Katsotaanko

neuvolakäynnillä ultralla että onko siellä masussa jotain mikä kasvaa?
4745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

harvoissa neuvoloissa on ultraa.

Äänestä

Yleensä ei katsota kun tosiaan harvasta neuvolasta ultraa löytyy ja muutenkin tuntuvat olevan aika nihkeitä tuon ultran kanssa... Neuvolan kautta yleensä tehdään np-ultra (meillä 11-14 viikolla) ja rakenneultra sitten joskus 18-22 viikolla. Ja monessa kunnassa neuvolan kautta pääsee ainoastaan toiseen noista ultrista.

Eka neuvolakäynnillä meillä ainakin vaan juteltiin ja käytiin esitietolomake läpi. Sitten otettiin verinäytteet, verenpaine, hemoglobiini ja paino. Seuraavalla neuvolakäynnillä sitten kuunneltiin jo vauvan sydänäänetkin.

Me käytiin ekan neuvolan jälkeen yksityisellä ultrassa katsomassa onko masussa ketään.

Äänestä

itselleni kävi niin hyvä tuuri että sain nähdä mitä masussa on...ja siellä sitten näkyi pikkuruinen sydämensyke!mutta tosiaan ei ole yleistä että neuvoloissa tehtäisiin ultraa, mutta kannattaa kysäistä jos vaikka olisi mahdollista :)

Äänestä

Joo on kyl niin neuvola kohtaista... Mulla taas on katottu joka kerta ultralla ku olen käynyt nyt kahdesti neuvolassa ja np-ultrassa. seuraavana olis parin viikon päästä rakenne ultra. Meidän kunnan neuvolassa on oma ultraääni laite jotain positiivista ja sitä neuvolan tädit käyttää mielellään paljon kuulema...=)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ensimmäisellä.. kirjoitti:

neuvolakäynnillä ultralla että onko siellä masussa jotain mikä kasvaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu