Minkä ikäiselle vauvalle voi antaa raanavettä eikä enää tarvitsisi keittää vettä? Oon yrittänyt etsiä tuota tietoa vaikka mistä mutta en oo vaan löytäny. Onkohan kiiteiden ruokien aloitus sopiva aika?
Veden keittäminen
Hansu
9945
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
iässä suurinpiirtein voi lopettaa keittämisen.
Neuvolassa (espoo) ainakin sanoivat, ettei tarvi kraanavettä keittää, edes vastasyntyneelle. Kommentoivat vain, että tarviiko vettä lainkaan antaa ennen puolta vuotta, ainakaan näin talviaikaan.
aloteltiin, niin neuvolan täti sanoi ettei tarvitse enää keittää. Näin ollaan toimittu sen vähän kanssa mitä poika nyt vettä juo.
sanottiin meille.
todellakaan keittää edes ihan pienelle vauvalle,mikäli vauva edes juo vettä.
ei tarvitse keittää? Kyllä minä ainakin keitin jos annoin vettä.
tarvitse keittää edes pienelle. Neuvolassa sanottiin(vantaa) ja olivat vähän kummissaan kuka niin on käskenyt tehdä, kun kysyin tytön ollessa n. 2kk.
Tottahan se on, ei kannata olla liian hygieeninen ja hysteerinen. Mitä ihmettä meidän kraanavedessä voi olla, jos aikuisetkin sitä juo ja lapset, koko ikänsä?
Kyse on varmaan jonkun muun, kuin kraanaveden keittämisestä.
Olemme täällä Suomessa niin onnellisessa asemassa, ettei todellakaan tarvitse vettä keitellä. Maalaisjärki neuvolan ohjeet. Sain vauvani kesällä ja helteillä hieman annoinkin vettä. Nyt tyttö on kohta 8 kk ja juodaan nokkamukista jo reilummin sitä keittämätöntä vettä.
Ei tarvi keittää kiinteiden alottamisen jälkeen.
Keittämättömän veden tulee olla kylmää haaleassa bakteereja runsaasti,siis hanasta laskettaessa.