Eli siis jamppu ei tahdo käydä. Kipinä tulee ja pensaa saa ei tahdo käydä ja paukuttelee pakoputkessa - ihan niinkuin olisi sytytys myöhäisellä. Millainen sytytys jampussa on ja miten säädetään. Tuuppari on aika vanha, ilmeisesti vm.-83 , mutta aika vähän käytetty. Oli pari vuotta sitten merkkiliikkeen huollossa (250€) eikä ole sen jälkeen toiminut kunnolla - olisikohan joku sytytyksen säätöön liittyvä ruuvi voinut jäädä löysälle?
Yamaha 5 hp sytytyksen säätö
11
5288
Vastaukset
- Merkkari
Ei pieniä koneita tartte oikeestaan huollattaa merkkiliikkeissä. Jos siinä on sytytyskäret, niin kokeile kärkivälin säätöä, saattaa auttaa siihen pakoputkessa paukahteluun. Tai lisää öljyä sen bensan sekaan, niin se hieman myöhästyttää sytytystä, tai tee molemmat. Merkkiliikkeitä on sellasii, joissa ei ole muuta kun tumpeloita jotka ei tunne niitä edustamiaan merkkejä ollenkaan. Nimen suojassa vaan rokotetaan asiakkalta ylihintoja.
Kato onko siinä ennakon säätöä siinä vauhtipyörässä, epäilen ettei ole. Kato onko vauhtipyörän kiila nitkahtanu jossain vaiheessa. Kokeile erilaista tulppaa. yms... - Masa
Osta pintapurkaustulpat, loppui ainakin 20hp:en aivastelu. On siis kärjettömät, ostin autovaraosliikkeestä, näiden merkki on NGK BUHW-2, suosittelen:)
- Masa
Mun koneen merkki on johnson 20GT -97
- huolto
250e.Huhhuh,olipa vanhaan koneeseen kova hinta.Joo kärjet säädä vauhtipyörän aukoista(yleensä)0,4mm:n rakotulkilla,niin sen puolesta ainakin pitäisi käydä.
- Ya-man
1983 mallisessa pitäisi jo olla CDI-sytytys, siis ei kärkikone.
- ..tolla..
Ya-man kirjoitti:
1983 mallisessa pitäisi jo olla CDI-sytytys, siis ei kärkikone.
..varmaan ole mitään tekoa huollon kanssa. Niin kuin Ya-man arveli taitaa olla CDI-sytkä, jota ei voi säätää. Jos näin, niin siinä on kaksi "ikkunaa" mistä voi tarkastaa ajoituksen lampulla. Vasen alapään kierrokset, oikea yläpää. Jos merkit ei ole kohillaan, vikaa CDI-värkeissä. Tuo on vahvasi mutu tuntua, että älä usko ja hae ensin vikaa tulpista, johdoista ja bensan saannista. Saahan polttonestesäiliö "korvausilmaa"? Öljyä ei pidä mennä lisäämään, seos on se mikä on suositus. Se on perämoottorille lopun alkua, jos alkaa keitellä seosta missä on ylimääräistä öljyä.
- Anonyymi
miten se sytys säädetään 9.9 t4 yamaha ja potkii takaisin että sormet irtoo ,sähköosat vaihettu paitsi se joka on siinä likellä vauhtipyörää ja 2 piuhaa menee siihen cdi poksiin mikä seon onko sytyksenajotuksen kans jotaki tekoa????
- Anonyymi
Katoppa saatko sytkälevyä säädettyä yhtään vauhtipyörän pyörimissuuntaan. Se myöhästyttäisi sytytystä, kun sormille iskeminen kertoo kyllä, että sytyttää liian aikaisin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katoppa saatko sytkälevyä säädettyä yhtään vauhtipyörän pyörimissuuntaan. Se myöhästyttäisi sytytystä, kun sormille iskeminen kertoo kyllä, että sytyttää liian aikaisin.
En siitä mitään sytkälevyä löydä se latauspuola on kiinni yhdessä kohtaa ja ei voi liikutella?
CDI poksi ja sytyspuola on kiinni omilla paikoilla ja niissä ei ole mitään säätöä.
Ei jummarra?? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En siitä mitään sytkälevyä löydä se latauspuola on kiinni yhdessä kohtaa ja ei voi liikutella?
CDI poksi ja sytyspuola on kiinni omilla paikoilla ja niissä ei ole mitään säätöä.
Ei jummarra??Ootko tutkinu, ettei vauhtipyörän boorikiila ole pettäny.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ootko tutkinu, ettei vauhtipyörän boorikiila ole pettäny.
joo ,on kiila paikallaan,oisko jo tullu vanhuus 1998 vuosimalli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061