös loistoleimat,arvo nousee selvästi.niitä keräilijät ottavat ensisijassa kokoelmaan huonomman leimatun tilalle.LaPen luettelossa oli ainakin aiemmin erikseen hinnoiteltu näitäkin tapauksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6276
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      65
      4753
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      92
      4571
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      73
      4323
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      85
      2759
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2225
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      132
      1691
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1624
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      54
      1568
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      38
      1385
    Aihe