Refluksiako????

minde

Kävin alkusyksystä mahatähystyksessä ja kaikki oli ok. Nyt kävin uudestaan kurkkulääkärillä, kun on jo kuukauden verran ollut kurkussa kauhea tunne, ihan kuin olis pingispallo tungettu kurkkuun, ääni kähenee ja pitää rykiä kokoajan välillä ja sellaista kirvelyä nipistelyä kurkussa ja välillä koskee/vihloo niin penteleesti rintalastan yläosaan, lääkäri tutki peilillä kurkun ja äänihuulet ei näkyny mitään ja sano et närästysvaivoja (refluksi)ja määräsi 6 viikon kuurin Zoltia. Luulin, että se refluksi olisi näkyny tähystyksessä. Vai onko kyseessä jotain vakavampaa. Eli onko tähystys varma toteamistapa refluksille???

3

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • refluksia

      tehty tähystys ja refluksitautia joskin lievää todettu.Eli juuri tuo kurkun karheus ja tunne että on joku möykky siellä.Itse söin haponsalpaajia jonkin aikaa ja nyt lääkäri sano että otan niita kun silta tuntuu.

      Olen lopettanut iltasyömisen eli jotain kevyttä ja se auttaa myös että sängyn pääty on vähän ylhäällä mutta ei liian korkealla sillä kurkunpää ärtyy muuten entisestään.Mitään muuta ei löytynyt ja onneksi!

    • minna

      Luulen, ettei tähystys ole tapa refluksin toteamiseen, siinä voidaan nähdä kyllä jos sulkijalihas on löysä. Mutta minulla on refluksia eikä tuota löysyyttä tähystyksessä havaittu. Refluksi voidaan todeta vuorokauden kestävässä ph-mittauksessa, mikä on aivan oma tutkimuksensa.

      • fundoplikaatiossa käynyt

        Ph-vuorokausimittaus on tosiaan varmin tapa refluksi todentaa. Varsinkin, jos on noita nieluoireita, kuten minulla oli. Nielu on paaaljon herkempi kuin ruokatorvi, minua ei esimerkiksi närästänyt koskaan. Lääkkeet eivät auttaneet tarpeeksi ja ovat vielä niin sikakalliitakin, että menin leikkaukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      36
      11476
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9950
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      150
      5629
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3794
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3760
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3645
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3388
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3193
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2835
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2633
    Aihe