Lampaan ruoka

ihme ja kumma

Hei kaikki lammas fanit!Siis heinääkö on lampaalla oltava ainakin kerran päivässä?No mites muu ravinto?Tiedän paikan jossa lampaat saavat todella harvoin heinää,mutta ns.sairaala/koulu ruokaa kyllä joka päivä,eli sellasta erittäin nestepitoista puuro ja sun muuta litkua,kesäisin käynyttä ruokaa.Kertokaa ihmeessä mitä lampaille ei missään tapauksessa saisi antaa!!!

11

16134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agrologi

      Lampaan perusravintoa on nurmi (laidun, säilörehu, kuivaheinä). Lammas syö myös mielellään puiden ja pensaiden lehtiä tai nuorista koivuista tai pajuista kuivattuja kerppuja). Hätätilanteessa pärjää myös oljella viljalla. Tämän lisäksi tarvitaan lampaille sopivaa kivennäistä.

      Kasvava, tiine tai imettävä lammas tarvitsee lisäksi jotain energiarehua (viljaa, täysrehua) ja mahdollisesti valkuaislisää (rypsirouhe, herne, soija). Tosin alkukesän laidun tai todella nuorena korjattu säilörehu voi riittää semmoisenaan.

      Perunan ja juuresten kuoret ja kuivanut leipä käy lampaille ruuan monipuolistajaksi ja herkkupaloiksi. Myös perunaa voi antaa kunhan se on pesty ja paloiteltu (lammas yrittää helposti niellä pienet perunat kokonaisina, jolloin on vaara että peruna jää kiinni kurkkuun ja tukehduttaa lampaan)

      Totuksen jälkeen lammas märehtijänä voi syödä melkein mitä vain, mutta terveellistä ja suositeltavaa se ei ole. Keittiöjäte ei ole lampaan ravintoa. Mietityttää myös keittiöjätteen syöttämiseen liittyvät eettiset ongelmat (lihaa kasvissyöjälle) ja mahdolliset tartuntatauti riskit. Jos keittiöllä taas erotellaan lampaille sovivat ruuat, puuro(puurohan on litistetty ja keitettyä viljaa vähän suolaa), juuresten kuoret, nahistuneet kaalin ja salaatinlehdet on näiden syöttäminen ok.

      Märehtijänä ja laiduntajana lammas syö useita jaksoja päivässä, suositeltavaa olisi ruokkia lammas 4-6 krt/vkr. (esim. aamulla aamutöille tullessa klo6, lampolan aamutöiden jälkeen klo 7.30, klo 15 iltatöille tullessa ja klo 20 iltatarkilla.) Ehdoton minimi on karkearehua 2krt päivässä.

    • Amalia

      voi tehdä, on antaa lampaalle liikaa leipää. Lammas voi kuolla siihen.

      Lampaiden pääruokaa on heinä. Paju, pihlaja ja horsma ovat niille erikoisen mieleistä ruokaa.

      Ruokalusikallinen päivässä kaurajauhoa tai pieni pala leipää ja vähän porkkanaa tai perunaa riittää.

      • mää mää

        Joutilaalle aikuiselle lampaalle riittää kivennäisten ja suolan lisäksi heinä. Mutta kasvavat, lopuillaan tiineet ja imettävät tarvitsevat kyllä enemmän väkirehua.


    • ....

      Lampaalle on syötettävä lampaan kivennäistä missä ei ole kuparia (kupari on myrkkyä! sitä on muiden eläinten kivennäisissä). Suolakivi on oltava ja heinää. Tämän lisäksi kauraa ja kerppuja eli lehdeksiä.

      • -----

        Suomenlampaalla kuparinpuutos on yleisempää kuin myrkytys. Liharodut eivät kestä kuparia, mutta kotoiset suomenlampaat sitä tarvitsevat.


    • anneli

      noo lampaat syövät melkein mitä tahansa niille antaa... myös ihmisten "sairaala/koulu" ruuat käy, mutta pitää toki olla heinääki niiden kans. mielellään pari kertaa päivässä annetaan n.yks tai pari (riippuen koosta) heinäsiivu/lammas/kerta...

      • sillälailla

        että ruoanjätteiden käyttäminen on nykyisin kielletty. Tai on ainakin lähiaikoina tulossa kielletyksi. Aikuisten oikeesti.


    • kyselemään
    • farmari 80

      hei
      rupesin nyt vielä vastaamaan.itselläni on 2 lemmikkilammasta ja annan niille talvella päivittäin n.10kg kuivaa heinää leipää ja joskus esim,salaattia,keitettyä perunaa,omenoita,kurkkua,siemeniä ja joskus jopa pinaattikeittoa.lisäksi annan kivennäistä silloin tällöin ja madotan lampaat keväällä ja syksyllä.kesällä syövät laitumella.pääasia on että lammas on kasvissyöjä ja liiasta leivästä tai omenoista se saatta lopettaa märehtimisen ja voi tosiaan käydä hullusti.hyvin ovat tytöt näillä ruuilla voineet,4 vuotiaita kun jo ovat.

    • :)

      en tiedä mitään lampaista vaitsi että ne on pehmeitä

      • KouvoPaisti

        Lambi-vessapaperilla on kiva pyyhkiä pylly


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      325
      11265
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      33
      3458
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      79
      3047
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      95
      2751
    5. 89
      2621
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      154
      2341
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      271
      2233
    8. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      24
      2040
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1471
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1445
    Aihe